Lupiči mají nové cíle – kromě peněz a cenností kradou data

Lupiči mají nové cíle – kromě peněz a cenností kradou data

Při vloupáních do bytů a domů se objevuje

nový fenomén. Lupiči v posledních letech stále více vyhledávají mimo tradičního artiklu – hotovosti, šperků, dokladů nebo klíčků od auta – také data. Stále lukrativnějším lupem se tedy stávají notebooky, tablety nebo smartphony, ale i externí disky. Často totiž obsahují informace, které lupič může zpeněžit nebo jinak zneužít. Případně vám je prostě nabídne k odkoupení. Buď by vás jejich zveřejnění společensky nepříjemně kompromitovalo, anebo jinak významně poškodilo, pracovně či ekonomicky.

Častá neopatrnost

„Stále častěji se setkáváme se skutečností, že lupiči cíleně ve vykrádaných bytech hledají data. Z mnoha nezabezpečených notebooků nebo chytrých zařízení se totiž snadno mohou dostat k velmi citlivým a zneužitelným informacím, třeba do internetového bankovnictví. A pokud se jim podaří zcizit zároveň i telefon, mají pak dokonce elegantní přístup i k autorizaci transakcí,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti Next.

Lupiči

Ivan Pavlíček, Next

„Vedle kvalitního zabezpečení domácnosti bezpečnostními dveřmi minimálně ve třetí bezpečnostní třídě, doporučujeme také využívat alespoň základní zabezpečení nosičů a digitálních zařízení. Zaheslování vstupu do počítače, tabletu a smartphonu by mělo být samozřejmostí. Lidé by se měli naučit také zamykat či šifrovat své externí disky, pokud na nich mají citlivé údaje,“ doporučuje Pavlíček z Nextu.

Nenechte se vydírat lupiči

Většinou si ani neuvědomujeme, kolik zajímavých dat v počítači, telefonu nebo na datovém disku shromažďujeme. Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab naprostá většina české populace (89 %) uchovává důvěrné informace ve svých chytrých telefonech. Dokonce jich bohužel spousta není ani zálohovaná. Zhruba třetina dotázaných dokáže využít doplňky, které nabízejí samotná zařízení, jako je vzdálené zablokování přístroje nebo jeho vyhledání. Studie uvádí, že až čtvrtině lidí se ztraceným nebo odcizeným telefonem byly zneužity jejich osobní údaje.

Další příspěvky
Kapesní Hi-Res přehrávač Pioneer pro hudební labužníky
Kapesní Hi-Res přehrávač Pioneer pro hudební labužníky
Co si budeme povídat, poslouchat hudbu přes pecky nebo špunty z mobilu má své limity. A mnozí z nás máme...
Flash disk AI720 na cesty se dvěma typy konektorů
Flash disk AI720 na cesty se dvěma typy konektorů
Šikovný nástroj pro mobilní použití představila společnost Adata Technology. Stylový flash disk i-Memory AI720, je pouze 7,5 mm tenký a...
Joachim Trier – rozhovor s režisérem filmu Thelma
Joachim Trier – rozhovor s režisérem filmu Thelma
Řekne-li se norský film, většině se asi vybaví kultovní komedie Bårda Breiena Kurz negativního myšlení (2006). Jiní si naopak vystačí...