Filmu 7 životů rozhodně neschází napětí ani originální zápletka

Filmu 7 životů rozhodně neschází napětí ani originální zápletka

Občas se zkrátka povede natočit nečekaně

zajímavý film. Tím je i snímek 7 životů, v originále nazvaný Sedm sester, případně pro Ameriku poněkud méně srozumitelně Co se stalo s Pondělí. Ocitáme se v pochmurné budoucnosti, konkrétně v roce 2073. Svět je díky pseudohumanistickým idejím a vysoké úrovni lékařské vědy totálně přelidněn. Proto bylo nutné přistoupit k drastickému opatření politiky jednoho dítěte. Odebírání „nadbytečných“ dětí je přitom stále častější, protože díky genetickému vývoji lidí jsou vícečetné porody naprosto běžné. A v takové společnosti vyrostlo v přísném utajení sedm sester.

Co den, to sestra – 7 životů

Jakožto sedmerčata jsou sestry svým zjevem naprosto identické, odlišují se jen povahou. Jejich matka zemřela při náročném porodu, a tak se jich ujal dědeček (Willem Dafoe). Vymyslel dokonalý plán, jak jim navenek vytvořit jedinou identitu. Každá chodí ven jen ve „svůj“ den, podle něhož se i jmenuje. Večer si předávají informace, aby měla další sestra nač navázat. Vždy smí vyjít ven jenom jedna z nich. Systém se zdá být bezchybný.

Všechno léta hladce klape až do chvíle, kdy se jednou už dospělá Pondělí nevrátí večer domů. A po ní ani Úterý. Je jasné, že je zle, začíná dramatický souboj s časem, zbylé sestry musí zjistit, co se stalo. Každá ze sester vyniká v něčem jiném, jejich dovednosti se v rámci děje postupně upotřebí.

Vysoké tempo až do konce

Všech sedm sester představuje pouze jediná herečka, znamenitá Noomi Rapace. Její pestrý herecký arzenál je opravdu obdivuhodný. Dokáže být chladná i vášnivá, drsná i bázlivá, lehkovážná i zodpovědná. A to dokonce v případě, že všechny sestry sedí pohromadě u jednoho stolu. Stejně úžasný je i Willem Dafoe s jako vždy precizním vykreslením postavy. Vysoké nároky byly v tomto případě kladeny na cit pro tempo a rytmus dialogu i akce. To se režisérovi Tommymu Wirkolovi naštěstí podařilo uhlídat přímo ukázkově.

Všechno, co se před kamerou objeví či odehrává, má v příběhu význam, i nejmenší detaily do sebe v naprosté většině případů perfektně zapadají. Film od začátku nabere obrátky a až do konce nezažijete žádnou ztrátu tempa ani nudnou pasáž. Zcela děsivě vypadají veškeré přelidněné prostory a ulice napěchované lidmi v pohybu. Akční scény také dramatizuje vyspělá technika. Například zbraň nelze protivníkovi jednoduše ukrást a použít. Funguje totiž výhradně na otisk prstu původního uživatele. Dámy by zase jistě ocenily digitální zrcadlo se skenerem, jaké mají k dispozici sestry.

Teprve na konci si vydechnete. Jen díky podivnému, zbytečnému klopýtnutí v samém závěru, jakémusi dovětku, bez kterého by se vše klidně obešlo, film přišel v této recenzi o jeden bod. Škoda… Každopádně 7 životů byste si neměli nechat ujít.

7,5/10

JJ

7 životů (What Happened to Monday, Seven sisters, USA, Velká Británie, Francie, Belgie, 2017)

žánr: akční, sci-fi, thriller, dystopie

režie: Tommy Wirkola

scénář: Max Botkin, Kerry Williamson

kamera: José David Montero

hudba: Christian Wibe

hrají: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe, Glenn Close, Pål Sverre Hagen, Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen, Jeppe Beck Laursen, Alexandre Nguyen, Kirsty Averton, Marwan Kenzari, Lara Decaro

délka: 123 minut

Recenze dalšího filmu, ve kterém hraje Noomi Rapace.

7 životů

Další příspěvky
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny – recenze
Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny – recenze
Předpotterovská série pokračuje v krasojízdě. Jeden z nejmocnějších kouzelníků Grindelwald (Johnny Depp) se dostal ze zajetí a dává dohromady národ...
Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě
Balón jako vstupenka k důstojnému životu ve svobodném světě
V dobách studené války mnoho lidí toužilo opustit totalitní zemi a žít ve svobodném prostředí. Policejně střežený komunistický režim si...
Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí
Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí
Skandální vyprávění o soukromí a vyprázdněnosti života dlouholetého italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho není pouhým politickým filmem. Představuje...