Miss Hanoi – zdařilá česká detektivka z vietnamského prostředí

Miss Hanoi – zdařilá česká detektivka z vietnamského prostředí

V severních Čechách se stane vražda,

a protože všechny stopy směřují do vietnamské komunity k osobě přezdívané Miss Hanoi, je kapitánu Křížovi (David Novotný) přidělena místní vietnamská policistka (Ha Thanh Špetlíková). Zatímco ona je mladá a plná ideálů, Kříž je naopak postarší, cynický, okoralý policejní mazák, navíc s rasistickými sklony.

Policistce pro zjednodušení říkají Aničko. Je až s podivem, kolik si toho musí od staršího kolegy nechat líbit, nicméně i on nakonec trochu roztaje. Vidí totiž, jak hodně mu Anička pomohla.

Vietnamská rodina

Vyšetřování zavede policisty do vietnamské rodiny a dá nám nahlédnout do její hierarchie. Překvapí, jak málo o Vietnamcích, kteří sedí na každém rohu v krámku nebo vedou restauraci, vlastně víme. Dozvídáme se, jak vychovávají své děti, jaké mají na nás názory, a proč jsou tak ambiciózní a pracovití.

Děj se odehrává ve Varnsdorfu. Celým snímkem nás provází neklidná, nervózní kamera, která je neustále v pohybu. Ke každému přistupuje s naléhavým přiblížením až do úplného detailu. Rychlými, blízkými záběry se snaží ukázat a odhalit každou drobnost související s případem, nebo případnou lež. Je jako policejní pes doprovázející vyšetřování.

Miss Hanoi už nežije

Jakkoliv příběh vypadá jako běžná česká detektivka, překvapí vás, jak se nakonec zamotá, a zejména zase rozmotá. A co vyřešení vraždy přinese za další novinky, především o dívce přezdívané Miss Hanoi, zavražděné před čtyřmi lety.

Naprosto bezvýhradně skvělý je výkon Ha Thanh Špetlíkové. Umí být ráznou, rozhodnou a chytrou policistkou i submisivní, empatickou vietnamskou dcerou. Naproti tomu David Novotný je někdy ve svém chování a reakcích až přespříliš drsný.

Byť je režisér Zdeněk Viktora vystudovaný scenárista a zde i autor scénáře, vloudily se mu do děje občas zarážející zvláštnosti. Příklad za všechny. V rámci vyšetřování jde naše nesourodá dvojice navštívit bývalého policistu. Ten se jim ovšem přizná, že vůbec nečetl pitevní zprávu k případu vraždy, kterou vyšetřoval. Přesto ho cestou zpět kapitán Kříž označí za skvělého policistu.

Miss Hanoi je příjemným filmem, který stojí za vidění. Na české poměry bychom řekli, že rozhodně nadprůměrným. A přinese jeden zvláštní benefit. Vietnamská komuninita začne rovněž navštěvovat česká kina, protože film bude při vybraných projekcích opatřen vietnamskými titulky.

6,5/10

JJ

Miss Hanoi, ČR, 2018
žánr: kriminální drama
režie: Zdeněk Viktora
scénář: Zdeněk Viktora, Adéla Kabelková, Marek Grajciar
kamera: Aleš Hart
hudba: Jiří Hájek
hrají: Ha Thanh Špetlíková, David Novotný, Ján Jackuliak, Miroslav Hruška, Jiří Kocman, Radim Madeja, Jan Maršál, Natálie Topinková, Miro Mráz, Sofie Viktorová, Marek Grajciar, Jiří Weberschinke, Zdeněk Viktora
délka: 90 minut

O dalším českém filmu s Davidem Novotným si můžete přečíst zde.

Nedávno měl také premiéru tento český film.

Další příspěvky
Elegantní véčko pro méně náročné uživatele se vrací
Elegantní véčko pro méně náročné uživatele se vrací
Módu populárních otvíracích mobilních telefonů, zvaných lidově „véčko“ definitivně pohřbily dotykové displeje. Najednou musel rozkládací drobek, který nepřekážel ani v...
Elektronická recepční nemarodí, ani nejezdí na dovolenou
Elektronická recepční nemarodí, ani nejezdí na dovolenou
Česká společnost M2C, nabízející služby integrovaného facility managementu v 11 zemích Evropy, vyvinula produkt M2C E-Reception. Jde o unikátní technologii...
Creed II – zdařilé pokračování nekonečné boxerské ságy
Creed II – zdařilé pokračování nekonečné boxerské ságy
Nesmrtelná legenda přichází s dalším pokračováním pod názvem Creed II. Rocky dál vede svoji restauraci pojmenovanou po zesnulé manželce Adrianě,...