Největší panoramatický snímek na světě má rozlišení 320 gigapixelů
Panoramatické snímky složené z desítek nebo stovek jednotlivých záběrů jsou v posledních letech velmi oblíbené. Nedávno jsme si tímto způsobem mohli prohlédnout třeba Paříž nebo Berlín, ale také Prahu ze žižkovské televizní věže. Když si takovou fotografii zobrazíme na monitoru celou, vypadá jako běžný záběr města, každé přiblížení ale odhalí další a další detaily a nakonec můžeme lidem na zastávce tramvaje v sousední čtvrti málem číst přes rameno noviny. A před pár dny firma 360Cities představila zatím největší snímek tohoto druhu. Zachycuje Londýn z televizní věže BT Tower, stojící víceméně v centru města nedaleko slavného Britského muzea.
Fantastický záběr o celkovém rozlišení 320 gigapixelů vytvořili tři lidé – fotograf a šéf 360Cities Jeffrey Martin a jeho spolupracovníci Holger Schulz a Tom Mills. Vznikla v listopadu 2012 (odtud ono poněkud nevábné zatažené nebe), trojice tvůrců na ní pracovala tři dny a výsledný snímek je složený ze 48 600 zdrojových záběrů. Kdybyste si ho chtěli vytisknout v běžném rozlišení, nejspíš byste pro něj jen těžko hledali vhodný prostor – byl by totiž dlouhý 90 metrů (asi jako fotbalové hřiště) a vysoký 24 m, tedy jako běžný panelák na sídlišti.
Zobrazení detailů je opravdu neuvěřitelné. Třeba známé vyhlídkové kolo London Eye je od BT Tower vzdálené přes 2,5 kilometru vzdušnou čarou. Když si ho přiblížíme na maximum, bez problémů spočítáme lidi v jednotlivých kabinách, vidíme, zda stojí či sedí, co mají na sobě, jakým směrem se dívají. Jednotlivé chodce včetně detailů (barva oblečení apod.) rozpoznáváme i na slavném mostě Tower Bridge, od něhož fotografy dělily téměř 4 kilometry. Na lodi plující pod mostem je čitelný nápis. Jasně viditelné jsou i nápisy na mrakodrapech v ještě vzdálenější čtvrti Docklands a nový stadion ve Wembley, přibližně 8 km daleko, je v maximálním přiblížení tak velký, že se nevejde ani na monitor s úhlopříčkou 24“.
Celá fotografie vznikla pomocí čtyř zrcadlovek Canon 7D s objektivy 400 mm f2,8 a telekonvertory 2x. Neocenitelnou pomůckou při fotografování byly panoramatické stativové hlavy Rodeon VR ST. Snímek si můžete prohlédnout zde. Jen malé varování: asi u toho strávíte spoustu času…