Jiří Suchý – Lehce s životem se prát je úctyhodným portrétem

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát je úctyhodným portrétem

Celovečerní dokument

o muži mnoha řemesel, legendě české kultury, která ovlivnila několik generací. Divadelník, skladatel, textař, básník, grafik a spoluzakladatel legendárního divadla Semafor se stal hlavním tématem filmu Olgy Sommerové. Není prvním dokumentem o tomto významném umělci, tentokrát se však dozvíme nejen o práci, ale především o osobnosti, jakou Jiří Suchý byl – a je – v soukromém životě. Protože pan Suchý je odjakživa i pečlivým archivářem, souhlasil s využitím celé řady dosud nezveřejněných dokumentů a informací ze svého soukromého archivu.

Nelehká volba

Život Jiřího Suchého byl natolik bohatý, dlouhý a plodný, že měla Olga Sommerová nelehkou volbu, co vybrat. Rozhodla se totiž představit osud nejen ohromně talentovaného umělce, ale také člověka, který se musel poprat s nepřízní normalizačního režimu, jemuž nebyl ochoten sloužit. Odměnou se mu naopak stala vždy beznadějně vyprodaná představení divadla Semafor, obrovská popularita u diváků a mnohá ocenění.

Jiří Suchý a jeho portrét

Olga Sommerová dokázala natočit celovečerní dokument složený z archivních záznamů, vyprávění Jiřího Suchého, jeho rodiny, spolupracovníků a přátel, který ani jedinou minutu nenudí. Vidíme, co vše musel Jiří Suchý překonat a dokázat, aby dnes stál s úsměvem a čistým štítem hrdý na svou práci. Nikdy se nesnížil ke spolupráci s totalitním režimem a rozdával humor i poučení svým typickým způsobem. Obohatil český jazyk, napsal stovky divadelních her, básnických sbírek a kolem 1400 písňových textů. Stal se inspirací pro mnoho umělců tak, jak jemu byli kdysi inspirací Jan Werich s Jiřím Voskovcem.

Tento silně emotivní film rozhodně musí vidět všichni, kdo mají rádi Semafor a inteligentní, vtipný a laskavý humor Jiřího Suchého. Není typickým dokumentem s chronologickým řazením a titulky pod hovořícími postavami. Přesto působí naprosto kompaktně a přehledně. Olga Sommerová opět dokázala, že opravdu umí.

U příležitosti šedesátého výročí Semaforu také vychází výpravná kniha Jiřího Suchého a Lukáše Berného Semafor: Šedesát let v jednom představení.

9/10

JJ

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, ČR, 2019

žánr: dokumentární

režie: Olga Sommerová

scénář: Olga Sommerová

kamera: Olga Špátová

hudba: Jiří Suchý, Jiří Šlitr

hrají: Jiří Suchý

délka: 102 minut

O zfilmované neuvěřitelné události, která se skutečně stala, si můžete přečíst zde.

Jiří Suchý

Další příspěvky
Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina
Das Filmfest 2019 – česká kina opět ovládne němčina
Německý kandidát na Oscara, Romeo a Julie na vídeňském předměstí, komedie o chlapíkovi, který aby vyřešil své finanční problémy, zvolí...
Pražské orgie jsou o zmrzačené duši českého národa
Pražské orgie jsou o zmrzačené duši českého národa
Příběh se odehrává v období tuhé normalizace ve druhé polovině sedmdesátých let v bývalém Československu. Předlohou byla stejnojmenná kniha uznávaného...
Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe
Blíženec – Will Smith chce zabít Willa Smithe
Elitní zabiják Henry Brogan (Will Smith) je ve svém oboru bezkonkurenčně nejlepší. Pracuje i pro vládu Spojených států, a právě...