Equalizer 2 bere nekompromisně spravedlnost do svých rukou

Equalizer 2 bere nekompromisně spravedlnost do svých rukou

Svět stále potřebuje pomoc

bývalého velitele speciální jednotky Roberta McCalla (Denzel Washington). Pořád je hodně těch, kterým se stala křivda a spravedlnosti se nedovolají. Po odchodu z armády patrně dostal štědrou výslužku, a tak si své záchranné mise financuje sám. Jen pro zábavu občas jezdí jako řidič Uberu (v minulém filmu pracoval v Baumaxu). Equalizer napravuje špatnosti tohoto světa. 

Robert pomohl už mnoha lidem. Díky svému speciálnímu výcviku je velmi těžko přemožitelným protivníkem. I on má ale své slabé stránky. To když ztratí svoji takřka jedinou kamarádku Susan (Melissa Leo). To se opravdu naštve. Rozhodne se přijít celé záležitosti na kloub, protože pochopitelně nejde o jen tak obyčejnou vraždu.

Equalizer 2 je zkrátka chlapík

Denzel je zde nejen nepřemožitelný, ale doslova vizionář. Kde by bylo třeba zdlouhavého policejního vyšetřování, Robert se zachmuří, zamyslí a vyrazí. Což má na druhou stranu blahodárný vliv na tempo filmu, který tak má svižný spád. McCall  navenek na své okolí působí jako vlídný, usměvavý, skromný člověk, který rád čte, ovšem v případě potřeby se dokáže okamžitě změnit v drtivého mstitele.

Ostatní postavy v tomto filmu dostávají jen zcela minimální prostor, a tak je Equalizer 2 převážně One Man Show Denzela Washingtona. Tento herec se věnuje celoživotně boxu, má tedy neobyčejně rychlé ruce a jeho údery vykazují opravdu věrohodnou razanci. Největší vadou filmu Equalizer 2 je značná předvídatelnost děje. Ten není nijak komplikovaný, a tak zhruba v půlce víte, kdože svede závěrečný lítý boj dobra se zlem, a poslední půlhodinu víte, i kde to bude.

Pobavila mě věta jednoho McCallova starého přítele, když ho potkal v parku, a on mu na otázku jak se má, odpověděl, že slaví osobní rekord v počtu dní na tomto světě. Takže inteligentní dialogy naopak patří na váhu kladných dojmů z Equalizera 2. Koneckonců, kdo by si nepřál, aby nějaký takový nekompromisní zastánce spravedlnosti doopravdy existoval. Pochvalu zaslouží i vynikající zvuk, oceníte ho zejména v kinosále vybaveným technologií Dolby Atmos.

(Mimochodem, je to v celé kariéře poprvé, kdy se oskarový Denzel Washington vrací k postavě, kterou už v minulosti hrál.)

6,5/10

JJ

Equalizer 2 (Equalizer 2, USA, 2018)
žánr: akční, thriller, krimi
režie: Antoine Fuqua
scénář: Richard Wenk
kamera: Oliver Wood
hudba: Harry Gregson-Williams
hrají: Denzel Washington, Pedro Pascal, Bill Pullman, Melissa Leo, Ashton Sanders, Orson Bean, Sakina Jaffrey, Jonathan Scarfe, Lexie Roth, Andrei Arlovski, Patty O’Neil, Dj Nino Carta, Manny Famolare, Rhys Olivia Cote
délka: 121 minut

O filmu se synem Denzela Washingtona si můžete přečíst zde.

Equalizer 2

Další příspěvky
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Na královském dvoře nešťastné a slabé britské panovnice Anny Stuartovny dochází ke každodennímu boji o její vrtkavou přízeň. Na začátku...
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Patrně si ještě vybavíte dva roky starý výborný Shyamalanův snímek Rozpolcený s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Muže s poruchou...
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Před osmnácti lety došlo na palubě největší ruské jaderné ponorky při vojenském cvičení k výbuchu. Více jak stopadesátimetrový kolos klesl...