American Honey – žít naplno přítomností

American Honey – žít naplno přítomností

Syrová generační výpověď mladých lidí,

kteří stojí na prahu dospělosti a nevědí, jak ho překročit. Mladá, sympatická osmnáctiletá dívka Star pochází z chudé, asociální americké rodiny. Žijí na maloměstě a Star (Sasha Lane) se musí starat i o své dva sourozence, když o ně jejich matka nejeví zájem. Otčím se o ni naopak zajímá až nepříjemně moc. Film American Honey je částečně dramatem, ale hlavně roadmovie, jak brzy uvidíme dále.

Vlastně, proč ne

Jednou před supermarketem Star potká partu rozesmátých mladých lidí, svých vrstevníků v dodávce. Lákají ji, aby s nimi jezdila křížem krážem po Americe vydělávat peníze podomním prodejem předplatného časopisů. Star odmítne, pak se jí ale večer v hlavě rozleží její prachbídná budoucnost v místě, kde právě je. Ráno už na své nové známé čeká u auta, a odjede s nimi do neznáma.

Předplatné v Americe

Je potřeba říct, že v Americe se prodejem předplatného časopisů skutečně dokáže uživit mezi vydavatelem a čtenářem dokonce několik mezičlánků. Předplatné tam je, vzhledem k rozloze Spojených států, populárnější, než kdekoliv jinde na světě, navíc je díky obrovskému trhu levné. Jeho prodej je proto často realizován právě takto organizovaně, kvůli minimalizaci nákladů.

American Honey

Ve filmu sledujeme nelehký každodenní stereotyp malé komunity asi deseti mladých lidí z těch nejchudších poměrů. Všichni se chtějí mít lépe, jejich sny jsou přitom více než skromné, stejně tak možnosti. Například mít vlastní přívěs, v něm si založit rodinu. I jejich život je velice skromný, celý se jim vejde do jedné cestovní tašky. Každou noc spí v jiném motelu, každý den od rána do večera obchází domy a nabízí lidem předplatné časopisů. Star mezi ně zapadne pouze s jistým odstupem, vytvoří si i vlastní systém na prodej předplatného, protože nechce lidem bezostyšně lhát, jako její kolegové.

Přítomnost je nejvíc

Jakkoliv ubíjející a namáhavý jejich život vypadá, mají něco, co ti lidé v domcích ne. Mají svobodu. Na svou minulost se snaží zapomenout, ani o ní moc nemluví, a vysněná budoucnost je v nedohlednu, bůhví, jestli je vůbec nějaká slušná čeká. O to víc si ale všichni dokáží skutečně naplno užívat přítomnosti. Nemusí přemýšlet, co a jak bylo včera. Netrápí je, co bude zítra, oni to vědí. A proto si umí vychutnat doslova každou minutu svého svobodného života. Jsou silní i tím, že stejný osud a nevázaný životní styl s nimi sdílejí jejich kámoši. Vyznění filmu je sice poněkud smutná generační výpověď, ale ani naši hrdinové se nelitují. Každý den se znovu a znovu tvrdě rvou se životem, aby v něm našli svoje místo.

American Honey

Snímek je sympaticky živě natočen, často s pohyblivou, reportážní kamerou, měnící se moderní elektronickou hudbou. Velice autenticky a přirozeně působí všechny herecké výkony, byť se jedná v naprosté většině o neherce, pro které je American Honey první hereckou zkušeností. Například skvělou Sashu Lane údajně režisérka objevila náhodně na pláži. Náladu situací pomáhá umocňovat práce s barvami. Přes svou délku a zdánlivě jednotvárný děj film kupodivu nijak nenudí. Však si natáčecí štáb kompletně vyzkoušel několik měsíců žít životem podomního obchodníka.

8/10

JJ

American Honey (American Honey, USA, 2016)

žánr: roadmovie / drama

režie: Andrea Arnold

scénář: Andrea Arnold

kamera: Robbie Ryan

hrají: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Kiley Keough, McCaul Lombardi, atd.

délka: 163 minut

American Honey sasha-lane-and-shia-labeouf-in-american-honey

americanhoney-movie.com

Další příspěvky
Útěk od vlastního života může dávat překvapivě hluboký smysl
Útěk od vlastního života může dávat překvapivě hluboký smysl
Na varšavském hlavním nádraží se jednoho dne objeví neznámá žena trpící ztrátou paměti. Po dvou letech se pod jménem Alicja...
Biometrická brána rozhodne, kdo smí jít na fotbal
Biometrická brána rozhodne, kdo smí jít na fotbal
Fotbalové fanoušky v Belgii bude na stadion pouštět tzv. biometrická brána, která rozpozná jejich obličeje. Majitelé permanentek na zápasy belgického...
Elegantní véčko pro méně náročné uživatele se vrací
Elegantní véčko pro méně náročné uživatele se vrací
Módu populárních otvíracích mobilních telefonů, zvaných lidově „véčko“ definitivně pohřbily dotykové displeje. Najednou musel rozkládací drobek, který nepřekážel ani v...