Foxtrot je drama o smutku i neuvěřitelné absurditě života

Foxtrot je drama o smutku i neuvěřitelné absurditě života

Teprve druhý film

vynikajícího izraelského režiséra Samuela Maoze se odehrává částečně ve vojenském prostředí a také doma u Feldmanů, v Tel-Avivu. Vypovídá o dvou generacích, o vztahu v manželství a hlouposti absurdního válečného počínání. A proč Foxtrot? Označuje písmeno F ve vojenské abecedě, a k tomu se tančí tak, že vždycky skončíte, kde jste začali. Foxtrot je o nepředvídatelném tanci s osudem.

Režisér a scénárista ke svému filmu Foxtrot poznamenává: „Einstein řekl, že náhoda je způsob, jakým Bůh zůstává v anonymitě. Foxtrot je tanec člověka se svým osudem. Je to filozofické podobenství, kde se snažím na příběhu otce a syna obnažit onen vágní koncept osudu. Oba jsou od sebe daleko, ale navzdory vzdálenosti a naprostému odloučení změní život tomu druhému. A samozřejmě i sobě. Mým cílem bylo zaměřit se na rozdíl mezi tím, nad čím máme kontrolu, a co už je mimo ni.“

Absurdní služba

Jonathan Feldman hlídá spolu s třemi dalšími mladíky opuštěnou silnici kdesi v poušti na severu Izraele. Od četby komiksů a poslechu starého rádia je občas vyruší projíždějící automobil či velbloud, který se po cestě líně prochází sem a tam.
Mladé vojáky vytrhne z nudy až nečekaná událost s fatálními následky. Jonathanovi rodiče se mezitím v Tel-Avivu snaží vyrovnat s tragickou zprávou a zjistit, co se vlastně kdesi v poušti odehrává.

Všichni tančíme foxtrot

Dějově lze tento film rozdělit na tři části. První obsahuje hutný, depresivní smutek, možná až poněkud zbytečně natahovaný, druhá část nám ukáže, jak nevypočitatelně zlomyslný a krutý život dokáže být. Poslední část veškerý děj spojí a zacyklí do kruhu.

Kromě skutečně vynikajících hereckých výkonů (zejména excelentní Lior Ashkenazi) je důležité, jak sugestivně vizuální dílo se podařilo natočit. Nejenže jsou všechny situace dokonale vypointované, ale ještě navíc představují na plátně úchvatné obrazové kompozice. Všechno, co vidíme, dává smysl, do příběhu patří a do detailu zapadá.
Po celou dobu se děj pohybuje mezi brutálním smutkem a jemným, absurdním až černým humorem. Nikdy nevíte, která z variant bude v příští minutě následovat, ale vždy vás hluboce zasáhne. Vše je vyprávěno netuctovým, přesným a inteligentním způsobem s řadou nečekaných dějových zvratů.

Pro své protiválečné vyznění sklidil snímek ve své rodné zemi kritiku Ministerstva obrany, posléze však získal 8 cen izraelské filmové akademie. Obdržel Velkou cenu poroty na festivalu v Benátkách a byl za Izrael nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film.

8,5/10

JJ

Foxtrot (Foxtrot, Izrael, Německo, Francie, Švýcarsko, 2017)

žánr: drama

režie: Samuel Maoz

scénář: Samuel Maoz

kamera: Giora Bejach

hudba: Amit Poznansky

hrají: Lior Ashkenazi, Sarah Adler, Yonaton Shiray

délka: 113 minut

Foxtrot

Lior Ashkenazi jako Michael Feldman

O jiném zajímavém filmu odehrávajícím se v Izraeli se dočtete zde.

Další příspěvky
Český lev 2019? Večer provázela mírná nuda a rozpaky
Český lev 2019? Večer provázela mírná nuda a rozpaky
Udílení cen tomu nejlepšímu, co se za uplynulý rok v české kinematografii urodilo, proběhlo tentokrát v pražském Rudolfinu. Mezi 40...
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Místo aby si užíval důchodu, věnuje se Earl Stone (Clint Eastwood) podnikání s květinami. Ovšem nelehká finanční situace a neplacení...
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Výzkumný tým Check Point Research objevil masivní mobilní adwarovou kampaň. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných...