Lupiči mají nové cíle – kromě peněz a cenností kradou data

Lupiči mají nové cíle – kromě peněz a cenností kradou data

Při vloupáních do bytů a domů se objevuje

nový fenomén. Lupiči v posledních letech stále více vyhledávají mimo tradičního artiklu – hotovosti, šperků, dokladů nebo klíčků od auta – také data. Stále lukrativnějším lupem se tedy stávají notebooky, tablety nebo smartphony, ale i externí disky. Často totiž obsahují informace, které lupič může zpeněžit nebo jinak zneužít. Případně vám je prostě nabídne k odkoupení. Buď by vás jejich zveřejnění společensky nepříjemně kompromitovalo, anebo jinak významně poškodilo, pracovně či ekonomicky.

Častá neopatrnost

„Stále častěji se setkáváme se skutečností, že lupiči cíleně ve vykrádaných bytech hledají data. Z mnoha nezabezpečených notebooků nebo chytrých zařízení se totiž snadno mohou dostat k velmi citlivým a zneužitelným informacím, třeba do internetového bankovnictví. A pokud se jim podaří zcizit zároveň i telefon, mají pak dokonce elegantní přístup i k autorizaci transakcí,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next.

Lupiči

Ivan Pavlíček, Next

„Vedle kvalitního zabezpečení domácnosti bezpečnostními dveřmi minimálně ve třetí bezpečnostní třídě, doporučujeme také využívat alespoň základní zabezpečení nosičů a digitálních zařízení. Zaheslování vstupu do počítače, tabletu a smartphonu by mělo být samozřejmostí. Lidé by se měli naučit také zamykat či šifrovat své externí disky, pokud na nich mají citlivé údaje,“ doporučuje Pavlíček z Nextu.

Nenechte se vydírat lupiči

Většinou si ani neuvědomujeme, kolik zajímavých dat v počítači, telefonu nebo na datovém disku shromažďujeme. Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab naprostá většina české populace (89 %) uchovává důvěrné informace ve svých chytrých telefonech. Dokonce jich bohužel spousta není ani zálohovaná. Zhruba třetina dotázaných dokáže využít doplňky, které nabízejí samotná zařízení, jako je vzdálené zablokování přístroje nebo jeho vyhledání. Studie uvádí, že až čtvrtině lidí se ztraceným nebo odcizeným telefonem byly zneužity jejich osobní údaje.

Další příspěvky
Temná věž, nekonečný Kingův patos souboje dobra a zla
Temná věž, nekonečný Kingův patos souboje dobra a zla
Celoživotní dílo známého amerického spisovatele Stephena Kinga, skládající se z osmi knih, se dočkalo filmové podoby. Temná věž je jakýsi...
Barry Seal: Nebeský gauner, jakého svět neviděl
Barry Seal: Nebeský gauner, jakého svět neviděl
Stát se pilotem je snem každého kluka. Společenská prestiž, cestování do dalekých krajů, uniforma, krásné letušky, to vše je neuvěřitelně...
Zabiják & bodyguard je zábavná akční jízda
Zabiják & bodyguard je zábavná akční jízda
Někdy se to tak sejde, že musí začít spolupracovat ti, co si donedávna šli po krku. Tak je tomu i...