Bajkeři se snaží být rozvernou letní komedií

Bajkeři se snaží být rozvernou letní komedií

O závislácích na sociálních sítích,

tak trochu ve stylu Snowboarďáků a Rafťáků. Jenom víc o mladých a pro mladé. Nevlastní bratři Jáchym a David společně s kamarádem Sašou tráví většinu času ve světě sociálních sítí. Vztahy pro ně představují chaty s virtuálními dívkami, které nikdy neviděli. Obživu Sašovi poskytuje falešná módní show, v níž předstírá něco, co není. Největším životním problémem je jim vybitý mobil nebo nefunkční wifi. Na nátlak rodičů jsou donuceni vydat se pod vedením Davidovy půvabné „macechy“ Terezy (Hana Wagnerová) na dvousetkilometrový cyklovýlet. Tak začíná nová česká komedie Bajkeři.

Kluci s  překvapením zjišťují, že tam venku je skutečný svět, v němž život znamená víc, než status na facebooku. Opravdové dívky vypadají mnohem lépe, než kreslené akční hrdinky počítačových her, a poznávají také, že k lásce patří i sex ve dvou. Srážka se životem sice nese jistá úskalí, ale s humorem, tentokráte „Kolečkovsky“ ironickým, se dá všechno zvládnout. Výšlap do strmého kopce, stavba stanu, chybějící elektrická zásuvka, případně sok v lásce.

Jak Bajkeři vznikli

Na otázku, o čem jsou Bajkeři, má režisér Kopp jasnou odpověď: „Bajkeři jsou hlavně o mladé generaci, které je nějakých sedmnáct let. O tom, že by tihle mladí  měli občas vytáhnout hlavy ze svých temných pokojů, sociálních sítí, videoher, podívat se na čerstvý vzduch a skutečně něco zažít. Samozřejmě i na sociálních sítích zažívají city, možná i lásky, ale to není ono. Kontakt ve skutečné realitě je podstatně výraznější. A ti moji kluci, hlavní hrdinové, začnou konečně žít.“

Scénář k  Bajkerům napsal vyhledávaný autor Petr Kolečko (Okresní přebor, Čtvrtá hvězda, Masaryk, oceněný Českým lvem za scénář).

„Tím, co rozhodlo, že jsem na návrh napsat teenagerovskou komedii přistoupil, byl nápad, že to bude o klucích na sociálních sítích, trochu odtažených od reality. A kola budou prostředek, jak je dostat zpět do reálného života. To mě zaujalo, styk s tou youtubovou a facebookovou generací mě zajímá, ale zároveň je pro mě dost nepochopitelná,“ říká Petr Kolečko. „Je tady absence reálné komunikace, snad můžu prozradit, že tam máme kluka, který má sedmnáct známostí – na facebooku. V reálném životě však není schopen říct reálné holce souvislou větu. A o tom ten film je, jak to s pomocí kol a krásné přírody v těch klucích zlomit.“

Nechybí černý humor

Bajkeři jsou vcelku svižnou, vtipnou komedií, na české poměry překvapivě koukatelnou. Jsme svědky ironického, drsného (místy až vulgárního) humoru, aktuálního parodování závislosti na sociálních sítích, i většinou příjemně uvěřitelných hereckých výkonů. Jistá herecká nezkušenost je znát na některých členech party mladých hrdinů, ale například Pavel Nečas v roli rádobyvtipného, chlípného trenéra vše vynahradí. Snad je trochu zbytečné, že si tak často pohrává se svým přirozením, nicméně má to v roli. Zazáří i postava Tomáše Matonohy s jeho neobvyklou sexuální úchylkou. I Václav Postránecký pobaví urputnou snahou o vzkříšení nudného, dávno mrtvého sportu, jakým je kolová. Jednu z dívčích rolí vytvořila známá slovenská zpěvačka švýcarského původu Celeste Buckingham.

Celkově patří Bajkeři k té menšině českých filmů, jejichž zhlédnutí neurazí, ba docela potěší.

Natáčení letní komedie  Bajkeři probíhalo v pražských lokacích, následně se štáb přesunul do Jedovnice. Točilo se v půvabném přírodním prostředí v okolí Telče, ale především v České Kanadě v jižních Čechách. Úvodní scéna filmu se natáčela v Penzionu Panský dvůr Telč.

6,5/10

JJ

Zajímavosti

Kolik dní se natáčelo?

22 dní

Na kolika místech se točilo?

26 lokací

Kolik celkem bylo hereckých rolí (včetně komparsu)?

Celkem bylo 182 komparzních, epizodních a malých rolí. Plus devítka hlavních rolí.

Kolik chlebů se snědlo v cateringu?

2970 krajíců chleba počítaje snídaně, svačiny i chleby k polévce.

Kolik nápojů se vypilo?

1485 litrů vody, 594 litrů kávy, 348 litrů čaje, 860 litrů sladkých nápojů, 2 deci vína ve scéně s majitelkou kempu, 8 litrů piva ve scéně se zahradní oslavou, 4 litry piva ve scéně v hospodě, 0,4 litru rumu v čaji při natáčení scény, ve které se herečky koupají v zatopeném lomu a  0,7 litru koňaku vypitého v produkci.

