Filmu 7 životů rozhodně neschází napětí ani originální zápletka

Filmu 7 životů rozhodně neschází napětí ani originální zápletka

Občas se zkrátka povede natočit nečekaně

zajímavý film. Tím je i snímek 7 životů, v originále nazvaný Sedm sester, případně pro Ameriku poněkud méně srozumitelně Co se stalo s Pondělí. Ocitáme se v pochmurné budoucnosti, konkrétně v roce 2073. Svět je díky pseudohumanistickým idejím a vysoké úrovni lékařské vědy totálně přelidněn. Proto bylo nutné přistoupit k drastickému opatření politiky jednoho dítěte. Odebírání „nadbytečných“ dětí je přitom stále častější, protože díky genetickému vývoji lidí jsou vícečetné porody naprosto běžné. A v takové společnosti vyrostlo v přísném utajení sedm sester.

Co den, to sestra – 7 životů

Jakožto sedmerčata jsou sestry svým zjevem naprosto identické, odlišují se jen povahou. Jejich matka zemřela při náročném porodu, a tak se jich ujal dědeček (Willem Dafoe). Vymyslel dokonalý plán, jak jim navenek vytvořit jedinou identitu. Každá chodí ven jen ve „svůj“ den, podle něhož se i jmenuje. Večer si předávají informace, aby měla další sestra nač navázat. Vždy smí vyjít ven jenom jedna z nich. Systém se zdá být bezchybný.

Všechno léta hladce klape až do chvíle, kdy se jednou už dospělá Pondělí nevrátí večer domů. A po ní ani Úterý. Je jasné, že je zle, začíná dramatický souboj s časem, zbylé sestry musí zjistit, co se stalo. Každá ze sester vyniká v něčem jiném, jejich dovednosti se v rámci děje postupně upotřebí.

Vysoké tempo až do konce

Všech sedm sester představuje pouze jediná herečka, znamenitá Noomi Rapace. Její pestrý herecký arzenál je opravdu obdivuhodný. Dokáže být chladná i vášnivá, drsná i bázlivá, lehkovážná i zodpovědná. A to dokonce v případě, že všechny sestry sedí pohromadě u jednoho stolu. Stejně úžasný je i Willem Dafoe s jako vždy precizním vykreslením postavy. Vysoké nároky byly v tomto případě kladeny na cit pro tempo a rytmus dialogu i akce. To se režisérovi Tommymu Wirkolovi naštěstí podařilo uhlídat přímo ukázkově.

Všechno, co se před kamerou objeví či odehrává, má v příběhu význam, i nejmenší detaily do sebe v naprosté většině případů perfektně zapadají. Film od začátku nabere obrátky a až do konce nezažijete žádnou ztrátu tempa ani nudnou pasáž. Zcela děsivě vypadají veškeré přelidněné prostory a ulice napěchované lidmi v pohybu. Akční scény také dramatizuje vyspělá technika. Například zbraň nelze protivníkovi jednoduše ukrást a použít. Funguje totiž výhradně na otisk prstu původního uživatele. Dámy by zase jistě ocenily digitální zrcadlo se skenerem, jaké mají k dispozici sestry.

Teprve na konci si vydechnete. Jen díky podivnému, zbytečnému klopýtnutí v samém závěru, jakémusi dovětku, bez kterého by se vše klidně obešlo, film přišel v této recenzi o jeden bod. Škoda… Každopádně 7 životů byste si neměli nechat ujít.

7,5/10

JJ

7 životů (What Happened to Monday, Seven sisters, USA, Velká Británie, Francie, Belgie, 2017)

žánr: akční, sci-fi, thriller, dystopie

režie: Tommy Wirkola

scénář: Max Botkin, Kerry Williamson

kamera: José David Montero

hudba: Christian Wibe

hrají: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe, Glenn Close, Pål Sverre Hagen, Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen, Jeppe Beck Laursen, Alexandre Nguyen, Kirsty Averton, Marwan Kenzari, Lara Decaro

délka: 123 minut

Recenze dalšího filmu, ve kterém hraje Noomi Rapace.

7 životů

Další příspěvky
Equalizer 2 bere nekompromisně spravedlnost do svých rukou
Equalizer 2 bere nekompromisně spravedlnost do svých rukou
Svět stále potřebuje pomoc bývalého velitele speciální jednotky Roberta McCalla (Denzel Washington). Pořád je hodně těch, kterým se stala křivda...
Jan Palach se stal nadčasovým mementem budoucím generacím
Jan Palach se stal nadčasovým mementem budoucím generacím
V novodobých českých dějinách zaujímá Jan Palach, a zejména jeho hrdinský čin, neobyčejně významné místo. Stejně jako dokázal ve své...
BlacKkKlansman – neuvěřitelný příběh prvního černošského policisty
BlacKkKlansman – neuvěřitelný příběh prvního černošského policisty
Začátkem sedmdesátých let minulého století se ve Spojených státech stále ještě zcela otevřeně pohlíželo na černošské obyvatelstvo jako na méněcennou rasu....