Film Král Artuš: Legenda o meči nasadil nečekaně dynamickou laťku

Film Král Artuš: Legenda o meči nasadil nečekaně dynamickou laťku

Neobvyklé zpracování známé keltské legendy

s Charliem Hunnamem v hlavní roli sleduje Arthurovu cestu z ulice na trůn. Král Artuš: Legenda o meči nabízí netradiční podhled na mýtus o legendárním meči Excalibur.
Když je v Arthurově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Arthurův strýc Vortigern (Jude Law). Arthur, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, nemá tušení, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když ale vytáhne meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ.

Kde se vzal, tu se vzal

Zpracování artušovské legendy pod taktovkou úspěšného britského režiséra Guy Ritchieho odpovídá na otázku, proč se opět k tomuto tématu vracet. Název filmu Král Artuš: Legenda o meči je mnohem přiléhavější a přesnější, než byste nejspíš čekali. Příběh je totiž přesně jen o tom, o ničem jiném. Pojednává o objevení se Arthura a o tom, jak se naučil zacházet s kouzelným mečem. Postavy známé z legendárního mýtu o rytířích kulatého stolu, a dokonce ani svatý Grál, zde jednoduše vůbec nejsou. Výjimkou je pouhá zmínka o čaroději Merlinovi a škodiči Mordredovi. Ta tam je filosofická nadstavba rovnosti v rozhodování o společné věci, ani stopa po romantickém vztahu zrádného rytíře Lancelota a krásné Guinevery.

Král Artuš: Legenda na pranýři

Zastánci tradiční pohádky budou mít patrně nemalý problém Ritchieho úpravu přijmout. Jistou cestu ke správnému pochopení nabízí, uvědomíme-li si, že ve skutečnosti jde (s jistou tolerancí) o jakýsi prequel k následnému, zavedenému příběhu. Arthur zde ještě vypadá jako drzý, nevychovaný hejsek, a parta kámošů, posbíraných bůhvíkde, se stane základem pro budoucí královu družinu. Víceméně náhodou se nachomýtne k pokusu vytáhnout meč z kamene, což se mu překvapivě povede. Kde se tam vzal, se neřeší. Ani proč je jeho ovládání tak problematické.

Král Artuš

Výtvarné dílo

Ať už každý bude mít na pojetí zpracování mýtu o anglickém králi z pátého století názor jakýkoliv, jedno je jisté. Ritchie vytvořil mimořádné dílo. Vzniklo dobrodružné vyprávění na rozhraní akčního žánru i fantasy, zastoupené kouzlícími tajemnými plazy a obřími slony transportujícími vojsko. Po vizuální stránce je tento snímek neobyčejným obžerstvím. K hereckým výkonům není třeba mít žádné výhrady, vyčnívá zejména skvělý Jude Law. Malou roli (Trigger) si spíše vlažným způsobem zahrál David Beckham, se kterým Guy Ritchie již před pár lety spolupracoval.

Dost rychlé tempo

Naprosto výjimečná je hutná, dramatická a temná hudba ostříleného mazáka Daniela Pembertona, ze které vám půjde po celou dobu mráz po zádech. Dialogy jsou rychlé, krátké a vtipné. Dokonce se chvílemi na vás jejich ping pong hrne tak, že je takřka na pomezí únosnosti stíhat všechny vstřebávat. K sugestivnímu dojmu nemalou měrou přispívá rychlá, dynamická kamera. Ruku v ruce s ní jdou krátké střihy v překotném sledu mnoha detailních záběrů. Sice zvyšují tempo, chvílemi se však ztrácíme v ději a prostředí. Zajímavosti jim dodává časté zrychlování a zpomalování obrazu. Vzhledem k tomu, že se od začátku do konce neustále někdo s někým mydlí, mávnete nad tím po nějaké době rukou a pouze se kocháte.

Celkově je snímek Král Artuš: Legenda o meči v mnoha ohledech natolik neobvyklý, že jeho zhlédnutí rozhodně nebudete litovat. A na čím větším plátně, tím lépe, neboť i střídání barevných ploch zde hraje důležitou roli.

7,5/10

JJ

Král Artuš: Legenda o meči (King Arthur: Legend of the Sword, Velká Británie, Austrálie, USA, 2017)
žánr: akční, dobrodružný, drama, fantasy
režie: Guy Ritchie
scénář: Joby Harold, Guy Ritchie, Lionel Wigram
kamera: John Mathieson
hudba: Daniel Pemberton
hrají: Charlie Hunnam, Jude Law, Àstrid Bergès-Frisbey, Djimon Hounsou, Eric Bana, Annabelle Wallis, Hermione Corfield, Katie McGrath, David Beckham, Mikael Persbrandt, Freddie Fox, Neil Maskell, Peter Guinness, Poppy Delevingne, Kalle Hennie, Aidan Gillen, Peter Ferdinando, Mark Haldor, Miroslav Zaruba, Attila G. Kerekes, Tom Wu, Claira Watson Parr, Clem So, Eline Powell
délka: 126 minut

Král Artuš

Další příspěvky
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Designová televize v interiéru zcela splyne s prostředím. Už vás nebude štvát obrovský černý obdélník na zdi obýváku. Ve chvílích, kdy televize...
Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně
Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně
Film o muži se zázračnou schopností, ke které přišel jen náhodou. Jako uprchlík byl při přistání smrtelně postřelen, a od...