Mission Impossible – Fallout, skvělý akční film, laťku už ale nezvedl

Mission Impossible – Fallout, skvělý akční film, laťku už ale nezvedl

Na elitního agenta Ethana Hunta,

muže najímaného na nejšpinavější práci, čeká další nesplnitelná mise. Na začátku nového příběhu Mission Impossible však čelí úplně nové situaci. Něco se pokazilo, past nesklapla a vinou jeho selhání se ocitnou ve smrtelném ohrožení vybraná světová velkoměsta. Ethan (Tom Cruise) je přesvědčen, že pouze on se svým týmem dokáže tragickou chybu napravit.

Tom Cruise za poslední dvě dekády produkoval, hrál a zazářil v nejodvážnějších scénách už šesti filmů Mission: Impossible, jež se staly globálním kulturním fenoménem. Díky výdělku vyšším než 2,8 miliardy USD se tyto snímky řadí k nejúspěšnějším franšízám v historii filmu.

„Filmem Mission: Impossible – Fallout vrcholí celá série,“ říká Tom Cruise. „Vrací se většina postav, které se objevily v  předchozích dílech, a dovyprávějí se všechny příběhové linky. Pro Ethana je to velmi osobní, ale na druhé straně také velmi epická cesta,“ dodává herec.

Laťka byla hodně vysoko

Christopher McQuarrie je první režisér, jenž se k Mission vrátil. Po velkém úspěchu předchozího dílu s podtitulem „Národ grázlů“ dostal další příležitost, kterou přijal s  podmínkou, že mu bude umožněno změnit vizuální styl filmu a tempo vyprávění.Tato lehce bohorovná pýcha se mu ale vymstila. Měl raději film natočit s čistým svědomím, že do něj vložil to nejlepší, čeho je schopen.

Mission Impossible a kaskadérské kousky

Každý díl Mission: Impossible zahrnuje nějaký nezapomenutelný kaskadérský kousek balancující na hraně mezi životem a smrtí. V Misson: Impossible – Ghost Protocol to bylo šplhání na dubajský Burj Khalifa, nejvyšší mrakodrap na světě. V  Mission: Impossible – Národ grázlů to byl závěs na dveřích od Airbusu A400M Atlas při startu vojenského letadla. Cruise si, jak známo, většinu kaskadérských scén točí sám, i proto jsou tak autentické.

Viset na vlásku

Závěrečné kaskadérské scéně v posledním snímku, natáčeném na Novém Zélandu, se také říká „dlouhé lano“. Zahrnuje Cruise šplhajícího po provaze visícím z helikoptéry, zhruba 600 metrů nad zemí. Následuje volný pád z 12 metrů na zatížení, které visí na konci provazu.

Pro Cruise tato scéna znamenala i značnou fyzickou přípravu. „Trénoval jsem na to hodně dlouho,“ říká. „To šplhání bylo opravdu náročné, měl jsem na sobě nepohodlnou těžkou výstroj. Poté přijde pád z 12 metrů, a vy netušíte, co se stane. Padal jsem pryč od kamery a poprvé v životě jsem měl pocit, že mám zamčené ruce – prostě jsem se toho lana nedokázal pustit. Určitě to byla jedna z nejextrémnějších věcí, které v tomto filmu máme, tohle před trikovým zeleným plátnem nenatočíte.“

Prvotřídní akční film

K natáčení bylo využito nejkrásnějších lokalit, jako Paříž, Abu Dhabi, Norsko a na závěr úžasný Nový Zéland. Akční scény jsou vymyšleny doslova ultimátně. Někdy ovšem za cenu napnutí fyzikálních zákonů a logiky příběhu až k prasknutí. Protahování scén a zejména závěru se zdá být nekonečné. Obdivujete viděné, ale nevtáhne vás tolik do děje.

Předchozí MI 5 – Národ grázlů byla mnohem pečlivěji promyšlena do nejmenších detailů (scénář i režie), zde je poněkud slabší scénář schováván za hvězdné obsazení, efektní destinace a bombastické akční scény. Přestože zůstal stejný scenárista i režisér. Navíc se už z boje proti teroristům ohrožujícím svět jadernou bombou stalo dost okoukané klišé.

Přes uvedené výhrady je Mission Impossible – Fallout bezesporu jednou z nejefektnějších akčních podívaných současnosti, na jejímž natáčení zjevně nebylo třeba šetřit.

7/10

JJ

Mission Impossible – Fallout (Mission Impossible – Fallout, USA, 2018)
žánr: akční, thriller, dobrodružný
režie: Christopher McQuarrie
scénář: Christopher McQuarrie
kamera: Rob Hardy
hudba: Lorne Balfe
hrají: Tom Cruise, Rebecca Ferguson, Henry Cavill, Vanessa Kirby, Alec Baldwin, Simon Pegg, Sian Brooke, Sean Harris, Ving Rhames, Michelle Monaghan, Angela Bassett, Wes Bentley, Alix Bénézech, Joey Ansah, Caspar Phillipson, Velibor Topic, Gordon Alexander, Frederick Schmidt, Russ Bain, Grahame Fox
délka: 147 minut

O předchozím (mimochodem vynikajícím) filmu s Tomem Cruisem si můžete přečíst zde.

Mission Impossible Mission Impossible

Další příspěvky
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Rambo: Poslední krev – legenda odchází na odpočinek
Zkušený veterán z Vietnamské války John Rambo se celý život živil zabíjením, a proto by rád na stará kolena dožil...
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Lajna 2 – po dvou letech se vrací šílený trenér Hrouzek
Úspěšná komediální hokejová minisérie se dočkala pokračování Lajna 2. Trenér Hrouzek je noční můrou pro všechny české hokejisty. Jeho tréninkové...
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Canon rozšiřuje řadu EOS o EOS 90D a EOS M6 MARK II
Nová zrcadlovka a bezzrcadlovka, mimořádně rychlé přístroje s mimořádně vysokým rozlišením. Jsou určené především pro pokročilé fotoamatéry, kteří chtějí zdokonalovat...