Léto je snímek o energii a ideálech mládí, lásce a rockové hudbě

Léto je snímek o energii a ideálech mládí, lásce a rockové hudbě

Odehrává se začátkem osmdesátých let

minulého století v tehdejším Leningradě. V té době ještě Sovětskému svazu vládne Leonid Brežněv, ale Gorbačovova perestrojka brzy zaklepe na dveře. Rocková hudba, jakož i jakékoliv jiné projevy západní, imperialistické kultury jsou totalitním bolševickým režimem nemilosrdně všemi prostředky potlačovány. Přesto je Léto filmem o naději, lásce a vůli tvořit hudbu.

V příběhu se objevují dvě skutečné ikony rockové scény v Sovětském svazu. Mike Naumenko, bluesrockový kytarista, zpěvák, skladatel a zakladatel slavné formace Zoopark. A pak Viktor Coj, frontman skupiny Kino, jedné z nejpopulárnějších a nejvlivnějších kapel v ruské hudební historii. Oba tragicky zahynuli v devadesátých letech.

Léto pod drtivou pěstí totality

Jediná možnost, jak v Sovětském svazu osmdesátých let provozovat hudbu, bylo mít schválené texty a získat povolení politického pracovníka. K tomu se využívalo různých lstí, ostatně u nás byl postup velmi podobný. Pak bylo možno uspořádat koncert v Rockovém klubu, kde ovšem publikum muselo sedět způsobně na židlích, nevstávat, nekřičet, transparenty byly přísně zakázány.

Film ukazuje na příbězích Viktora, Mikea a jeho ženy Nataši nezlomnou touhu mladé generace žít svobodně podle svých představ, neohýbat hřbet jako jejich rodiče. Tím se pochopitelně dostávali do častých střetů s všudypřítomným represivním režimem, pro který byl jakýkoliv projev svobody nebezpečný, a tudíž nepřijatelný.

Spousta výborné muziky

FIlm je natočen převážně černobile, barevné scény představují právě ty vysněné nebo skutečné záblesky svobody. Hudbu tvoří skladby skupin Zoopark a Kino, dále uslyšíte Davida Bowieho, Lou Reeda, Velvet Underground a další. Skvělé jsou v rámci děje stylizované, částečně doanimované videoklipy Psychokiller od Talking Heads a slavný Passenger Iggyho Popa. Oba se odehrávají v prostředcích hromadné dopravy.

Film Léto je nejen důležitou historickou výpovědí plnou vynikající hudby, ale i romantickým příběhem o hrdé snaze mladých lidí prosadit za každou cenu svoji vůli a představu o životě. Vyjadřovat se prostřednictvím hudby, kterou mají rádi a nechtějí si ji nechat vzít. A v neposlední řadě prožívat čisté vztahy nezdeformované zrůdným totalitním režimem.

7,5/10

JJ

Léto (Leto, Rusko, Francie, 2018)

žánr: životopisný, hudební, romantický

režie: Kirill Serebrennikov

scénář: Kirill Serebrennikov, Lili Idova, Michail Idov

kamera: Vladislav Opeljanc

hudba: Roman Bilyk

hrají: Yoo Tae, Irina Staršenbaum, Roman Bilyk, Filipp Advejev, Alexandr Gorčilin, Nikita Jefremov, Julija Aug, Jelena Koreněva, Lija Achedžakova, Anton Adasinsky

délka: 126 minut

O absurditě života v komunistické zemi vypovídá i tento film.

Léto

Mike Naumenko a Viktor Coj

Další příspěvky
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Nelítostný vrah Michael Myers se poprvé ve filmu objevil v roce 1978, kdy v šesti letech ubodal svoji patnáctiletou sestřičku...
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Tajemná a vzdálená planeta, pojmenovaná podle římského boha války, je po Měsíci pro nás pozemšťany nejdostupnějším objektem naší sluneční soustavy....
Až přijde válka – dokument o totalitní domobraně na Slovensku
Až přijde válka – dokument o totalitní domobraně na Slovensku
Slovenští branci sdružují víceméně mladé muže, které spojuje silné vlastenectví. V jejich čele stojí Peter Švrček. Branci se ve volném...