Cukrář – záhadný příběh, který velmi překvapí

Cukrář – záhadný příběh, který velmi překvapí

Když jezdíte často na služební cesty

do stejného místa, najdete si tam i přátele. A izraelský obchodník Oren (Roy Miller) si nalezl dokonce milence. Stal se jím mladý německý cukrář Thomas (Tim Kalkhof). Jejich vztah však bohužel nemá kvůli tragické události dlouhého trvání. Díky ní také vstupuje do hry Orenova manželka Anat (Sarah Adler) a synek Itai. Vyvstávají další okolnosti, Thomas se zachová dost nečekaně a příběh se začíná komplikovat. Vdova pochopitelně nemá tušení, kdo ve skutečnosti Thomas je.

Utajení nevyšlo

Komorní příběh o mileneckém vztahu otce rodiny k mladému berlínskému cukráři však není prvoplánově o homosexualitě. Neustále jsme ve vývoji příběhu něčím překvapováni, udržováni až do poslední chvíle ve střehu. Velice střídmé, vyrovnané, ale přesné a přesvědčivé herecké výkony nám rozkrývají i nejjemnější hnutí mysli postav. Tomu napomáhá i citlivá, intimní kamera. Velké množství tichých, dlouhých záběrů beze slov kupodivu vůbec nenudí, právě naopak, přesně vytvářejí potřebné napětí. Velice přesvědčivě také předvedla Sarah Adlerová širokou škálu pocitů životem těžce zkoušené ženy.

Úspěšný cukrář

Oren si ve filmu moc nezahraje, a tak vše stojí na vynikající práci mlčenlivého Tima Kalkhofa a emotivní, energické Sarah Adlerové. Thomas je jako cukrář mimořádně talentovaný, jeho zákusky jsou známé široko daleko, ať je peče kdekoliv. Akorát v Jeruzalémě se musí naučit, co znamená kosher. Okrajově se ve snímku mihne i věčně živá německo-židovská otázka. Anat je zoufale sama, vychází najevo, že její manželství s Orenem zdaleka nebylo idylické. Thomas se objevil jako vítaná pomoc v životní nouzi a samotě, byť značným rozdílem věku nejspíš jen krátkodobá.

Cukrář je nečekaně sugestivní, zdařilý snímek určený náročnějším divákům, kterým nevadí přemýšlet.

8/10

JJ

Cukrář (The Cakemaker, Izrael, Německo, 2017)

žánr: drama

režie: Ofir Raul Graizer

scénář: Ofir Raul Graizer

kamera: Omri Aloni

hudba: Dominique Charpentier

hrají: Sarah Adler, Tim Kalkhof, Zohar Strauss, Stephanie Stremler

délka: 104 minut

Cukrář

Další příspěvky
Kapesní Hi-Res přehrávač Pioneer pro hudební labužníky
Kapesní Hi-Res přehrávač Pioneer pro hudební labužníky
Co si budeme povídat, poslouchat hudbu přes pecky nebo špunty z mobilu má své limity. A mnozí z nás máme...
Flash disk AI720 na cesty se dvěma typy konektorů
Flash disk AI720 na cesty se dvěma typy konektorů
Šikovný nástroj pro mobilní použití představila společnost Adata Technology. Stylový flash disk i-Memory AI720, je pouze 7,5 mm tenký a...
Joachim Trier – rozhovor s režisérem filmu Thelma
Joachim Trier – rozhovor s režisérem filmu Thelma
Řekne-li se norský film, většině se asi vybaví kultovní komedie Bårda Breiena Kurz negativního myšlení (2006). Jiní si naopak vystačí...