Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku

Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku

Někdy být zase znovu šťastný a spokojený

dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si člověk začal spávně vážit toho, co ztratil. Danielle (Alicia Vikander) pracuje jako podmořská bioložka. Svoji profesi má ráda a je v ní dobrá. Během krátké dovolené na francouzské riviéře se seznámí se sympatickým Jamesem (James McAvoy). Ten pracuje jako agent tajné služby, což nesmí prozradit. Takže pro Daniellu se oficiálně stává vodohospodářem specializovaným na africké země. I on si právě užívá zasloužené volno před další misí.

Tato mise patrně bude mimořádně nebezpečná, chystá se totiž proniknout přímo do centra muslimské teroristické organizace. Po příjezdu do Afriky je James na dlouhé týdny zajat bez možnosti podat o sobě zprávu. Zacházení s nevěřícím a navíc špiónem je neobyčejně kruté. Danielle se naproti tomu chystá na hloubkový ponor, rovněž nebezpečný. Oba se tak dostávají do situace, kdy zůstanou osamoceni bez informací o tom druhém.

Až na dno, každý po svém

Zdánlivě by se dalo říct, že jsou oba ve srovnatelné situaci. Což ovšem není tak docela pravda. Danielle jako inteligentní a vzdělaná badatelka samozřejmě ví, jaká rizika ponorem podstupuje. Pokud by nastaly komplikace, nikdo jí nepomůže, protože ponorka schopná se ponořit takhle hluboko, je v Evropě jediná. Na druhou stranu, je stále v provozu a funguje.
Zatímco v Jamesově situaci je s podivem, že vůbec ještě žije. Určitou zásluhu na tom má vůdce teroristické buňky, který je zároveň místním vysokým politikem. Není hlupák, a uvědomuje si, že James rozumějící vodohospodářství, by kraji, kde voda má cenu zlata, mohl pomoci. Proto střídá mučení s relativně pohodlným a komfortním zacházením.

James a Danielle

Alicia Vikander je herecky v nevýhodě. Její bioložka spíše než vývojem prochází střídáním emocí a obtížným vyrovnáváním se s nastalou situací. Své vnitřní pocity, obrovský smutek, stesk a nejistotu sice dokáže představit velmi přesvěčivě, ale nemá takříkajíc ani zdaleka tolik co hrát, na rozdíl od McAvoye. Ten prochází nečekanými veletoči, při kterých mu neustále jde od různých osob o život, využije tedy daleko širší paletu hereckých prostředků.
Každopádně film Až na dno stojí a padá s hereckými výkony obou těchto skvělých herců. Alicia v tomto případě tak zcela nenaplnila očekávání a scény s Danielle jsou občas nudné. Oba v době odloučení žijí ze vzpomínek na společně prožité chvíle a ty je drží nad vodou. Dějová retrospektiva sice leckdy zachraňuje upadající tempo, na druhou stranu se dost opakuje. Těžko říct, jestli občasnou tvůrčí bezradnost připsat Alicii Vikander nebo režii jinak rovněž zkušeného Wima Wenderse.

Až na dno celkem stojí za vidění, nutí místy i k zamyšlení, ale nečekejte víc, než nikterak mimořádný romantický příběh, ztvárněný dvěma skvělými herci.

6,5/10

JJ

Až na dno (Submergence, USA, Německo, Francie, Španělsko, 2017)

žánr: drama, romantický, thriller

předloha: J.M. Ledgard (kniha)

režie: Wim Wenders

scénář: Erin Dignam

kamera: Benoît Debie

hudba: Fernando Velázquez

hrají: James McAvoy, Alicia Vikander, Alexander Siddig, Reda Kateb, Celyn Jones, Alex Hafner, Audrey Quoturi, Harvey Friedman, Jess Liaudin, Godehard Giese, Thibaut Evrard, Mohamed

délka: 111 min

Další romantická novinka z poslední doby zde.

Další příspěvky
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Konec šedesátých let představoval velké změny v americké společnosti. Prezident Kennedy byl zavražděn, zuřila druhá válka ve Vietnamu, své zájmy...
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Unikátní notebook se dvěma displeji Asus ZenBook Pro Duo (UX581) přichází na český trh. Hlavní 15,6palcový dotykový panel doplňuje ještě...
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Skupina amerických vysokoškoláků se vypraví do Švédska. Jede s nimi i Dani (Florence Pugh), přítelkyně jednoho z nich, Christiana (Jack...