Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně

Měsíc Jupitera vás naučí nedívat se jen vodorovně

Film o muži se zázračnou schopností,

ke které přišel jen náhodou. Jako uprchlík byl při přistání smrtelně postřelen, a od té chvíle dokáže létat. Objeví ho doktor Stern (Merab Ninidze), pracující v záchytném táboře pro běžence, a okamžitě ví, jak tuhle podivnost proměnit na peníze. Měsíc Jupitera však není ani scifi, ani o uprchlících. Jeho výpověď je mnohem hlubší.

Doktor Stern je stárnoucí praktický lékař, prodchnutý cynismem a arogancí, znuděný svým okolím i sám sebou. Ničemu a nikomu nevěří, nemá žádné cíle, natožpak sny, jen svůj život utápí v alkoholu. A najednou mu padne do rány Aryan (Zsombor Jéger), uprchlík s neuvěřitelnou dovedností. Začne s ním obcházet svou privátní klientelu a vybírat za sliby zázračného uzdravení tučné obnosy.

Měsíc Jupitera

Jenže lidé nejsou připraveni vidět někoho jen tak létat. Vlastně nejsou připraveni strávit jakoukoliv odlišnost. Jak ve filmu zazní: „Nedíváme se nahoru, žijeme jen vodorovně.“ A právě pragmatický cynik jako je doktor Stern začíná přicházet na to, že se jen točí v kolečku jako křeček. Je sice pohodlné nechat se unášet stereoptypem a lhostejností, nevšímat si ostatních, ale není to život, na jaký je člověk hrdý.

Název filmu napovídá, že o něčem vzdáleném můžeme nezaujatě přemýšlet. Koneckonců Jupiter má 67 měsíců. Pak možná přijdeme na to, že morální marasmus a úpadek lidských hodnot, který nás stále víc obklopuje, stojí za zamyšlení mnohem víc a naléhavěji.

Létající hrdina

Film byl natočen v Budapešti a téměř bez použití triků. Pro každou „létající“ scénu tvůrci vymysleli speciální závěsný systém pro herce i kamery. Aryan nad ulicemi opravdu visel. Díky tomu působí tyto scény tak silně autenticky, až mysticky.

Přestože u nás jsou maďarští herci méně známí než hollywoodští, Měsíc Jupitera má excelentní herecké obsazení. Zejména představitel hlavní role Merab Ninidze předvedl neuvěřitelně precizní výkon. Jeho doktor Stern je ten poslední, u koho bychom čekali, že se dokáže změnit. Přesto krůček po krůčku, vlivem různých dějových okolností, začíná okoralá Sternova slupka postupně praskat.

Mohlo by se zdát, že hledat logiku v příběhu, kde se hlavní hrdina vznáší, jakoby se ho pozemská gravitace netýkala, je zbytečné. Opak je pravdou. Všechno do sebe v každém detailu zapadá. Každá drobnost, třeba jen v pozadí, má svůj význam, vyplatí se proto film sledovat velmi pozorně. Vše je navíc umocněno dynamickou kamerou a sugestivně temnou hudbou.

Rozhodně má divák po zhlédnutí Měsíce Jupitera o čem přemýšlet. O svém hodnotovém žebříčku, o tom, čemu věří a jak se chová. Film působí nakažlivě pozitivně a optimisticky. Člověk má chuť jít a najít si také svého anděla.

8/10

JJ

Měsíc Jupitera (Jupiter holdja, Maďarsko, Německo, 2017)

žánr: drama, thriller, sci-fi

režie: Kornél Mundruczó

scénář: Kornél Mundruczó, Kata Wéber

kamera: Marcell Rév

hudba: Jed Kurzel

hrají: Zsombor Jéger, Merab Ninidze, György Cserhalmi, Mónika Balsai, Sándor Terhes

délka: 123 minut

Měsíc Jupitera

Merab Ninidzeve (vlevo) a Zsombor Jéger ve filmu Měsíc Jupitera.

Další filmy s názvem vesmírného tělesa zde a zde.

Další příspěvky
Zlatý podraz oslavuje nezdolnou vůli a pevný charakter
Zlatý podraz oslavuje nezdolnou vůli a pevný charakter
Reprezentovat zemi, která si toho často vůbec neváží, to byl v minulosti úkol československých sportovců. Za druhé světové války i...
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Přistání na Měsíci prověřeno novými grafickými kartami Nvidia
Před čtyřmi lety se produkční tým Nvidia, zabývající se vytvářením video ukázek, pustil do zajímavého úkolu. Využil tehdejší nejlepší grafické...
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Máte rádi adrenalin, čtyři kola a přírodu? Ale zároveň nechcete obtěžovat okolí hlukem spalovacích motorů? Pak je akumulátorová čtyřkolka řešením...