Bohové Egypta

Bohové Egypta

Pohádková jízda po nebesích

Starověkého Egypta se zákeřným násilím zmocní nelítostný bůh temnoty Set (Gerard Butler). Kdysi mírumilovné a prosperující impérium se kvůli němu zmítá ve válce, chaosu a strachu. Proti sobě se postaví dva významní Bohové Egypta.

Nakonec jediní, kdo se Setovu řádění odváží postavit, jsou naivní zamilovaný zlodějíček Bek (Brenton Thwates) a mocný, byť dočasně Setem oslepený bůh Horus (Nikolaj Coster-Waldau). Ten se proslavil ve Hře o trůny, Butler zase jako spartský král Leonidas v Bitvě u Thermopyl. Jak je od začátku jasné, veškeré dobrodružné putování přislazené love story zápletkou směřuje k velkolepému střetu těchto dvou bohů.

Členové nesourodého týmu, tvořeného zprvu Bekem a Horusem (později se k nim ještě přidá Horusova bývalá přítelkyně) spolu uzavřou podivuhodnou obchodní dohodu, která se během filmu mění v hluboké přátelství.

Je jasné, že když spolu bojují nadpozemsky mocné bytosti, není to stejné, jako když si dá v hospodě pár facek Jarda s Frantou. Mohutně se otřásají nebesa i podsvětí, o zemském povrchu nemluvě. Rachot, plameny, magie, to vše rozpoutá doslova peklo, i když v tomhle případě jde o zoufale nevýstižný, slabý a bledý výraz pro to, co se na plátně ve skutečnosti odehrává. Z kina jsem odcházel se zalehlýma ušima, jak z rockového koncertu.

Přestože musí mít návštěvník tohoto filmu především na paměti, že se vypravil na pohádku, není vůbec na škodu velkofilm Bohové Egypta shlédnout, pokud možno na obřím plátně Imaxu ve 3D. Kromě toho, že se dozvíte něco o egyptské mytologii, která je přeci jen méně známá než řecká a má i trochu jiný systém, pokocháte se i špičkovými filmovými efekty v trojrozměrném provedení. A ještě vás pobaví sám velký Geoffrey Rush v roztomilé epizodní roli nejvyššího boha Ra. Zkrátka, víc jak dvě hodiny vcelku poctivé, oddechové zábavy vás nemine.

5,5/10

JJ

 

Bohové Egypta (Gods of Egypt, USA, 2016)

žánr: fantasy, dobrodružný

režie: Alex Proyas

scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless

kamera: Peter Menzies Jr.

hudba: Marco Beltrami

hrají: Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Rufus Sevell, Chadwick Boseman, Brenton Thwates, Courtney Eaton, Abbey Lee, Elodie Young, Geoffrey Rush

délka: 127 minut

 

Pár užitečných informací o egyptské mytologii

Děj filmu vychází z legendy o synech nejvyššího boha Ra. Set, bůh pouště, zabil svého bratra Usira, boha plodnosti. Usirův syn Horus, bůh nebes, chtěl svého otce pomstít a svedl se Setem bitvu o egyptský trůn.

Starověký Egypt má bohatou mytologii. Hlavními hrdiny egyptských bájí a pověstí jsou nejrůznější bohové a bohyně. Jejich příběhy jsou plné ponaučení a sloužily k lepšímu pochopení tehdejšího světa. Egyptské mýty mají náboženský podtext a často se k nim zachoval bohatý „obrazový doprovod“ v podobě historických soch a maleb – ať už na papyru nebo na zdech honosných budov jako byly paláce a pyramidy.

Starověcí Egypťané se inspirovali koloběhem ročních dob. Věřili, že v současnosti se opakují události známé z bájí a pověstí. A díky tomu má vesmír řád. K nejdůležitějším patří mýty o zrodu vesmíru, který bohové stvořili z prvotního chaosu. Jedná se o příběhy o vládě boha slunce Ra na Zemi, nebo souboji bohů Usira, Hora a bohyně Eset s věčným narušitelem Setem.

Mýty starověkého Egypta bývají často nesourodé, někdy si dokonce vzájemně odporují. Báje a pověsti přesto významně ovlivnily celou egyptskou kulturu. Vzniklo díky nim velké množství náboženských rituálů i kult panovníka – egyptského krále jako jednoho z mnoha známých božstev.

