Chlapi nepláčou, film o duších černých jako noc

Chlapi nepláčou, film o duších černých jako noc

V jednom prázdném hotelu se odehraje

zvláštní psychologický experiment. Sejdou se tam pod odborným lékařským dohledem účastníci války na Balkáně z různých znepřátelených stran. Dvacet let po válce, ale pro muže v této nesourodé skupině jako kdyby válka stále neskončila. Nedokázali se vypořádat s tím, co zažili a co sami prováděli. Tihle chlapi nepláčou, ale duši mají přesto do krve rozdrásanou. Jejich budoucnost je značně nejistá.

Hluboká, staletá nenávist mezi národnostními, náboženskými i etnickými skupinami v bývalé Jugoslávii svedla teď jejich zástupce k jednomu stolu. Najednou se musí zblízka podívat těm, které vždy nenáviděli a po kterých stříleli, do očí. A stejně tak jako nechápou, proč dokázali působit v rámci války a na vojenské rozkazy taková zvěrstva proti lidskosti, nechápou dnes, proč se stále navzájem nenávidí. Tyto emoce nemají racionální základ, nelze je však ani snadno překonat a změnit.

Film Chlapi nepláčou

Není prvoplánově o válce na Balkáně. Používá jen tamní extrémní společenskou roztříštěnost jako příklad. Ukazuje na ní, jak hodně naše životy a vztahy ovládají předsudky a společenská klišé. Předsudky, které jsou lidem často od dětství vštěpovány, jejich původ však nedokáže nikdo nejen vysvětlit, ale především obhájit. A nakonec nevyhnutelně nastane situace, kdy se všechno střetne tak, že se prakticky definitivně zablokují možnosti společného soužití i jakékoliv komunikace.

Ponurá atmosféra

Tento snímek doslova zdobí skvělé herecké výkony všech představitelů. Přesto, že postavy mnoho nemluví, účastní se terapeutických sezení a konstelací. V každém okamžiku přesně víte, co se jim honí hlavou, jak dusno houstne před očima. Je to o to těžší, že chlapi nepotřebují všechno v sobě ventilovat navenek mluvením. A už vůbec ne s lidmi, které nemají rádi. Není snadné pochopit mužský způsob uvažování.

Chlapi nepláčou je nečekaně velmi působivý a silný, byť značně temný film. Rozhodně si zaslouží pozornost, i když je pravděpodobné, že se žádným blockbusterem nestane. O to ale naštěstí ani neusiluje.

Na letošním 52. festivalu v Karlových Varech získal druhé nejvýznamnější ocenění – Zvláštní cenu poroty.

7,5/10

JJ

Chlapi nepláčou (Muškarci ne plaču, Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, 2017)

žánr: drama

režie: Alen Drljevic

scénář: Alen Drljevic, Zoran Solomun

kamera: Erol Zubcevic

hudba: Dado Jehan

hrají: Emir Hadžihafizbegović, Leon Lučev, Izudin Bajrovic, Miralem Zupcevic, Ermin Bravo, Ivo Gregurevic, Boris Isaković, Primoz Petkovsek

délka: 98 minut

Chlapi nepláčou

Chlapi nepláčou

Další příspěvky
Kapesní Hi-Res přehrávač Pioneer pro hudební labužníky
Kapesní Hi-Res přehrávač Pioneer pro hudební labužníky
Co si budeme povídat, poslouchat hudbu přes pecky nebo špunty z mobilu má své limity. A mnozí z nás máme...
Flash disk AI720 na cesty se dvěma typy konektorů
Flash disk AI720 na cesty se dvěma typy konektorů
Šikovný nástroj pro mobilní použití představila společnost Adata Technology. Stylový flash disk i-Memory AI720, je pouze 7,5 mm tenký a...
Joachim Trier – rozhovor s režisérem filmu Thelma
Joachim Trier – rozhovor s režisérem filmu Thelma
Řekne-li se norský film, většině se asi vybaví kultovní komedie Bårda Breiena Kurz negativního myšlení (2006). Jiní si naopak vystačí...