Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků

Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků

Fanouškové legendární ságy se konečně

dočkali závěrečné řady oblíbeného seriálu. Ale na nové díly se dobře připravovali i kyberzločinci, kteří se snaží nadšence nalákat na různé phishingové a jiné podvody. Hra o trůny vám tedy může i dost znepříjemnit život.

Výzkumný tým Check Point Research objevil nové útoky a škodlivé aktivity zaměřené na nic netušící fanoušky této fantasy ságy. Často se jedná zejména o phishing nebo falešné streamovací služby. Stránky používají věrohodný branding seriálu a mimo jiné lákají fanoušky na soutěže o speciální dárkový balíček Hry o trůny. Ve skutečnosti samozřejmě žádné ceny neexistují a útočníci se snaží jen získat co nejvíce citlivých informací, které by mohli dále použít. Ať už ke spamování, prodeji nebo jiným útokům. Dalším příkladem jsou různé obchody, které se vydávají za oficiální stránky a nabízí nejrůznější předměty spojené se seriálem. Ale cílem je pouze podvodně sbírat údaje o kreditních kartách uživatelů.

Tváří se velmi důvěryhodně

Řada lidí si myslí, že jednoduše pozná rozdíl mezi legitimním a podvodným webem, ale rafinované využití dobře známé a důvěryhodné značky, jako je Hra o trůny,  často dokáže zmást i zkušené uživatele. Jaký je tedy rozdíl?

Hra o trůny – rub a líc

Webové stránky zaměřené na tématiku Hry o trůny můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií – legitimní a podvodné webové stránky. Obě kategorie využívají popularitu značky, aby přilákaly uživatele, ale motivace je samozřejmě jiná. Mezi legitimní webové stránky patří například různé fanouškovské stránky, online hry nebo malé obchody, které hledají potenciální zákazníky nebo nové členy komunity.

Hra o trůny

Co myslíte, tahle stránka je legální nebo fake?

Nic nevyplňujte

Na druhé straně podvodné webové stránky využívají popularity značky k zobrazování reklam, získávání osobních informací nebo se snaží přesvědčit uživatele k instalaci nechtěného programu. Tyto podvodné webové stránky většinou zahrnují weby, které požadují osobní informace pro marketingové účely a falešné streamingové stránky, které vyžadují, aby uživatel stáhl doplněk prohlížeče a poskytl osobní údaje, přičemž žádný obsah se uživateli samozřejmě nezobrazí.

Pravidla bezpečnosti

Když budete hledat novinky a zajímavosti o svém oblíbeném seriálu, buďte proto velmi obezřetní. A jaké základní postupy dodržovat, abyste se nestali obětí kyberzločinců?

1. Přemýšlejte, než na něco kliknete.

Kliknout na odkazy na důvěryhodných stránkách by mělo být naprosto v pořádku. Odkazy v náhodných e-mailech nebo chatech mohou být ale zrádné. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte, jak vypadá skutečný link pod odkazem, na který plánujete kliknout, jestli opravdu povede tam, kam očekáváte.

2. Ujistěte se,

že adresa webu začíná „https” a u adresního řádku je symbol zamčeného zámku.

3. Zkontrolujte si,

jestli jméno domény webu, který se chystáte navštívit, je důvěryhodný. Pokud tomu tak není, můžete se stát další obětí phishingového podvodu.

4. Používejte

pokročilé preventivní bezpečnostní řešení, jako je například Check Point SandBlast Agent.

Více informací a přehled podvodných stránek zaměřených na Hru o trůny najdete zde.

O počítačové kriminalitě si můžete přečíst také zde a zde.

Další příspěvky
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Konec šedesátých let představoval velké změny v americké společnosti. Prezident Kennedy byl zavražděn, zuřila druhá válka ve Vietnamu, své zájmy...
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Unikátní notebook se dvěma displeji Asus ZenBook Pro Duo (UX581) přichází na český trh. Hlavní 15,6palcový dotykový panel doplňuje ještě...
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Skupina amerických vysokoškoláků se vypraví do Švédska. Jede s nimi i Dani (Florence Pugh), přítelkyně jednoho z nich, Christiana (Jack...