Bohové Egypta: kdo je kdo

Ra (Geoffrey Rush): Ra je pánem světla a kosmu a zároveň otcem Usira a Seta. Je nejvyšším ze staroegyptských bohů a řídí plynutí dnů, měsíců a ročních období. Jeho povinností je na konci každého dne stáhnout slunce z oblohy nad Egyptem. Musí kvůli tomu vstoupit do chaotického podsvětí, kde bojuje s démonem Apopem. Poté, co Apopa každou noc porazí, přináší do světa živých světlo nového dne. Ra je stvořitelem světa a jeho nejvyšším ochráncem. Je moudřejší než kterýkoliv jiný bůh nebo smrtelník, a dar života vnímá jako filozofickou cestu.

Set (Gerard Butler): Byl bohem pouště, moře a bouře, případně války, temnoty a rovněž pán chaosu. Boha pouště, který je Raovým synem, sžírala žárlivost vůči svému bratrovi Usirovi, bohovi plodnosti a úrody, jenž byl považován za moudřejšího vládce a milosrdného opatrovníka lidských duší v zásvětí. Zabil ho, a pak musel čelit pomstě Usirova syna Hora – boha nebes, s nímž svedl bitvu o egyptský trůn. Set bere lidi jako něco postradatelného, a ve srovnání s bohy podřadného. Ze všeho nejvíc si cení vlastní snahy dosáhnout větší moci, vyššího postavení a nezměrného bohatství. Bývá vyobrazován s hlavou psa hyenovitého.

Horus (Nikolaj Coster-Waldau): Horus je bohem nebes, měsíce a slunce. Po bitvě se Setem se stal prvním faraonem Egypta a všichni další faraoni byli považováni za jeho převtělení. Horus je jedním z nejuctívanějších a nejváženějších bohů Egypta. Ve společnosti člověka, zlodějíčka Beka, je nejdříve nafoukaný, ale postupně začne smrtelníky respektovat, a dokonce je mít i trochu rád. Jinak to ani nepůjde, pokud chce opravdu pomstít smrt svého otce Usira a vyrvat trůn z rukou uchvatitele Seta. Bývá vyobrazován jako okřídlené božstvo s hlavou sokola. Jeho moc spočívá v očích.

Hathor (Elodie Young): Po bohyni lásky, hudby a pití zatouží každý, kdo na ni pohlédne. Dříve byla známá jako Paní západu a její povinností bylo vést duše do zásvětí. Bývá vyobrazována s kravskými rohy, které symbolizují propast, z níž vychází slunce za svítání a do které se večer vrací. Hathor nosí Náramek čtyřiceti dvou hvězd, jenž ji chrání před démony temné říše chaosu.

Thovt (Chadwick Boseman): Bůh moudrosti oplývá všemi znalostmi světa. Je i písařem, který vede záznamy o všech věcech světa. Bývá vyobrazován s hlavou ibise. Je si dobře vědom toho, že je géniem a využívá to k tomu, aby podkopal moc ostatních. Nedokáže nikomu důvěřovat, a tak si vytvořil stovky identických automatických kopií.

Astarté (Abbey Lee) a Anat (Yaya Deng): Bohyně války jsou stejně krásné, jako kruté. Anat byla uctívána jako bohyně chránící vládce v boji. Bývají vyobrazovány s vysokou bílou pokrývkou hlavy. Astarté a Anat jezdí na dvou obrovských hadech (Astarté má bílého, Anat černého), plivoucích spalující jed.

Anubis (Goran D. Kleut) je bohem zemřelých, který stráží zesnulé i jejich hrobky, a vítá je v záhrobí. Je jedním z nejstarších egyptských bohů. Bývá vyobrazován s hlavou šakala.

GodsOfEgypt_DOMTrlr1_Texted_HD 3305.tif

GodsOfEgypt_DOMTrlr1_Texted_HD 4374.tif

GodsOfEgypt_DOM_Trailer2_1080pV2 1786.tif

GodsOfEgypt_DOMTrlr1_Texted_HD 2861.tif

GodsOfEgypt_DOMTrlr1_Texted_HD 1932.tif

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...