Data v telefonech s Androidem vydrží déle, než jsme si mysleli

Data v telefonech s Androidem vydrží déle, než jsme si mysleli

Avast vytáhl ze starých smartphonů např. nahé „selfies“ fotky a další data

 

phones-stealing-data

 

Pozor, pozor, důležité hlášení: pokud jste si mysleli, že pro smazání dat z androidovského smartphonu stačí zadat tovární reset, tak to bohužel není pravda. Lidé z antivirové společnosti Avast analyzovali 20 telefonů z druhé ruky nakoupených na eBay a dokázali z nich vytáhnout množství dat, která původní majitelé určitě nechtěli poslat dál. Celý proces údajně ani nebyl příliš složitý či nákladný, inženýři z Avastu použili veřejně dostupné forenzní nástroje. Kromě fotek tak získali emaily, textové zprávy, historii vyhledávání na webu a v některých případech dokonce i totožnost uživatelů.

Někteří experti proto v této souvislosti varují, že jediný bezpečný způsob, jak data ochránit, je telefon fyzicky zničit… Na žádné softwarové nástroje se prý nedá 100% spolehnout. Funkce továrního resetu by měla telefon vrátit do původního nastavením ale na některých starších přístrojích funguje tak, že smaže pouze indexování dat a ne samotná data. Z dvacítky nakoupených telefonů prý odborníci získali přes 40 000 fotek. Pikantní je, že 750 z nich byly selfies svlékajících se nebo už zcela vysvlečených žen a 250 zobrazovalo „mužství předchozího majitele“.

 

Avast radí před prodejem telefonu stáhnout aplikaci avast! Anti-Theft (je zdarma Google Play) a použít její funkci vymazání dat, která by měla trvale odstranit a přepsat všechny soubory v zařízení. Alternativní možností je používat důsledně šifrování dat (defaultně je tato funkce vypnutá). Tím se ovšem zařízení trochu zpomalí a také musíte při každém zapnutí telefonu/tabletu použít kód pro dešifrování.

 

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...