Hastrman, česká romantika podle knihy Miloše Urbana

Hastrman, česká romantika podle knihy Miloše Urbana

Ocitáme se o pár set let zpátky

v minulosti. Do Čech se navrací baron Johann Salmon de Caus (Karel Dobrý), aby se zde na sklonku života trvale usadil. Ve vesnici, kde jeho rodina vlastní malé panství, ho vítají a prokazují mu úctu. Je mezi lidmi oblíbený a záhy se sblíží s mladou Katynkou (Simona Zmrzlá), dcerou rychtáře. Nikdo ve vesnici netuší, že baron není obyčejný člověk, ale hastrman s nadpřirozenými schopnostmi. Občas něco šoupne do hrníčku, ale jinak se chová normálně. Film natočil jako svou hranou filmovou prvotinu Ondřej Havelka podle stejnojmenného románu Miloše Urbana. Scénář vznikal poměrně dlouho, a stejně tak se vyvíjelo obsazování hlavní postavy. Nakonec se Havelka rozhodl pro Karla Dobrého.

Romantická zápletka

Příběh se odehrává v nádherné české krajině, jejíž nespoutanou divokost dokázala působivě zachytit kamera Diviše Marka. Zároveň se také zúročilo, že režisér je především dlouholetý zkušený hudebník. Hudební dramaturgie filmu Hastrman je, ať už jde o skladby komponované nebo výběr lidové tvorby, silně sugestivní. Výrazně podtrhuje dramatičnost mnohdy překvapivých situací.
Baron se zamiluje do krásné, mladé, živelně ženské Katynky, do které je ostatně zamilovaná většina mužského osazenstva ve vesnici včetně místního faráře. Ten, mimochodem, ve své platonické lásce zajde až nevkusně daleko. O baronových podivných námluvách tedy pojednává děj filmu.

Dobrého Hastrman

Především překvapuje kompaktní, na české poměry nezvykle vysoká úroveň celého snímku. Vynikající herecké výkony Simony Zmrzlé (obecně žádané samičky), Jana Kolaříka v roli (úchylného) faráře Fidelia nebo Josefa Lábuse jako oddaného baronova sluhy, opravdu potěší.
Naproti nim, společensky, dějově i herecky, stojí Karel Dobrý. Hastrman je v jeho herecké kariéře jednou z mála hlavních rolí (první filmová). A typově se na tuto postavu hodí jednoznačně perfektně. Těžko říct, jak se Ondřeji Havelkovi podařilo z tohoto herce drobných epizodních postaviček vykřesat patrně jeho životní výkon.
V minulosti jsme byli u Karla Dobrého svědky zmateného používání póz, patetického přehrávání a manýrismu, suplujícího plnohodnotné herectví. Výsledek pak většinou připomínal náhodný sled etud na herecké škole. V Hastrmanovi se z Dobrého pochopitelně nestal herec dobrý nejen jménem, ale je spravedlivé přiznat, že dost překvapil. Bohužel, i když jeho postava má jako jediná v rámci děje vývoj, ten se plynule představit příliš nepodařilo. Ani častému tlačení na pilu se Dobrý zcela nevyhnul.

Havelka režisérem

Hastrman vznikl podle oceněného románu, nabízí jednoduchý, romantický příběh, v ději neschází překvapení, byť nikterak šokující. Ondřej Havelka se opět ukázal jako talentovaný režisér, doufejme, že se od něj ještě nějakého toho filmového počinu dočkáme. A jestli jít na Hastrmana do kina? Chodit na české filmy zhusta připomíná Klub otrlého diváka, tady si ale své najde skoro každý, navíc vidět vizuální složku Hastrmana na velkém plátně stojí za to.

6/10

JJ

Hastrman, ČR, 2018

žánr: romantický thriller, fantasy

předloha: Miloš Urban (kniha)

režie: Ondřej Havelka

scénář: Ondřej Havelka, Petr Hudský

kamera: Diviš Marek

hudba: Petr Vajsar

hrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Lábus, Jiří Maryško, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka

délka: 98 minut

Další příspěvky
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Před čtyřmi lety se produkční tým Nvidia, zabývající se vytvářením video ukázek, pustil do zajímavého úkolu. Využil tehdejší nejlepší grafické...
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Máte rádi adrenalin, čtyři kola a přírodu? Ale zároveň nechcete obtěžovat okolí hlukem spalovacích motorů? Pak je akumulátorová čtyřkolka řešením...
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Nelítostný vrah Michael Myers se poprvé ve filmu objevil v roce 1978, kdy v šesti letech ubodal svoji patnáctiletou sestřičku...