Chata na prodej, nová česká komedie Tomáše Pavlíčka

Chata na prodej, nová česká komedie Tomáše Pavlíčka

V jedné obyčejné české rodině,

jakých jsou tisíce, vládne železnou rukou manželka (Ivana Chýlková). Patří jim chata v Posázaví, na pěkném místě v lese. Jediná chyba je, že už tam skoro vůbec nejezdí, chata chátrá, a tak se ji rozhodnou prodat. Manželka si přeje, když už je chata na prodej, aby tam všichni společně strávili alespoň poslední vzpomínkový víkend. 

Nikomu se nechce, ale nakonec pod nátlakem postupně změní svůj program a souhlasí. Účast přislíbí i jejich nevyrovnaná dcera (Tereza Voříšková) se svým úspěšným německým přítelem. Manželka dokonce lstí vyláká na chatu i svoji matku (Jana Synková), která to tam vždy nenáviděla. Proč, to nevíme. Přivezou i otce manželky (Jan Kačer), který je však senilní a se svým okolím nekomunikuje.

Chata na prodej

Zřejmě měly společné vzpomínky rodinu spojit, jenže takto násilně zorganizovaný večer dosáhl přesně opaku. A vrcholem bylo, když se ráno zjistilo, že Jan Kačer je pryč. Zmizel v lese. Zároveň si celou dobu klademe otázku, když otec (David Vávra) viděl svoji budoucí šílenou tchyni, jak se mohl takto nešťastně oženit. Jeho choť je totiž, jak už to tak bývá, bohužel zcela po matce.

Chata na prodej je druhým filmem mladého režiséra Tomáše Pavlíčka. Dokázal udržet správný rytmus a vypointování občas poměrně vtipných dialogů, celý film by se však mohl odehrávat v dynamičtějším tempu. Přestože je spíše kratší, subjektivně působí mnohem delší. Inu vnímání času je někdy relativní.

Vypečená rodinka

Přitom k žádnému z hereckých výkonů nelze mít větší výhrady. Snad jen, že působí poněkud šablonovitě. Suchar Němec vypadá přesně jako nezábavný Němec. Manžel pod pantoflem jen shrbeně kývá, tchyně nepřetržitě všechny otravuje svými rozmary, nevyžádanými radami a od prvního momentu se chová pořád stejně nepříjemně. Jan Kačer si toho v Chatě na prodej moc nezahrál. Tváří se netečně, mlčí, ale nebojte, i on nakonec promluví. Závěr patří překvapivě jemu.

Zkrátka vztahy v rodině jsou v troskách, na čemž není nic divného, když se každý chová tak sobecky a sebestředně. Na druhou stranu nikdo není úplně lhostejný, stojí o komunikaci s ostatními. Dopravní logistika dvěma auty cestou na chatu je zcela nevyzpytatelná a chvílemi ohromující.

V rámci neradostného českého filmového rybníčku, či spíše žabince, patří Chata na prodej ke snímkům, které se k vidění doporučit překvapivě dají. Nečekejte zázraky, ale bylo už mnohem hůř od mnohem zkušenějších českých tvůrců. Díky tradičnímu chatařskému fenoménu se určitě mnozí i poznají.

6,5/10

JJ

Chata na prodej, Česko, 2018
žánr: komedie, drama
režie: Tomáš Pavlíček
scénář: Lucie Bokšteflová, Tomáš Pavlíček
kamera: Jan Baset Střítežský
hudba: Aleš Březina
hrají: Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková, Judit Bárdos, Jana Synková, Jan Kačer, Jan Strejcovský, Michael Pitthan, Václav Kopta, Zuzana Kronerová, Ester Geislerová
délka: 77 minut

O dalším filmu s Terezou Voříškovou se dočtete zde.

Chata na prodej Chata na prodej

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...