Lion – silný, dojemný příběh ztraceného chlapce

Lion – silný, dojemný příběh ztraceného chlapce

Příběh ztraceného pětiletého chlapce

Vlak, v němž usnul, odveze malého Sarúa (Sunny Pawar) tisíce kilometrů od domova. Nepamatuje si název rodné vesnice, ani neví příjmení své matky. Ve filmu Lion se ocitá sám v ulicích Kalkaty a musí se naučit, jak bez pomoci v tvrdých podmínkách přežít. Aby to měl ještě komplikovanější, přijel z části Indie, kde se mluví hindsky. Ovšem ve východní oblasti, do které Kalkata patří, se lidé dorozumívají bengálsky. Takže nikomu nerozumí ani slovo, číst ani psát pochopitelně nedovede. Nakonec se náhodou dostane do programu zahraniční adopce opuštěných dětí. Vyberou si ho manželé Sue a John Brierleyovi (Nicole Kidman, David Wenham) z Austrálie.

Štěstí se na něj usmálo

Malý Sarú se ze dne na den ocitl v prostředí, jaké si neuměl představit ani v nejsmělejších snech. Najednou měl co jíst, chodil čistě oblečen, nemusel těžce pracovat, spal ve vlastní posteli, začal docházet do školy.

Vyrostl z něho inteligentní, vzdělaný mladý muž Saroo Brierley (Dev Patel). V jeho mysli však postupně roste touha po poznání své pravé identity, rodiny i původního domova. Začne dlouhé a nesnadné pátrání založené jen na několika nejasných vzpomínkách. Nakonec se ve svých pětadvaceti letech vypraví na cestu do Indie, aby nalezl ztracené kořeny.

Lion

Film je natočen podle skutečných událostí popsaných v Saroově autobiografické knize A Long Way Home z roku 2013.

Lion celovečerní prvotinou

Pro australského režiséra Gartha Davise představuje Lion jeho celovečerní prvotinu. Šest nominací na Oskara dosvědčuje, že se mu premiéra nejspíš vydařila. Od začátku do konce se ve vyprávění nenacházejí žádná hluchá, nebo dokonce nudná místa. Vynikající kamera, nápaditá režie a skvělý scénář doplňují bezchybně sugestivní herecké výkony. Největší pochvalu však zaslouží malý indický chlapec Sunny Pawar, představitel pětiletého Sarúa. Jeho v tak mladém věku nevídaně přesvědčivý, vyspělý a detailní herecký projev ukazuje na obrovský talent.

Jako bonus pár překvapení a rada

V samém závěru filmu, kdy se zdá vše vyřešeno, čeká diváky ještě několik zajímavých překvapení. Jedno z nich je, že až na úplném konci se dozvídáme, proč se snímek jmenuje Lion. Během filmu není žádná indicie, jak tento důvod odhalit.

Rada na závěr: emocionálněji založené a citlivější dámy by se tentokrát měly do kina vybavit dostatečným množstvím kapesníků.

8/10

JJ

Lion (Lion, Austrálie, USA, Velká Británie, 2016)

žánr: drama

režie: Garth Davis

předloha: Saroo Brierley (kniha)

scénář: Luke Davies

kamera: Greig Fraser

hudba: Volker Bertelmann, Dustin O’Halloran

hrají: Sunny Pawar, Priyanka Bose, Tannishtha Chatterjee, Nawazuddin Siddiqui, Deepti Naval, David Wenham, Nicole Kidman, Dev Patel, Todd Sampson, Rooney Mara, Pallavi Sharda, Abhishek Bharate

délka: 118 minut

Lion

Všichni tři Sarúové: zleva Dev Patel, Sunny Pawar, skutečný Saroo Brierley.

Další příspěvky
John Wick 3 přetéká nápaditými bojovými akcemi
John Wick 3 přetéká nápaditými bojovými akcemi
Pochybnosti po minulém dílu se Chadu Stahelskému podařilo rozptýlit neobyčejně velkoryse. John Wick 2 si nesl v jistých ohledech stigma...
Beoplay A9 – hlasem ovládaný reproduktor Bang & Olufsen
Beoplay A9 – hlasem ovládaný reproduktor Bang & Olufsen
Nejnovější verzi ikonického reproduktoru Beoplay A9 představil Bang & Olufsen na 58. bienále v Benátkách. Tento reproduktor je celosvětově známý...
Zlo s lidskou tváří představuje milovaného sériového vraha
Zlo s lidskou tváří představuje milovaného sériového vraha
Soudní proces s masovým vrahem Tedem Bundym před zhruba čtyřiceti lety sledovala v přímém přenosu celá Amerika. Bylo to poprvé...