Atomic Blonde – Charlize Theron jako nelítostná mrcha

Atomic Blonde – Charlize Theron jako nelítostná mrcha

Těsně před koncem studené války

dostává elitní špiónka MI6 Lorraine Broughtonová (Charlize Theron) delikátní úkol. Odhalit tzv. dvojité agenty. Děj filmu Atomic Blonde je zasazen do historicky jedinečné doby a místa. Odehrává se převážně ve východním Berlíně roku 1989, těsně před pádem proslulé berlínské zdi, postavené o 28 let dříve. 

Lorraine Broughtonová se pár minut po svém příjezdu okamžitě stává terčem určeným k likvidaci, ale podaří se jí přežít. Musí začít spolupracovat s bezohledným šéfem berlínské základny Davidem Percivalem (James McAvoy). Na oba agenty ostražitě dohlíží vyšetřovatel MI6 Eric Gray (Toby Jones) a vysoce postavený agent CIA Emmett Kurzfeld (John Goodman), který byl vyslán z USA, aby monitoroval misi Lorraine Broughtonové. Ta mezitím zjišťuje, že má v patách neobyčejně půvabnou agentku francouzské zpravodajské služby Delphine Lasalleovou (Sofia Boutella). Její osobní zájem o ni rychle graduje a přerůstá ve vášnivý lesbický poměr.

V Atomic Blonde jde o tajný seznam

Všichni jmenovaní agenti, včetně dalších kolem nich, se snaží eliminovat hrozbu, ohrožující operativnost celé západní zpravodajské služby. Seznam identit a osobních údajů všech západních agentů operujících na území Berlína, který sestavil důstojník východoněmecké tajné služby Stasi. Mikrofilm se seznamem měl podle předpokladů vlastnit muž s krycím jménem Spyglass (Eddie Marsan). Přestože spojenectví Broughtonové a Percivala je značně napjaté, jsou odhodláni uzavřít obchod se Spyglassem a zmocnit se vzácného seznamu.

V chladném předvečeru rozebrání berlínské zdi dosahuje napětí vrcholu. S krátícím se časem Broughtonová využívá plný arzenál svých schopností k překonání všech překážek, poražení protivníků a pomstě za každou zradu – jak profesionální, tak i osobní.

Divoký západ po bolševicku

Zeď nechala v roce 1961 postavit komunistická vláda ve východním Berlíně, aby oddělila své obyvatele od části města pod americkou, britskou a francouzskou správou. Rozdělení na spojenecké sektory určila po druhé světové válce Postupimská dohoda z roku 1945. Díky zdi vznikla skrytá aréna oddělená od zbytku světa. V ní sváděli špióni, agenti a hráči studené války oficiální, i nikým nekontrolované boje.

„Bylo to jako na divokém západě,“ říká s úžasem Charlize Theron, která téměř před pěti lety začala pracovat na scénáři s úmyslem zahrát si v akčním thrilleru. „Sovětská KGB a východoněmecká Stasi tam stála proti americké CIA, britské MI6 a francouzské DGSE. Korupce na nejvyšších místech, úplatkářství, vydírání a násilí. To vše byl tehdy pro agenty působícími ve východním bloku každodenní chléb.“

Zeď byla obehnána 70 kilometry ostnatého drátu, hlídána z 310 strážných věží, bylo u ní vykopáno 65 zákopů bránících vjezdu vozidel a sloužilo na ní 40 000 sověty vycvičených pohraničníků.

Nelítostná mrcha

Jako tajná agentka MI6 je Broughtonová nejdokonalejší, nelítostná bojovnice. Skvěle vycvičená, otrlá, avšak i smyslná a pohledná elitní špiónka, nejen nějaká bezduchá vymyšlená superhrdinka. Dokáže správně reagovat, její bojový um daleko přesahuje schopnosti většiny jejích protivníků. Ve filmu zazní i hudba Marilyn Mansona, Clash, Davida Bowieho či New Order. Děj ubíhá dynamickým tempem, o překvapení není nouze, kolikrát chvíli trvá, než zjistíme, proč nová situace nastala a co ji způsobilo. Je to zvláštní, ale film je natolik dobře natočen, že si na rychlý spád brzy zvykneme, přijmeme ho jako samozřejmost, a vlastně se po čase začneme místy i nudit. Na vině je jednak nemalá překombinovanost scénáře, a pak, že si nenajdeme svého hrdinu, kterého bychom si oblíbili. Ani Lorraine není žádný John Wick v sukních. V podstatě všechno jsou víceméně nesympatické, svým způsobem záporné postavy.

Každopádně nadprůměrné herecké výkony hlavních představitelů způsobily, že snímek Atomic Blonde celkem stojí za vidění a jistě si své příznivce najde.

Produkční tým inspirovala k natočení filmu Atomic Blonde: Bez lítosti série komiksových románů vydavatelství Oni Press z roku 2012 „The Coldest City“, kterou napsal Antony Johnston a ilustroval Sam Hart.

7/10

JJ

Atomic Blonde: Bez lítosti (Atomic Blonde, USA, 2017)

žánr: akční, thriller

režie: David Leitch

scénář: Kurt Johnstad

kamera: Jonathan Sela

hudba: Tyler Bates

hrají: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia Boutella, Toby Jones, Eddie Marsan, Roland Møller, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Attila Árpa, Daniel Bernhardt, James Faulkner, Declan Hannigan, Lili Gesler

délka: 115 minut

Další příspěvky
Temná věž, nekonečný Kingův patos souboje dobra a zla
Temná věž, nekonečný Kingův patos souboje dobra a zla
Celoživotní dílo známého amerického spisovatele Stephena Kinga, skládající se z osmi knih, se dočkalo filmové podoby. Temná věž je jakýsi...
Barry Seal: Nebeský gauner, jakého svět neviděl
Barry Seal: Nebeský gauner, jakého svět neviděl
Stát se pilotem je snem každého kluka. Společenská prestiž, cestování do dalekých krajů, uniforma, krásné letušky, to vše je neuvěřitelně...
Zabiják & bodyguard je zábavná akční jízda
Zabiják & bodyguard je zábavná akční jízda
Někdy se to tak sejde, že musí začít spolupracovat ti, co si donedávna šli po krku. Tak je tomu i...