Recenze: Jackie sesazena z trůnu končí v domě smutku

Recenze: Jackie sesazena z trůnu končí v domě smutku

Třetí nejmladší a bezkonkurenčně nejoblíbenější

první dáma v historii Spojených států, to byla Jackie Kennedyová. Drama chilského režiséra Pabla Larraína není klasickým životopisným filmem. Pojednává o události, kdy Jackie (Natalie Portman) přišla o manžela, prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, při atentátu v Dallasu. A zejména pak o dnech, které bezprostředně následovaly. Atmosféra nekonečného smutku a bolesti, zděšení celé země ze strašlivé události, to vše vykresluje film Jackie nesmírně sugestivně. 

Ve filmu je zrekonstruována prohlídka Bílého domu, kdy tehdy Jackie Kennedyová poprvé představila americké veřejnosti nepřístupné prostory v této legendární budově. V neposlední řadě vysvětluje změny, které v Bílém domě učinila, a lituje, jaká je škoda, že po každém prezidentském páru tam nezůstala památka.

První dáma Jackie

Natalie Portman ztvárnila Jackie s neuvěřitelnou pečlivostí a sugestivní přesvědčivostí. Vidíme její zármutek, bezradnost, snahu vyznat se v nové situaci, ale také její rozpačitou reakci na nesmírně empatickou ochotu jejího okolí poskytnout pomoc. Jackie Kennedyová si do smrti nepřestala zbytečně vyčítat, že tehdy mohla manžela zachránit. Prý pokud by si ihned uvědomila, že rána, kterou zaslechla jako první, byl výstřel. Ten totiž ještě smrtelný nebyl, teprve druhá kulka roztříštila JFK lebku a on jí pak zemřel v náručí.

Jackie

Natalie Portman se dokonce v rámci zodpovědné přípravy na roli naučila z dobových zvukových nahrávek zvláštnímu Jackiinu falešně britskému přízvuku. Ten jí zůstal po dokončení školy v kombinaci s následným pobytem na Long Islandu. Vyzníval od Jackie někdy až protivně afektovaně a občas připomínal Audrey Hepburnovou z filmu Prázdniny v Římě. Ovšem napodobit se ho Natalii podařilo mistrovsky. Skvělý výkon v roli Jackie vynesl Natalii Portman nominaci na Oscara za ženský herecký výkon v hlavní roli, i když konkurence je letos mimořádně tvrdá.

Vzhledem k délce filmu je poněkud únavná asketická hudba, stále se drásavě opakujících několika tónů, jakoby rozloženého akordu, hraného na smyčcové nástroje. O tom, jak je vše věcí vkusu nicméně svědčí nominace této hudby na Oscara.

Pokud navštívíte Detroit, na jeho okraji stojí rozsáhlé muzeum Henryho Forda, kde si můžete Kennedyho cadillac, dokonce i se zbytky krve, prohlédnout na vlastní oči. Mimochodem, toto muzeum je jedním z nejzajímavějších zážitků, jaké lze v tomto nepěkném, vybydleném městě pořídit.

7,5/10

JJ

Jackie (Jackie, 2016)

žánr: životopisný/drama

režie: Pablo Larraín

scénář: Noah Oppenheim

kamera: Stéphane Fontaine

hudba: Mica Levi

hrají: Natalie Portman, Peter Sarsgaard, Greta Gerwig, Billy Crudup, John Hurt, Richard E. Grant, Caspar Phillipson, Beth Grant, John Carroll Lynch, Max Casella, Sara Verhagen, Helene Kuhn, Deborah Findlay, Corey Johnson, Ralph Brown, David Caves, Penny Downie, Georgie Glen, Julie Judd, Peter Hudson, Vivienne Vernes

délka: 95 minut

Zde můžete shlédnout dobový dokument z roku 1962 o Bílém domě, kterým provází skutečná Jacqueline Kennedyová. Rozhodně stojí za porovnání, jak se Natalie Portman vypořádala se svou rolí.

Jackie

Další příspěvky
Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina
Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina
Německý kandidát na Oscara, Romeo a Julie na vídeňském předměstí, komedie o chlapíkovi, který aby vyřešil své finanční problémy, zvolí...
Pražské orgie jsou o zmrzačené duši českého národa
Pražské orgie jsou o zmrzačené duši českého národa
Příběh se odehrává v období tuhé normalizace ve druhé polovině sedmdesátých let v bývalém Československu. Předlohou byla stejnojmenná kniha uznávaného...
Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe
Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe
Elitní zabiják Henry Brogan (Will Smith) je ve svém oboru bezkonkurenčně nejlepší. Pracuje i pro vládu Spojených států, a právě...