Máří Magdaléna byla opravdu napravená hříšnice?

Máří Magdaléna byla opravdu napravená hříšnice?

Osobní příběh jedné z nejslavnějších

biblických žen je opředen mnoha nejasnostmi a nepravdami. Obecně bývá Máří Magdaléna označována za prostitutku, v některých historických pramenech za Ježíšovu milenku či dokonce manželku, kde je tedy pravda? Stejnojmenný film se věnuje výhradně příběhu Marie z Magdaly a klade si za cíl v rámci možností narovnat některé historické či tradované nepravdy.

Marie se už od mládí vymykala tehdy tradičnímu postavení ženy ve společnosti a domácnosti. Rodina její chování považovala za ostudné, snažila se z ní vymýtat zlé duchy, Marie neměla ani mezi svými vrstevnicemi moc přítelkyň. Proto, když okolo putoval Ježíš se svojí družinou následovníků, váhala jen malou chvíli. Připojila se k nim a s Ježíšem se díky svým názorům brzy sblížili.

Máří Magdaléna očištěna?

V tomto snímku vypadá poněkud nezvykle civilně Ježíš Nazaretský (Joaquin Phoenix). Není to atletický mladík s oslňujícím, nakažlivým úsměvem, jak bývá často zpodobňován. Na třiatřicet vypadá jen stěží, spíše byste mu hádali tak o deset let víc. Vizáží velmi připomíná herce Josefa Somra za mlada.

Rooney Mara jako Marie je opravdu éterická, empatická bytost se srdcem na dlani. Jako představitelka známé biblické postavy jí rozhodně dělá čest a vykresluje ji bezvýhradně pozitivně, až oslavně. Nejsem teolog, na druhou stranu za prostitutku ji, pokud vím, označují v teologické literatuře pouze apokryfy papeže Řehoře prvního ze šestého století. Takže věrohodnost této informace rozhodně není nijak neotřesitelná.

Marie na plátně

Film se věnuje výhradně postavě Marie z Magdaly, vše ostatní je zde druhořadé. Není nijak podrobně popisována poslední večeře, Ježíšovo odsouzení ani ukřižování. Tedy pouze ve smyslu, že právě Marie u jeho kříže zůstala celé tři dny, až do Ježíšova konce. A pak jako první zvěstovala jeho zmrtvýchvstání.

Je třeba se připravit, že ve filmu se vedou výhradně dialogy na témata kolem sestoupení nebeského království na zemi, kritiky tehdejší církve a nedostatečného duchovního uvědomění života.

Pokud podobné „dyšputace“ moc nemusíte, zvažte síly, tady si jich užijete koncentrovaně. Ovšem na to, že se celý děj sestává pouze z putování do Jeruzaléma a konání zázraků, není film kupodivu vůbec nudný. A jednoznačně z něj vyčnívá Rooney Mara svým čistým, výrazným a přesvědčivým hereckým výkonem. Ani režisér vynikajícího snímku Lion zde nezklamal.

7/10

JJ

Máří Magdaléna (Mary Magdalene, Velká Británie, USA, Austrálie, 2018)

žánr: drama, historický

režie: Garth Davis

scénář: Philippa Goslett

kamera: Greig Fraser

hudba: Jóhann Jóhannsson, Hildur Guðnadóttir

hrají: Rooney Mara, Joaquin Phoenix, Chiwetel Ejiofor, Tahar Rahim, Tawfeek Barhom, Shira Haas, Uri Gavriel, Hadas Yaron, Zohar Strauss, Tsahi Halevi, Michael Moshonov, Charles Babalola

délka: 120 minut

Máří Magdaléna

Joaquin Phoenix jako představitel Ježíše

Další recenzi na film s náboženskou tématikou naleznete zde.

Další příspěvky
Domestik dokáže obětovat cyklistice úplně všechno
Domestik dokáže obětovat cyklistice úplně všechno
Roman se zotavuje po úraze a doufá, že se dostane minimálně na dřívější výkonnostní úroveň. A protože je pro něho...
Predátor: Evoluce – mimozemský výsadek na Zemi pokračuje
Predátor: Evoluce – mimozemský výsadek na Zemi pokračuje
K naší planetě se vesmírem blíží několik vesmírných lodí. Na palubě si každá nese jednoho Predátora, starého známého ze dvou...
Alcatel 5V – vlajková loď s udivujícím poměrem cena/výkon
Alcatel 5V – vlajková loď s udivujícím poměrem cena/výkon
Velký displej s poměrem stran 19:9, duální fotoaparát s umělou inteligencí a prémiový design za víc, než rozumnou cenu. Co víc...