Léto je snímek o energii a ideálech mládí, lásce a rockové hudbě

Léto je snímek o energii a ideálech mládí, lásce a rockové hudbě

Odehrává se začátkem osmdesátých let

minulého století v tehdejším Leningradě. V té době ještě Sovětskému svazu vládne Leonid Brežněv, ale Gorbačovova perestrojka brzy zaklepe na dveře. Rocková hudba, jakož i jakékoliv jiné projevy západní, imperialistické kultury jsou totalitním bolševickým režimem nemilosrdně všemi prostředky potlačovány. Přesto je Léto filmem o naději, lásce a vůli tvořit hudbu.

V příběhu se objevují dvě skutečné ikony rockové scény v Sovětském svazu. Mike Naumenko, bluesrockový kytarista, zpěvák, skladatel a zakladatel slavné formace Zoopark. A pak Viktor Coj, frontman skupiny Kino, jedné z nejpopulárnějších a nejvlivnějších kapel v ruské hudební historii. Oba tragicky zahynuli v devadesátých letech.

Léto pod drtivou pěstí totality

Jediná možnost, jak v Sovětském svazu osmdesátých let provozovat hudbu, bylo mít schválené texty a získat povolení politického pracovníka. K tomu se využívalo různých lstí, ostatně u nás byl postup velmi podobný. Pak bylo možno uspořádat koncert v Rockovém klubu, kde ovšem publikum muselo sedět způsobně na židlích, nevstávat, nekřičet, transparenty byly přísně zakázány.

Film ukazuje na příbězích Viktora, Mikea a jeho ženy Nataši nezlomnou touhu mladé generace žít svobodně podle svých představ, neohýbat hřbet jako jejich rodiče. Tím se pochopitelně dostávali do častých střetů s všudypřítomným represivním režimem, pro který byl jakýkoliv projev svobody nebezpečný, a tudíž nepřijatelný.

Spousta výborné muziky

FIlm je natočen převážně černobile, barevné scény představují právě ty vysněné nebo skutečné záblesky svobody. Hudbu tvoří skladby skupin Zoopark a Kino, dále uslyšíte Davida Bowieho, Lou Reeda, Velvet Underground a další. Skvělé jsou v rámci děje stylizované, částečně doanimované videoklipy Psychokiller od Talking Heads a slavný Passenger Iggyho Popa. Oba se odehrávají v prostředcích hromadné dopravy.

Film Léto je nejen důležitou historickou výpovědí plnou vynikající hudby, ale i romantickým příběhem o hrdé snaze mladých lidí prosadit za každou cenu svoji vůli a představu o životě. Vyjadřovat se prostřednictvím hudby, kterou mají rádi a nechtějí si ji nechat vzít. A v neposlední řadě prožívat čisté vztahy nezdeformované zrůdným totalitním režimem.

7,5/10

JJ

Léto (Leto, Rusko, Francie, 2018)

žánr: životopisný, hudební, romantický

režie: Kirill Serebrennikov

scénář: Kirill Serebrennikov, Lili Idova, Michail Idov

kamera: Vladislav Opeljanc

hudba: Roman Bilyk

hrají: Yoo Tae, Irina Staršenbaum, Roman Bilyk, Filipp Advejev, Alexandr Gorčilin, Nikita Jefremov, Julija Aug, Jelena Koreněva, Lija Achedžakova, Anton Adasinsky

délka: 126 minut

O absurditě života v komunistické zemi vypovídá i tento film.

Léto

Mike Naumenko a Viktor Coj

Další příspěvky
Equalizer 2 bere nekompromisně spravedlnost do svých rukou
Equalizer 2 bere nekompromisně spravedlnost do svých rukou
Svět stále potřebuje pomoc bývalého velitele speciální jednotky Roberta McCalla (Denzel Washington). Pořád je hodně těch, kterým se stala křivda...
Jan Palach se stal nadčasovým mementem budoucím generacím
Jan Palach se stal nadčasovým mementem budoucím generacím
V novodobých českých dějinách zaujímá Jan Palach, a zejména jeho hrdinský čin, neobyčejně významné místo. Stejně jako dokázal ve své...
BlacKkKlansman – neuvěřitelný příběh prvního černošského policisty
BlacKkKlansman – neuvěřitelný příběh prvního černošského policisty
Začátkem sedmdesátých let minulého století se ve Spojených státech stále ještě zcela otevřeně pohlíželo na černošské obyvatelstvo jako na méněcennou rasu....