Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru

Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru

Na královském dvoře

nešťastné a slabé britské panovnice Anny Stuartovny dochází ke každodennímu boji o její vrtkavou přízeň. Na začátku 18. století vládne Velké Británii královna Anna (Olivia Colman), poslední z rodu Stuartovců, která se do historie zapsala spíše neslavně. Je plachá a přehlížená, trpí bolestivou dnou a není příliš vzdělaná, což z ní činí perfektní oběť manipulátorů. Byla přibližně dvacetkrát těhotná, všechny její děti však hned zemřely. Její jediná favoritka a opora v životě je lady Sarah (Rachel Weisz). 

Jejich vztah přerostl až do jakési milostné symbiózy. Sarah se díky tomu dostala do nejvyšších kruhů britské aristokracie a za nejistou královnu prakticky vládne. Zpoza královnina trůnu činí všechna důležitá rozhodnutí ohledně chodu státu a probíhající války o španělské dědictví.

Favoritka má konkurenci

Svou pozici ostře střeží a nikoho, kdo by se pokusil královnu ovlivnit, k ní nepustí. Podcenila jen svou sestřenici Abigail (Emma Stone), která na dvůr přijela prosit o práci služebné poté, co její rodina zbankrotovala. Sarah ji z lítosti přijala. Netuší však, že by ctižádostivá Abigail mohla ohrozit její roli královniny favoritky. Abigail je neobyčejně mazaná. Sledujeme její lsti, díky kterým rychle stoupá společenským žebříčkem u královského dvora.

Šlechtické panoptikum

Základním pilířem filmu je mimořádně skvostný herecký koncert tří hereček. Nicméně všechny šlechtické postavy a jejich působení u dvora jsou vypodobněny se zlomyslnou krutostí. Nechutné a bizarní konání i jejich vzhled není jen pouhá karikatura. Vedle černého humoru je z tehdejší zdegenerované a unuděné aristokracie především na každém kroku cítit neschopnost, odpudivá marnost a oplzlost. Ta dává filmu možná i trochu zbytečně silný levicový podtón.

Jaký byl záměr tvůrců?

Režisér Yorgos Lanthimos zrežíroval Favoritku jako své první historické drama po filmech Humr a Zabití posvátného jelena, které si jsou s jeho novinkou podobné černým humorem a až ledabylým nadhledem na postavy. „Chtěli jsme ukázat krutost těch postav. Společnost byla rigidní a byli jste zaseknutí tam, kde jste se narodili, takže vaší jedinou šancí bylo nemilosrdně manipulovat lidmi kolem vás,“ říká scenárista Toby McNamara.

Nelítostný svět

Pozoruhodný je tento snímek nejen zmíněnou kvalitou hereckých výkonů, ale i nezvykle zvídavou kamerou snímající postavy z neobvyklých úhlů, podtrhujících bizarnost situace. Tu zvýrazňuje často až nervy drásající všudypřítomná minimalistická hudba. Uvidíte, jak nebezpečným nepřítelem dokáže být žena, která je rozhodnuta nezastavit se před ničím. Film je ale také o pomstě, hlouposti a předstírání. Odehrává se v cynické společnosti, kde člověk nemá jinou hodnotu než být něčím nástrojem.

7,5/10

JJ

Favoritka (The Favourite, Velká Británie, Irsko, USA, 2018)

žánr: drama, komedie, historický, životopisný

režie: Yorgos Lanthimos

scénář: Deborah Davis, Tony McNamara

kamera: Robbie Ryan

hudba: Johnnie Burn, William Lyons

hrají: Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, Nicholas Hoult, Joe Alwyn, Mark Gatiss, Wilson Radjou-Pujalte, Basil Eidenbenz, Alfrun Rose, Isaura Barbé-Brown, James Smith, Liam Fleming, James Melville, Jenny Rainsford

délka: 119 minut

O jiném filmu s Emmou Stone si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Nikdy neodvracej zrak – příběh neobyčejně nadaného umělce
Nikdy neodvracej zrak – příběh neobyčejně nadaného umělce
Strhující příběh Kurta Barnerta (Tom Schilling) je inspirovaný životním příběhem dodnes žijícího německého malíře Gerharda Richtera, jehož osud ovlivnila smrt...
Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků
Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků
Fanouškové legendární ságy se konečně dočkali závěrečné řady oblíbeného seriálu. Ale na nové díly se dobře připravovali i kyberzločinci, kteří...
Hellboy, zplozenec pekla se vrací s plnou parádou a humorem
Hellboy, zplozenec pekla se vrací s plnou parádou a humorem
Od prvního filmu s hrdinou jménem Hellboy uplynulo už patnáct let. Podle komiksové série mu tehdy vdechl na filmovém plátně...