Kolik kol si celkem zahrálo a jakého typu  ?

Celkem 29 kol.

4 kola na kolovou

1 kolo na kolovou na stěně v bytu Václava Postráneckého

3 dětská kola

3 horská kola Tenkrátů (postavy z  filmu)

9 horských kol hlavních herců

3 horská kola jezdců v  bikeparku

6 kol pro komparzisty

Kolik kilometrů se na kolech najezdilo?

Každý herec najezdil v rámci natáčení kolem 90 kilometrů, což je paradoxně méně, než slibují, že ujedou ve filmu. Výjimkou je Pavel Nečas, který mezi některými lokacemi rád přejížděl na kole, a najezdil tak mnohem víc kilometrů než ostatní.

Která scéna byla nejnáročnější – technicky, produkčně?

Mezi ty technicky náročné patřilo natáčení na singletrailové dráze, kolová v cyklistické hale, zahradní party v Panském dvoře a vyhlídka, na které Adam Mišík skáče na Pavla Nečase.

Co nejneobvyklejšího musela produkce sehnat?

Kombajny, které byly zapůjčené 2. Jeden byl od zemědělce v Rakovníku a druhý byl zemědělce z Českého Rudolce.

Kola na kolovou byla zapůjčena z TJ Sokol v Praze.

Prkna na trénink rychlobruslení byla skutečným oříškem. Jedno si produkce  půjčovala přímo od Martiny Sáblíkové a zbylá 3 se podle něj vyráběla.

Žlutá míchačka přijela až z Moravy.

Které scény točili kaskadéři?

Kaskadéři zastoupili herce při skoku ze skály do zatopeného lomu, asistovali při pádu Honzy Komínka ze stromu. Honza Komínek padal sám.

Dále měla produkce 2 profesionální jezdce, kteří v některých scénách zastupovali Pavla Nečase a Hanu Vagnerovou.

Kdo točil scény v  bikeparku?

Dubl Hanky byla profesionální jezdkyně  Kateřina Tothová, která za ní zastoupila při těžkých scénách, kterou byla i jízda v bikeparku.

Kdo hraje kytarové sólo za Honzu Komínka?

Honza Komínek hraní na kytaru výborně markýruje, za hudebním sólem stojí hudební skladatel filmu Jan P. Muchow.

Které neobvyklé nebo náročné scény dělali herci sami?

Náročné scény byly všechny jízdy na kole, které byly v kopci. Natáčení jednotlivých scén se několikrát opakuje. Rozjíždět se s kolem v kopci několikrát za sebou nebylo jednoduché.

Spoustu scén na singletrailu absolvovali herci sami a šlo také o velmi náročné ježdění po dráze v lese.

Pro všechny herečky a Vojtu Machutu bylo náročné točit scénu s koupáním v lomu, protože v půlce června nebyla voda zdaleka tak teplá, jak by se na začátek léta očekávalo.

Odkud byl velbloud, který ve filmu hraje, a  kde jste ho točili?

Velbloud se jmenuje Efendi a je z Uhrovic Mlýna, u kterého se natáčely scény v kempu. Zakomponovat ho do filmu napadlo režiséra Martina Koppa hned na obhlídkách lokací. Během nich jsme zjistili, že majitelé mlýna chovají kromě lam, lišek, koní a jiné zvěře i zmíněného velblouda.

Co se při natáčení rozbilo nebo ztratilo?

Během natáčení se rozbil pouze jeden mobilní telefon.

Pár drobností závěrem

Za celé natáčení došlo celkem k 5ti pádům z kola, které se obešly kromě odřenin a jednoho vymknutého kotníku, bez většího zranění.

Vlakový průvodčí je originální průvodčí z nádraží v Telči. Vlak jezdil na trase Slavonice-Telč a byl to vagón připojený za normálně fungující linkou.

Režisér Martin Kopp si zahrál štamgasta v hospodské scéně.

Producent Tomáš Vican si zahrál řidiče žluté míchačky.

Bajkeři (ČR, 2017)

žánr: komedie

režie: Martin Kopp

scénář: Petr Kolečko

kamera: Jan Drnek

hudba: Jan P. Muchow

hrají: Adam Mišík, Hana Vagnerová, Jan Komínek, Vojtěch Machuta, Celeste Buckingham, Štepánka Fingerhutová, Esther Lubadika, Julie Šurková, Pavel Nečas, Tomáš Matonoha, Vanda Hybnerová, Michal Suchánek, Václav Postránecký, Dana Batulková, Jakub Štáfek, David Suchařípa

délka: 95 minut

Bajkeři

Další příspěvky
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny – recenze
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny – recenze
Předpotterovská série pokračuje v krasojízdě. Jeden z nejmocnějších kouzelníků Grindelwald (Johnny Depp) se dostal ze zajetí a dává dohromady národ...
Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě
Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě
V dobách studené války mnoho lidí toužilo opustit totalitní zemi a žít ve svobodném prostředí. Policejně střežený komunistický režim si...
Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí
Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí
Skandální vyprávění o soukromí a vyprázdněnosti života dlouholetého italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho není pouhým politickým filmem. Představuje...