Marťan

Marťan

Příběh, který se může stát

Astrobiolog Mark Watney (Matt Damon) se sice jako jeden z prvních lidí procházel po povrchu Marsu, vzápětí ho tam ale jeho kolegové „zapomenou“ při kvapném ústupu před nečekaně prudkou prašnou bouří v domnění, že je mrtvý. Stane se z něj proti jeho vůli Marťan.

Přežil, zůstal však sám na celém Marsu, 225 milionů kilometrů od rodné planety…

Na startovní čáře absolutně bezvýchodná situace, řeklo by se. Mark se ale rozhodne, že se pokusí přežít. Využívá všech svých schopností, vědomostí a skromného zázemí vesmírné stanice. Vymyslí, jak vypěstovat jídlo, vyrobit vzduch, dokonce se mu podaří dát kuriozním způsobem zprávu na Zemi, že žije. Rozjíždí se dramatický kolotoč mezinárodního týmu vědců za záchranu Markova života. Jsme na obou planetách svědky úctyhodného koncertu mozků.

Pět ódy na kvalitu filmu v režii Ridleye Scotta navíc s vynikajícím Mattem Damonem v hlavní roli, by bylo jen zbytečným nošením sov do Atén. Přes svou délku – a i některé občas nezbytné americky patetické prvky – jde o skvělou podívanou, ještě umocněnou projekcí ve 3D, to vše za doprovodu sugestivní filmové hudby.

Na tomto filmu je ale zajímavá ještě jedna věc. V podstatě totiž vůbec nepatří do kategorie sci-fi. Konzultovali jsme pravděpodobnost příběhu včetně technických detailů se zástupcem ředitele pražské hvězdárny a planetária, Ing. Janem Šifnerem, odborníkem na kosmonautiku. Potvrdil nám, že veškeré reálie a popisované postupy jsou, samozřejmě v rámci určité filmové licence, naprosto uvěřitelné, a zhruba takhle skutečně proveditelné.

Nabízí se otázka, proč už dávno na Mars nelétáme, když technicky nejde o žádný problém. Odpověď je prozaická. Je to drahé a není důvod. Kdybychom na Marsu objevili nějaký vzácný nerost, můžeme si být jisti, že už dávno se tam těží. Jedinou překážkou je nesmírně drahý provoz mezi oběma planetami.

Film Marťan si shlédnutí, nejlépe ve 3D, rozhodně zaslouží.

8/10

JJ

 

Marťan (The Martian, USA, 2015)

režie: Ridley Scott

scénář: Drew Goddard, Andy Weir (knižní předloha)

kamera: Dariusz Wolski

hudba: Harry Gregson-Williams

hrají: Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig, Kate Mara, Michael Peňa, Jeff Daniels, Chiwetel Ejiofor, Donald Glover

délka: 134 min

 

THE MARTIAN

THE MARTIAN

THE MARTIAN

Martan_kniha_3D_JPEG

Další příspěvky
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Slavný filmový režisér Salvador Mallo (Antonio Banderas) dosáhl takřka všeho, co ve svém oboru mohl dokázat. Nikdo však netuší, jaká...
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Nový model je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm...
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Okamžitou projekci přes USB-C z notebooků, stolních počítačů i MacBooků umožňuje bezdrátová projekce BenQ InstaShow. Nová verze s označením WDC10C...