Labyrint: Vražedná léčba – závěr akční sci-fi trilogie

Labyrint: Vražedná léčba – závěr akční sci-fi trilogie

Závěrečné pokračování epické trilogie

o partě mladých, kteří se nedobrovolně stali součástí pokusů na lidech. Nejde o nic menšího, než hledání léku proti vymírání lidstva. Naše hrdiny jsme zažili, když se jim podařilo najít cestu z vražedného labyrintu obklopujícího internační tábor (Útěk), a prchajíc před zločineckou organizací nalezli odbojovou buňku (Zkoušky ohněm). Třetí pokračování Labyrint: Vražedná léčba nenechá starou známou partu opět vydechnout.

Je třeba zachránit unesené kamarády, bojovat s nepřáteli, vyřešit řadu záhad a pomoci se zachraňováním lidstva. Na skupinku teenagerů docela úctyhodná hromada úkolů. Režie se ujal opět Wes Ball, zachován byl i jeden ze tří scénáristů předchozích dílů (T. S. Nowlin), zůstal i kameraman Gyula Pados. Představitelé party teenagerů tvoří dobře známou partu s Thomasem (Dylan O’Brienem) v čele.

Pokračuje Labyrint: Vražedná léčba

Přestože tento snímek je už třetí díl, dějově nijak příliš úzce nenavazuje, jen jako volné pokračování. Nicméně i tak je lepší předchozí díly znát. Nejen, že ve stále stejné partě se vztahy vyvíjejí, ale dialogy odkazují na události z minulých dílů. Neznamená to, že bez jejich znalosti nelze pochopit aktuální děj, jemnější nuance však zůstanou utajeny, což je škoda. Kromě toho se při neznalosti předchozího děje budete muset hned na začátku třetí části obejít bez některých informací. Třeba kdo je Teresa, a proč zradila, jak se podařilo uzdravit Brendu, a proč je Minho v transportu, odkud se ho od první sekundy filmu snaží vysvobodit.

Akční romantika

Celá trilogie je určena především mladým, což je dáno teenagerovským věkem aktérů. Dějově jsme svědky spousty maximálně vyhrocených situací, vypadajících naprosto beznadějně. Přesto se nakonec řešení najde, leckdy je logika mírně řečeno dost na hraně a za vypjatý výkon sledované mládeže by se nemusel stydět ani Vin Diesel v roli Xandera Cage. Až úsměvně významnou roli hrají ve vývoji událostí šťastné náhody. Hrdinové mají zkrátka pořád kliku.

Časté jsou značně patetické, dlouhé, několikaminutové záběry pohledů do očí mezi jednotlivými hrdiny za emotivního zvuku smyčců, samozřejmě uprostřed smrtící vřavy. Právě tady by se nabízela možnost prokrátit zbytečně velkorysou stopáž, a zbavit film nudnějších pasáží.

Pokud jste viděli předchozí dvě části, už trilogii dokoukejte, kvalita zase tolik rozkolísaná není. Třetí část je patrně nejvíc akční.

6,5/10

JJ

Labyrint: Vražedná léčba (Maze Runner: The Death Cure, USA, 2018)

žánr: thriller, sci-fi, dystopie

režie: Wes Ball

scénář: T. S. Nowlin

kamera: Gyula Pados

hudba: John Paesano

hrají: Dylan O’Brien, Dexter Darden, Thomas Brodie-Sangster, Rosa Salazar, Ki-hong Lee, Giancarlo Esposito, Nathalie Emmanuel, Kaya Scodelario, Katherine McNamara, Patricia Clarkson, Jacob Lofland, Barry Pepper, Paul Lazenby, Jake Curran

délka: 140 minut

Recenzi filmu Americký zabiják s Dylanem O’Brienem v hlavní roli si můžete přečíst zde.

Labyrint: Vražedná léčba

Další příspěvky
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Konec šedesátých let představoval velké změny v americké společnosti. Prezident Kennedy byl zavražděn, zuřila druhá válka ve Vietnamu, své zájmy...
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Unikátní notebook se dvěma displeji Asus ZenBook Pro Duo (UX581) přichází na český trh. Hlavní 15,6palcový dotykový panel doplňuje ještě...
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Skupina amerických vysokoškoláků se vypraví do Švédska. Jede s nimi i Dani (Florence Pugh), přítelkyně jednoho z nich, Christiana (Jack...