Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně

Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně

Film o muži se zázračnou schopností,

ke které přišel jen náhodou. Jako uprchlík byl při přistání smrtelně postřelen, a od té chvíle dokáže létat. Objeví ho doktor Stern (Merab Ninidze), pracující v záchytném táboře pro běžence, a okamžitě ví, jak tuhle podivnost proměnit na peníze. Měsíc Jupitera však není ani scifi, ani o uprchlících. Jeho výpověď je mnohem hlubší.

Doktor Stern je stárnoucí praktický lékař, prodchnutý cynismem a arogancí, znuděný svým okolím i sám sebou. Ničemu a nikomu nevěří, nemá žádné cíle, natožpak sny, jen svůj život utápí v alkoholu. A najednou mu padne do rány Aryan (Zsombor Jéger), uprchlík s neuvěřitelnou dovedností. Začne s ním obcházet svou privátní klientelu a vybírat za sliby zázračného uzdravení tučné obnosy.

Měsíc Jupitera

Jenže lidé nejsou připraveni vidět někoho jen tak létat. Vlastně nejsou připraveni strávit jakoukoliv odlišnost. Jak ve filmu zazní: „Nedíváme se nahoru, žijeme jen vodorovně.“ A právě pragmatický cynik jako je doktor Stern začíná přicházet na to, že se jen točí v kolečku jako křeček. Je sice pohodlné nechat se unášet stereoptypem a lhostejností, nevšímat si ostatních, ale není to život, na jaký je člověk hrdý.

Název filmu napovídá, že o něčem vzdáleném můžeme nezaujatě přemýšlet. Koneckonců Jupiter má 67 měsíců. Pak možná přijdeme na to, že morální marasmus a úpadek lidských hodnot, který nás stále víc obklopuje, stojí za zamyšlení mnohem víc a naléhavěji.

Létající hrdina

Film byl natočen v Budapešti a téměř bez použití triků. Pro každou „létající“ scénu tvůrci vymysleli speciální závěsný systém pro herce i kamery. Aryan nad ulicemi opravdu visel. Díky tomu působí tyto scény tak silně autenticky, až mysticky.

Přestože u nás jsou maďarští herci méně známí než hollywoodští, Měsíc Jupitera má excelentní herecké obsazení. Zejména představitel hlavní role Merab Ninidze předvedl neuvěřitelně precizní výkon. Jeho doktor Stern je ten poslední, u koho bychom čekali, že se dokáže změnit. Přesto krůček po krůčku, vlivem různých dějových okolností, začíná okoralá Sternova slupka postupně praskat.

Mohlo by se zdát, že hledat logiku v příběhu, kde se hlavní hrdina vznáší, jakoby se ho pozemská gravitace netýkala, je zbytečné. Opak je pravdou. Všechno do sebe v každém detailu zapadá. Každá drobnost, třeba jen v pozadí, má svůj význam, vyplatí se proto film sledovat velmi pozorně. Vše je navíc umocněno dynamickou kamerou a sugestivně temnou hudbou.

Rozhodně má divák po zhlédnutí Měsíce Jupitera o čem přemýšlet. O svém hodnotovém žebříčku, o tom, čemu věří a jak se chová. Film působí nakažlivě pozitivně a optimisticky. Člověk má chuť jít a najít si také svého anděla.

8/10

JJ

Měsíc Jupitera (Jupiter holdja, Maďarsko, Německo, 2017)

žánr: drama, thriller, sci-fi

režie: Kornél Mundruczó

scénář: Kornél Mundruczó, Kata Wéber

kamera: Marcell Rév

hudba: Jed Kurzel

hrají: Zsombor Jéger, Merab Ninidze, György Cserhalmi, Mónika Balsai, Sándor Terhes

délka: 123 minut

Měsíc Jupitera

Merab Ninidzeve (vlevo) a Zsombor Jéger ve filmu Měsíc Jupitera.

Další filmy s názvem vesmírného tělesa zde a zde.

Další příspěvky
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Favoritka – historické drama plné intrik a černého humoru
Na královském dvoře nešťastné a slabé britské panovnice Anny Stuartovny dochází ke každodennímu boji o její vrtkavou přízeň. Na začátku...
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Skleněný na plátně a zklamaní diváci v hledišti
Patrně si ještě vybavíte dva roky starý výborný Shyamalanův snímek Rozpolcený s Jamesem McAvoyem v hlavní roli. Muže s poruchou...
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Kursk – tragédie jaderné ponorky znovu ožívá ve filmu
Před osmnácti lety došlo na palubě největší ruské jaderné ponorky při vojenském cvičení k výbuchu. Více jak stopadesátimetrový kolos klesl...