Miss Hanoi – zdařilá česká detektivka z vietnamského prostředí

Miss Hanoi – zdařilá česká detektivka z vietnamského prostředí

V severních Čechách se stane vražda,

a protože všechny stopy směřují do vietnamské komunity k osobě přezdívané Miss Hanoi, je kapitánu Křížovi (David Novotný) přidělena místní vietnamská policistka (Ha Thanh Špetlíková). Zatímco ona je mladá a plná ideálů, Kříž je naopak postarší, cynický, okoralý policejní mazák, navíc s rasistickými sklony.

Policistce pro zjednodušení říkají Aničko. Je až s podivem, kolik si toho musí od staršího kolegy nechat líbit, nicméně i on nakonec trochu roztaje. Vidí totiž, jak hodně mu Anička pomohla.

Vietnamská rodina

Vyšetřování zavede policisty do vietnamské rodiny a dá nám nahlédnout do její hierarchie. Překvapí, jak málo o Vietnamcích, kteří sedí na každém rohu v krámku nebo vedou restauraci, vlastně víme. Dozvídáme se, jak vychovávají své děti, jaké mají na nás názory, a proč jsou tak ambiciózní a pracovití.

Děj se odehrává ve Varnsdorfu. Celým snímkem nás provází neklidná, nervózní kamera, která je neustále v pohybu. Ke každému přistupuje s naléhavým přiblížením až do úplného detailu. Rychlými, blízkými záběry se snaží ukázat a odhalit každou drobnost související s případem, nebo případnou lež. Je jako policejní pes doprovázející vyšetřování.

Miss Hanoi už nežije

Jakkoliv příběh vypadá jako běžná česká detektivka, překvapí vás, jak se nakonec zamotá, a zejména zase rozmotá. A co vyřešení vraždy přinese za další novinky, především o dívce přezdívané Miss Hanoi, zavražděné před čtyřmi lety.

Naprosto bezvýhradně skvělý je výkon Ha Thanh Špetlíkové. Umí být ráznou, rozhodnou a chytrou policistkou i submisivní, empatickou vietnamskou dcerou. Naproti tomu David Novotný je někdy ve svém chování a reakcích až přespříliš drsný.

Byť je režisér Zdeněk Viktora vystudovaný scenárista a zde i autor scénáře, vloudily se mu do děje občas zarážející zvláštnosti. Příklad za všechny. V rámci vyšetřování jde naše nesourodá dvojice navštívit bývalého policistu. Ten se jim ovšem přizná, že vůbec nečetl pitevní zprávu k případu vraždy, kterou vyšetřoval. Přesto ho cestou zpět kapitán Kříž označí za skvělého policistu.

Miss Hanoi je příjemným filmem, který stojí za vidění. Na české poměry bychom řekli, že rozhodně nadprůměrným. A přinese jeden zvláštní benefit. Vietnamská komuninita začne rovněž navštěvovat česká kina, protože film bude při vybraných projekcích opatřen vietnamskými titulky.

6,5/10

JJ

Miss Hanoi, ČR, 2018
žánr: kriminální drama
režie: Zdeněk Viktora
scénář: Zdeněk Viktora, Adéla Kabelková, Marek Grajciar
kamera: Aleš Hart
hudba: Jiří Hájek
hrají: Ha Thanh Špetlíková, David Novotný, Ján Jackuliak, Miroslav Hruška, Jiří Kocman, Radim Madeja, Jan Maršál, Natálie Topinková, Miro Mráz, Sofie Viktorová, Marek Grajciar, Jiří Weberschinke, Zdeněk Viktora
délka: 90 minut

O dalším českém filmu s Davidem Novotným si můžete přečíst zde.

Nedávno měl také premiéru tento český film.

Další příspěvky
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Nelítostný vrah Michael Myers se poprvé ve filmu objevil v roce 1978, kdy v šesti letech ubodal svoji patnáctiletou sestřičku...
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Tajemná a vzdálená planeta, pojmenovaná podle římského boha války, je po Měsíci pro nás pozemšťany nejdostupnějším objektem naší sluneční soustavy....
Až přijde válka – dokument o totalitní domobraně na Slovensku
Až přijde válka – dokument o totalitní domobraně na Slovensku
Slovenští branci sdružují víceméně mladé muže, které spojuje silné vlastenectví. V jejich čele stojí Peter Švrček. Branci se ve volném...