Escobar – muž, který si koupil celou zemi

Escobar – muž, který si koupil celou zemi

Život jednoho z největších zločinců

dvacátého století se dočkal hvězdného filmového zpracování. Pablo Escobar (Javier Barden) byl svého času veden časopisem Forbes jako sedmý nejbohatší člověk světa, vydělával desítky miliard dolarů ročně. Vedl v Kolumbii proslulý medellínský kartel, pracovali pro něj zkorumpovaní politici, soudci i policie. Byl znám brutálními metodami likvidace svých protivníků. 

Jeho největší slabinou, která se mu stala i osudnou, byla jeho rodina. Miloval svoji ženu i syna a snažil se jim zajistit co nejlepší život. Odmala synkovi vštěpoval drsné životní zkušenosti, které předpokládal, že bude potřebovat.

Pablo Escobar měl rád lidi

Escobar se snažil vystupovat také jako velkorysý filantrop, stavěl kupříkladu domy pro chudé. Rostoucí obliba mezi lidmi ho, spolu s příslušnými úplatky, dostala až na místo senátora. Vliv měl v té době nesmírný a impérium mocné. Kontroloval většinu světového obchodu s kokainem. Jeho největším snem však nebyly peníze, těch měl pohádkové množství. Přál si, aby k němu lidé chovali úctu, vzhlíželi k němu s respektem, vážili si ho.

Nejde vše podle plánu

Jenže i Escobarův svět se nakonec začal hroutit. Otevřená válka s celou Kolumbií a Spojenými státy mu nakonec zlomila vaz. Osudným se stane všem, kdož s ním někdy přišli do styku. Začne to románkem se známou a krásnou televizní reportérkou, kterou skvěle přestavuje Bardenova životní partnerka Penelope Cruz.

Postupně sledujeme, že žádný strom neroste do nebe a ani nepředstavitelná hromada peněz není zárukou beztrestnosti (což jako by nám něco připomínalo).
Barden dokázal ztvárnit Escobara jako nelítostného a surového zločince, spravedlivého šéfa, galantního milence a manžela, i milujícího otce rodiny. Mezi těmito polohami, provázenými zvláštním jemným humorem i nadhledem, plynule přechází s mistrovstvím a lehkostí, na jakou jsme u tohoto geniálního herce zvyklí.

Možná měli scénáristé dát Bardenovi větší prostor jednotlivé polohy vyjádřit, i tak je Escobar vynikající, a navíc i v mnoha ohledech poučný snímek. Co dokáže se společností udělat neomezená moc jednotlivce a jeho spousta peněz, je děsivé.

7,5/10

JJ

Escobar (Loving Pablo, Španělsko, Bulharsko, 2017)

žánr: drama, životopisný, krimi

režie: Fernando León de Aranoa

předloha: Virginia Vallejo (kniha)

scénář: Fernando León de Aranoa

kamera: Alex Catalán

hudba: Federico Jusid

hrají: Javier Bardem, Penélope Cruz, Peter Sarsgaard, David Valencia, Giselle Da Silva, Nathan Cooper, Lillian Blankenship, Julieth Restrepo

délka: 123 minut

O dalším filmu s Javierem Bardenem si můžete přečíst zde.

Escobar

Další příspěvky
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Slavný filmový režisér Salvador Mallo (Antonio Banderas) dosáhl takřka všeho, co ve svém oboru mohl dokázat. Nikdo však netuší, jaká...
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Nový model je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm...
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Okamžitou projekci přes USB-C z notebooků, stolních počítačů i MacBooků umožňuje bezdrátová projekce BenQ InstaShow. Nová verze s označením WDC10C...