Český lev 2019? Večer provázela mírná nuda a rozpaky

Český lev 2019? Večer provázela mírná nuda a rozpaky

Udílení cen tomu nejlepšímu,

co se za uplynulý rok v české kinematografii urodilo, proběhlo tentokrát v pražském Rudolfinu. Mezi 40 celovečerními nominovanými hranými filmy a 29 dokumenty vybíralo 166 hlasujících členů České filmové a televizní akademie (ČFTA). O tom, kdo všechno nakonec ocenění Český lev 2019 získal, se mohli diváci České televize přesvědčit v sobotu v přímém přenosu na televizních obrazovkách.

Večer moderoval Václav Kopta civilním, šedivým způsobem, takřka bez humoru, občasný pokus o vtípek většinou úplně nevyšel. Celkově lze říci, že udílení scházel lesk, noblesa a dojem slavnostní události.

Český lev 2019 leckdy překvapil

Smutným okamžikem byla nečekaně rozsáhlá vzpomínka na herce, kteří za poslední rok odešli do hereckého nebe. V takto uceleném přehledu překvapilo, kolik vynikajících herců v poslední době zemřelo.

Jednotlivé kategorie uváděla vždy jakási předtočená rozpačitá etuda nominovaných se svítící koulí, připomínající obří žárovku. Většina z nich nevěděla, co si s ní počít, což bylo někdy hodně vidět. Vítězný film Všechno bude odjel už na podzim sklízet úspěchy na filmový festival do Toronta, takže se proměnění alespoň několika nominací očekávalo i na domácí půdě. Ovšem šest získaných sošek se stalo událostí večera. Naproti tomu největší zklamání čekalo tvůrce snímku Toman. Ze třinácti nominací neproměnil ani jedinou.

Co člověk, to názor

S Dabing street jako nejlepším seriálem a King Skate jako nejlepším dokumentem lze souhlasit. Jenevéfě Bokové gratuluji k Českému lvu za hlavní roli ve filmu Chvilky, kterého si za svůj výkon zaslouží. Naproti tomu naprosto nechápu, jak někdo mohl udělit cenu pro nejlepšího herce Karlu Dobrému. Osobně jsem i velmi zklamán, že se žádného uznání nedočkaly výborné filmy Zlatý podraz a Jan Palach. Vladimír Smutný by si cenu za skvělou kameru filmu Zlatý podraz nepochybně zasloužil. Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli podle akadamie předvedl Jan František Uher v road movie Všechno bude. Při vší úctě k výkonu v tak mladém věku vypadá nicméně toto rozhodnutí spíš jako vtip.

Nejlepší film

Všechno bude, další nominace: Jan Palach, Tlumočník, Toman, Zlatý podraz.

Nejlepší režie

Vyhrál snímek Všechno bude – Olmo Omerzu, další nominace: Hmyz – Jan Švankmajer, Jan Palach – Robert Sedláček, Tlumočník – Martin Šulík, Toman – Ondřej Trojan.

Nejlepší scénář

Všechno bude – Petr Pýcha, další nominace: Chata na prodej – Tomáš Pavlíček a Lucie Bokšteflová, Jan Palach – Eva Kantůrková, Tlumočník – Marek Leščák a Martin Šulík, Toman – Zdenka Simandlová a Ondřej Trojan.

Nejlepší herečka v hlavní roli

Cenu získala Jenovéfa Boková (Chvilky), další nominace: Simona Zmrzlá (Hastrman), Ivana Chýlková (Chata na prodej), Zuzana Bydžovská (Jan Palach), Kateřina Winterová (Toman).

Nejlepší herec v hlavní roli

Karel Dobrý (Hastrman), další nominace: Martin Huba (Hovory s TGM), Viktor Zavadil (Jan Palach), Jiří Macháček (Toman), Tomáš Mrvík (Všechno bude).

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Cenu získala Eliška Křenková (Všechno bude), další nominace: Jana Synková (Chata na prodej), Tatiana Vilhelmová (Tátova volha), Kristýna Boková (Toman), Lenka Vlasáková (Chvilky).

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Vyhrál Jan František Uher (Všechno bude), další nominace: Jan Hartl (Zlatý podraz), Jan Kolařík (Hastrman), Jiří Lábus (Hmyz), Jan Vondráček (Jan Palach).

Nejlepší kamera

Vyhrál Diviš Marek (Hastrman), další nominace: Martin Štrba (Tlumočník), Tomáš Sysel (Toman), Lukáš Milota (Všechno bude), Vladimír Smutný (Zlatý podraz).

Přehled o počtu získaných Českých lvů

Všechno bude – 6

Hastrman – 4

Čertí brko – 1

Domestik – 1

Chvilky – 1

Hmyz – 1

King Skate – 1

Česká televize – 2

Letošní šestadvacátý ročník udílení Českých lvů se obešel bez politických proklamací i skandálů. Cenu za celoživotní přínos české kinematografii získala letos režisérka Věra Plívová-Šimková.

JJ

Kompletní přehled oceněných, a kdo vyhrál v minulých letech, si můžete přečíst zde.

O filmu Všechno bude si můžete přečíst zde.

O filmu Hastrman si můžete přečíst zde.

O filmu Zlatý podraz si můžete přečíst zde.

O filmu King Skate si můžete přečíst zde.

O filmu Toman si můžete přečíst zde.

O filmu Jan Palach si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
V posledních letech vznikají nové koncepty sdílené dopravy další, vylepšené generace. Prvopočátky sdílení jednoho dopravního prostředku více lidmi můžeme vidět...
Největší bezpečnostní riziko každé firmy jsou její zaměstnanci
Největší bezpečnostní riziko každé firmy jsou její zaměstnanci
Jak se firmy mohou ochránit? Každodenní praxe ukazuje, že největší bezpečnostní riziko pro firmy představují jejich zaměstnanci. Ať už jsou...
Godzilla II: Král monster – řežba pořádně mocných potvor
Godzilla II: Král monster – řežba pořádně mocných potvor
Kultovní japonský obří ještěr se dočkal desítek filmových zpracování. Na plátně se poprvé objevil roku 1954, a jeho oblíbenost mimo...