Den co den žije „A“ svůj romantický sen pokaždé v jiném těle

Den co den žije „A“ svůj romantický sen pokaždé v jiném těle

Představte si, že strávíte každý den

v jiném těle. Nevíte dopředu v jakém, ani si nemůžete vybrat, jaké bude. Film Den co den je právě o takové situaci, navíc zkomplikované tím, že když se člověk bez vlastního těla zamiluje, musí se dotyční vždy každý den znovu najít. 

Hlavní roli, dívku Rhiannon hraje Angourie Riceová. Představuje nám neuvěřitelně sympatickou, usměvavou a inteligentní středoškolačku. Právě ji si vybere tajemný „A“, jenž nemá ani vlastní tělo. Každý den se ocitá v jiném, jen věkově přibližně podobném, někdy holka jindy kluk, ba i rasy střídá.

Jak převtělování funguje?

V příběhu není nijak vysvětleno, proč se tohle převtělování děje. Jediný známý fakt je, že se nikdy nepřevtělí do stejného člověka. Poznat tolik osudů musí jednoho nesmírně obohatit a z jednání „A“ skutečně jistou moudrost cítíme. Škoda, že nijak neobohatí svého hostitele. Naopak, snaží se do jeho života nezasahovat. Hostitel si den s cizí bytostí v sobě druhý den nepamatuje. Vyskytuje se ale během „návštěvy“ jako každý jiný den mezi svými přáteli, ve škole a v rodině. Připadá všem, že se chová akorát trochu divně, což u puberťáka nikdo neřeší.

Jen v jednom případě proti svým zvyklostem slečně v nesnázích významně pomůže. Postupně si v pěkné řádce převtělování, která probíhají jak na běžícím pásu uvědomíte, že pro děj už nic nového nepřináší. Zamilovaní do sebe Rhiannon s „A“ už jsou, budoucnost jejich vztah přitom nemá prakticky žádnou. Navíc „A“ je v tomto režimu nesmrtelný.

Den co den a poselství

Obával jsem se romantické bezdějové rozplyzlosti, a byl jsem mile překvapen, že snímek ani moc nenudí. Velký podíl na tom má nepochybně skvělý výkon Angourie Riceové v roli Rhiannon. Hlavní poselství tento film přináší jasné. V životě je podstatné, jaké má člověk vlastnosti, ne barvu pleti nebo sexuální orientaci. Pochvalu zaslouží i přiměřená délka filmu. Dalo by se určitě z takového námětu vytěžit víc.

6/10

JJ

Den co den (Every Day, USA, 2018)

žánr: drama, romantický, fantasy

předloha: David Levithan (kniha)

režie: Michael Sucsy

scénář: Jesse Andrews

kamera: Rogier Stoffers

hudba: Elliott Wheeler

hrají: Angourie Rice, Justice Smith, Maria Bello, Debby Ryan, Colin Ford, Owen Teague, Jacob Batalon, Lucas Jade Zumann, Jeni Ross, Ian Alexander, Katie Douglas, Jake Sim, Charles Vandervaart, Danielle Bourgon, Michael Cram

délka: 95 minut

Den co den

Recenzi dalšího zajímavého romantického filmu najdete zde.

Další příspěvky
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Designová televize v interiéru zcela splyne s prostředím. Už vás nebude štvát obrovský černý obdélník na zdi obýváku. Ve chvílích, kdy televize...
Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně
Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně
Film o muži se zázračnou schopností, ke které přišel jen náhodou. Jako uprchlík byl při přistání smrtelně postřelen, a od...