Film Masaryk vykročil z provinčního rybníka ke světové kinematografii

Film Masaryk vykročil z provinčního rybníka ke světové kinematografii

Karel Roden představující Jana Masaryka

dostal za úkol ztvárnit značně rozporuplnou, nicméně nesmírně důležitou postavu našich novodobých dějin. Jan Masaryk byl synem zakladatele československého státu a jeho prvního prezidenta, T. G. Masaryka. Příběh se odehrává v období těsně před začátkem druhé světové války. Jsme svědky složitého diplomatického zákulisí týdnů a dnů událostí kolem, pro nás tragické, mnichovské smlouvy. Jan Masaryk byl v oné kritické době velvyslancem ve Velké Británii. Velmi těžko nesl zradu spojeneckých mocností, které nás zbaběle vydaly do rukou Hitlerovi. Ze všech sil se angažoval a snažil se pomáhat prezidentu Edvardu Benešovi nešťastnou situaci zvrátit. Osobně si kladl za vinu každý drobný neúspěch v jednáních. Jenže zbabělost a neochota představitelů Velké Británie a Francie postavit se Hitlerovi byla hanebná. Jan Masaryk byl obrovsky pracovitý a velice inteligentní člověk s dlouholetými diplomatickými zkušenostmi. Obdiv zaslouží jeho naprosto mimořádné pracovní nasazení i osobní angažovanost. 

Masaryk byl nejen politik, ale i zábavný společník

Rozporuplnost Masarykovy osobnosti dokresluje jeho značně zhýralý způsob života. Miloval mladší ženy, u nichž měl až nepochopitelný úspěch, přestože mu už bylo přes padesát a hlavu mu zdobila pleš. Štědře si dopřával kokainu, tehdy populární společenské drogy. Naproti tomu události, jež si kladl do značné míry za vinu, ho dohnaly až k hospitalizaci v psychiatrickém sanatoriu.

Masaryk Karel Roden 2

Po zbytek války však pochopil historickou důležitost a moc svého jména. Aktivně pracoval ve Velké Británii v exilové vládě po boku Edvarda Beneše.

Na jaře 1948 odmítl odstoupit s ostatními tehdejšími členy československé vlády z funkce, a uvolnit tak prostor volnému nástupu komunismu. Zakrátko byl nalezen mrtvý pod okny svého bytu na Ministerstvu zahraničí. Jeho smrt nebyla nikdy uspokojivě objasněna. Předpokládá se, že šlo o vraždu zinscenovanou státní tajnou policií.

Neobvyklý český film

Snímek Masaryk je výjimečný celou řadou aspektů. Především v něm není špatný, ba ani průměrný herecký výkon. Karel Roden, Oldřich Kaiser (Edvard Beneš), ale i všichni ostatní podali tak skvostné výkony a vykreslili své postavy natolik sugestivně a věrohodně, že je těžké hledat významnější nedostatky. Další pochvalu zaslouží mimořádná kamera a skvělá hudba. Neobvyklá je v neposlední řadě také skutečnost, že se ve značné části českého filmu mluví anglicky.

Většina českých filmů se specificky vyznačuje stereotypní provinční nedokonalostí. Jsou poznamenány kamarádíčkovstvím, kompromisy, sponzorskými požadavky, nedostatkem peněz, anebo jejich přemírou. Nedostávají v potřebné míře prostor nově příchozí a talentovaní. Teprve v poslední době se pomalu začíná blýskat na lepší časy.

Masaryk všem těmto neduhům rázně vytřel zrak. Tento film je s klidným svědomím srovnatelný s první ligou světové kinematografie. Navíc pojednává o fatálních událostech začátku druhé světové války, týkajících se víceméně celého světa.

Film Masaryk získal v letošním 24. ročníku udílení cen Českých lvů celkem dvanáct ocenění, což je rekord v historii Českého lva (na druhé místo se posunul Hořící keř s jedenácti oceněními).

8/10

JJ

Masaryk, Česko, Slovensko, 2016)

žánr: životopisný/drama/historický

režie: Julius Ševčík

scénář: Petr Kolečko, Alex Koenigsmark, Julius Ševčík

kamera: Martin Štrba

hudba: Michał Lorenc, Kryštof Marek

hrají: Karel Roden, Hanns Zischler, Oldřich Kaiser, Arly Jover, Eva Herzigová, Zuzana Kronerová, Emília Vášáryová, Gina Bramhill, Joan Blackham, Milton Welsh, Tim Preece, Martin Hofmann, Hoji Fortuna, Dermot Crowley, James Flynn, Jiří Vyorálek, Robert Jašków, Kevin Clarke, Ján Greššo, Ján Jackuliak, Vlado Hajdu, Robert Nebřenský

délka: 113 minut

Masaryk Oldřich Kaiser

Oldřich Kaiser

Masaryk Eva Herzigova

Eva Herzigová

Další příspěvky
Akta Pentagon – Skrytá válka připomene aktuální a poučný příběh
Akta Pentagon – Skrytá válka připomene aktuální a poučný příběh
Příběh podle skutečné události pojednává o patrně nejtemnější etapě amerických novodobých dějin. Vietnamské válce, gigantickém úniku tajných informací vyústícím do...
PanzerGlass nabízí nejodolnější ochranné sklo na displej
PanzerGlass nabízí nejodolnější ochranné sklo na displej
Sklo a displej jsou nejohroženější části každého moderního mobilního telefonu. Dánská společnost PanzerGlass proto aktuálně rozšířila nabídku svých skel a...
Hackeři budou v roce 2018 čelit robotickým lovcům
Hackeři budou v roce 2018 čelit robotickým lovcům
Kybernetičtí zločinci jsou stále vynalézavější a přicházejí s novými prostředky, jak firmám odcizit cenná data nebo jak z nich vymámit...