Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu

Kořist aligátorům obvykle neunikne, jen výjimečně ve filmu

Při hurikánu a povodni

se otec Haley Kellerové (Kaya Scodelario) dlouho neozývá. Dcera o něj má čím dál větší starost, a tak se ho vypraví hledat do oblasti, kterou právě policie evakuuje. Haley je vrcholová plavkyně a je zvyklá překonávat nesnadné překážky. To, co ji však čeká, si nepředstavovala ani v nejděsivějším snu. V městečku stoupá hladina vody a do ulic se tak neočekávaně dostali aligátoři. Jak známo, aligátor má nejsilnější stisk čelistí ze všech tvorů na zemi a svou kořist vidí i ve tmě. Šance Haley na přežití je ovšem tím pádem nepatrná.

Zfilmování příběhu se ujali zkušení tvůrci, hororoví mistři hrůzy. Sam Raimi (Lesní duch, Stáhni mě do pekel) a francouzský režisér Alexandre Aja (Hory mají oči, Zrcadla).

Nerovný souboj

Od začátku se filmu podařilo chytit správný rytmus. Dozvídáme se všechno potřebné. Haley závodně plave, její otec (Barry Pepper) ji v dětství léta trénoval. Teď žije sám v malém americkém městě a zbytek rodiny o něj má starost. Haley přijíždí do města, nachází však tátu v bezvědomí. Aligátoři je navíc oba uvězní ve sklepě, který zaplavuje voda. Jejich vyhlídky vypadají beznadějně, začíná boj o čas. Výhodou je, že aligátoři jsou sice silní a rychlí, ale zároveň docela hloupí, takže se na ně při troše vynalézavosti spojené s odvahou dá občas vyzrát. Přestože je nám jasné povinné schéma dobrého konce, děj až tak předvídatelný není.

Kořist nenudí

To je nejdůležitější sdělení. Děj má spád, vyvíjí se víceméně logicky. Je jasné, že tvůrci museli mít jako hlavní hrdinku špičkovou plavkyni, aby byla při úprku před aligátory aspoň trochu uvěřitelná. Výhodou jsou realistická zvířata, nemusíte se tedy bát dalšího zmutovaného dvacetimetrového ještěra z kanalizace. Mimochodem, že prasklá vodní nádrž vypláchla krokodýlí farmu a vypustila zvířata do ulic, se kdysi opravdu stalo. Příběh stojí na dvou hereckých výkonech, Kayi a Barryho, oba odvedli vynikající práci. Hvězdou je však jednoznačně Kaya. Na souboje s aligátory je třeba tu a tam nahlížet s jistou shovívavostí.

Přestože je snímek veden v kategorii horor, a opravdu mu nescházejí „lekavky“, přesnější by bylo zařazení spíš do kategorie thrilleru nebo dramatu. Spolu s přívětivou stopáží se z Kořisti stává dobrý důvod k návštěvě kina.

7/10

JJ

Kořist (Crawl, USA, 2019)

žánr: horor, thriller, drama

režie: Alexandre Aja

scénář: Michael Rasmussen, Shawn Rasmussen

kamera: Maxime Alexandre

hudba: Max Aruj, Steffen Thum

hrají: Kaya Scodelario, Barry Pepper, Ross Anderson, Morfydd Clark, Colin McFarlane, Anson Boon, Ami Metcalf, Annamaria Serda

délka: 87 minut

O mnohem větším ještěru si můžete přečíst zde.

Kořist

Další příspěvky
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Zkušený veterán z Vietnamské války John Rambo se celý život živil zabíjením, a proto by rád na stará kolena dožil...
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Úspěšná komediální hokejová minisérie se dočkala pokračování Lajna 2. Trenér Hrouzek je noční můrou pro všechny české hokejisty. Jeho tréninkové...
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Nová zrcadlovka a bezzrcadlovka, mimořádně rychlé přístroje s mimořádně vysokým rozlišením. Jsou určené především pro pokročilé fotoamatéry, kteří chtějí zdokonalovat...