Lék na život je neobyčejně temný thriller

Lék na život je neobyčejně temný thriller

Mladý, ambiciózní manažer Lockhart

(Dane DeHaan) je zaměstnán ve velké korporátní společnosti. Jednou dostane zdánlivě jednoduchý úkol. Kvůli několika důležitým právním úkonům má dopravit na pár dní zpět do New Yorku předsedu správní rady. Nachází se totiž toho času v sanatoriu ve švýcarských Alpách, a k podivu všech se prozatím vůbec nehodlá vrátit. Sanatorium ve filmu Lék na život se specializuje na bohatou manažerskou klientelu, které poskytuje ojedinělou očistnou kúru díky místní, takřka zázračné vodě. Lockhart brzy pojímá podezření, že to s tou léčbou a zvláštními procedurami na bázi vody nebude tak úplně očistné, tedy jak pro koho. Několik hodin po příjezdu se mu stane nepříjemná nehoda a on se ocitá nedobrovolně na lůžku v sanatoriu jako pacient. Všichni jsou k němu podezřele přívětiví. Rozhodne se při té příležitosti přijít různým podivnostem na kloub. Tím objevuje další, a zjišťuje, že všechno souvisí se vším. S čím vším, to je rozhodnut stůj co stůj vypátrat, jenže netuší, že se kolem něj začala utahovat smrtící smyčka.

Lék na život

Příliš mnoho nápadů někdy škodí

Režisér Gore Verbinski už před patnácti roky v hororu Kruh dokázal, jaký žánr mu sedne. Dokáže s přehledem vytvořit děsivou atmosféru plnou napětí, překvapení a zvratů. Snímek Lék na život připravoval možná až příliš pečlivě. Obsahuje řadu sice zajímavých, avšak souvislost s dějem na první pohled nepochopitelných momentů. Pakliže jejich hlavním a jediným smyslem nebylo umocnit opravdu neobyčejně ponurou náladu. Nicméně trpí nejen srozumitelnost děje, který působí značně překombinovaně, ale zejména divák neúnosnou délkou filmu.

Lék na život – co pochválit?

Závěr je proklatě melodramatický. Sice v té chvíli už vůbec není jasné, co je realita a co jen výplod choré mysli úchylného doktora, přesto se nejde ubránit úsměvu. Což ve chvíli, kdy jde všem o život, nejspíš nebyl úmysl.

Co z celého filmu od samého počátku výrazně vyčnívá, je úžasná kamera. To nejsou jen filmové záběry, ale nádherné obrazy, jeden za druhým. Právě díky nim je snazší udržet pozornost i ve chvílích, kdy se děj povážlivě vleče. V hlavní roli by zřejmě byl lepší někdo zkušenější, s výraznějším hereckým projevem, než má Dane DeHaan.

Každopádně je tento snímek nesnadno zařaditelný. Je to drama? Horor? Nejvíce se Léku na život blíží označení mysteriózní thriller, protože silně mysteriózní prvky, zejména ve druhé půli, zásadně převládají.

Rozhodně po skončení filmu nebudete mít, díky několika odporným scénám, vůbec chuť napít se vody.

5/5

JJ

Lék na život (A Cure for Wellness, USA, 2016)

žánr: mysteriózní/thriller

režie: Gore Verbinski

scénář: Justin Haythe

kamera: Bojan Bazelli

hudba: Benjamin Wallfisch

hrají: Jason Isaacs, Dane DeHaan, Mia Goth, Celia Imrie, Susanne Wuest, Lisa Banes, Adrian Schiller, Judith Hoersch, Johannes Krisch, Jeff Burrell, Godehard Giese, Annette Lober, Axel Buchholz

délka: 146 minut

Lék na život

Další příspěvky
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Zkušený veterán z Vietnamské války John Rambo se celý život živil zabíjením, a proto by rád na stará kolena dožil...
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Úspěšná komediální hokejová minisérie se dočkala pokračování Lajna 2. Trenér Hrouzek je noční můrou pro všechny české hokejisty. Jeho tréninkové...
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Nová zrcadlovka a bezzrcadlovka, mimořádně rychlé přístroje s mimořádně vysokým rozlišením. Jsou určené především pro pokročilé fotoamatéry, kteří chtějí zdokonalovat...