Chlapi nepláčou, film o duších černých jako noc

Chlapi nepláčou, film o duších černých jako noc

V jednom prázdném hotelu se odehraje

zvláštní psychologický experiment. Sejdou se tam pod odborným lékařským dohledem účastníci války na Balkáně z různých znepřátelených stran. Dvacet let po válce, ale pro muže v této nesourodé skupině jako kdyby válka stále neskončila. Nedokázali se vypořádat s tím, co zažili a co sami prováděli. Tihle chlapi nepláčou, ale duši mají přesto do krve rozdrásanou. Jejich budoucnost je značně nejistá.

Hluboká, staletá nenávist mezi národnostními, náboženskými i etnickými skupinami v bývalé Jugoslávii svedla teď jejich zástupce k jednomu stolu. Najednou se musí zblízka podívat těm, které vždy nenáviděli a po kterých stříleli, do očí. A stejně tak jako nechápou, proč dokázali působit v rámci války a na vojenské rozkazy taková zvěrstva proti lidskosti, nechápou dnes, proč se stále navzájem nenávidí. Tyto emoce nemají racionální základ, nelze je však ani snadno překonat a změnit.

Film Chlapi nepláčou

Není prvoplánově o válce na Balkáně. Používá jen tamní extrémní společenskou roztříštěnost jako příklad. Ukazuje na ní, jak hodně naše životy a vztahy ovládají předsudky a společenská klišé. Předsudky, které jsou lidem často od dětství vštěpovány, jejich původ však nedokáže nikdo nejen vysvětlit, ale především obhájit. A nakonec nevyhnutelně nastane situace, kdy se všechno střetne tak, že se prakticky definitivně zablokují možnosti společného soužití i jakékoliv komunikace.

Ponurá atmosféra

Tento snímek doslova zdobí skvělé herecké výkony všech představitelů. Přesto, že postavy mnoho nemluví, účastní se terapeutických sezení a konstelací. V každém okamžiku přesně víte, co se jim honí hlavou, jak dusno houstne před očima. Je to o to těžší, že chlapi nepotřebují všechno v sobě ventilovat navenek mluvením. A už vůbec ne s lidmi, které nemají rádi. Není snadné pochopit mužský způsob uvažování.

Chlapi nepláčou je nečekaně velmi působivý a silný, byť značně temný film. Rozhodně si zaslouží pozornost, i když je pravděpodobné, že se žádným blockbusterem nestane. O to ale naštěstí ani neusiluje.

Na letošním 52. festivalu v Karlových Varech získal druhé nejvýznamnější ocenění – Zvláštní cenu poroty.

7,5/10

JJ

Chlapi nepláčou (Muškarci ne plaču, Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, 2017)

žánr: drama

režie: Alen Drljevic

scénář: Alen Drljevic, Zoran Solomun

kamera: Erol Zubcevic

hudba: Dado Jehan

hrají: Emir Hadžihafizbegović, Leon Lučev, Izudin Bajrovic, Miralem Zupcevic, Ermin Bravo, Ivo Gregurevic, Boris Isaković, Primoz Petkovsek

délka: 98 minut

Chlapi nepláčou

Chlapi nepláčou

Další příspěvky
Domestik dokáže obětovat cyklistice úplně všechno
Domestik dokáže obětovat cyklistice úplně všechno
Roman se zotavuje po úraze a doufá, že se dostane minimálně na dřívější výkonnostní úroveň. A protože je pro něho...
Predátor: Evoluce – mimozemský výsadek na Zemi pokračuje
Predátor: Evoluce – mimozemský výsadek na Zemi pokračuje
K naší planetě se vesmírem blíží několik vesmírných lodí. Na palubě si každá nese jednoho Predátora, starého známého ze dvou...
Alcatel 5V – vlajková loď s udivujícím poměrem cena/výkon
Alcatel 5V – vlajková loď s udivujícím poměrem cena/výkon
Velký displej s poměrem stran 19:9, duální fotoaparát s umělou inteligencí a prémiový design za víc, než rozumnou cenu. Co víc...