Muž, který zabil dona Quijota – film, který vznikl až na desátý pokus

Muž, který zabil dona Quijota – film, který vznikl až na desátý pokus

Neuvěřitelné se stalo skutkem

a více jak čtvrstoletí připravovaný film Terryho Gilliama spatřil světlo světa. Scénář se postupně dočkal několika přepsání od základu, mnohokrát byly přeobsazeny role. V roce 2000 se dokonce film začal natáčet s Johnny Deppem v roli Tobyho, ale přírodní kalamita natáčení prokletého snímku Muž, který zabil dona Quijota předčasně ukončila. 

Terry Gilliam je však nezmar. Znovu vybojoval autorská práva, opět přeobsadil všechny role a dílo konečně na desátý pokus dotočil. V hlavní roli arogantního, cynického režiséra reklam, a posléze Quijotova panoše Sancho Panzy, exceluje Adam Driver. Samotného Dona Qujiota si naprosto úchvatně zahrál Jonathan Pryce. S Gillamem spolupracoval již před mnoha lety na filmu Brasil a od té doby jsou přátelé.

Muž, který zabil dona Quijota

Filmu pečlivá a dlouhá příprava rozhodně prospěla. Je promyšlen do nejmenších detailů. Toby se vrací do Španělska natočit další ze svých reklam a zajede se podívat do vesnice, kde jako filmař začínal. Vytvořil zde tehdy jako nadšený student filmové školy podle slavného Cervantesova románu o donu Quijotovi svůj absolventský film.

Vzpomínková návštěva se však změní v noční můru, když vidí, kolik životních osudů jejich natáčení tehdy obrátilo vzhůru nohama a zničilo. Představitel hlavní role začal žít životem dona Quijota a odmítal z ní vystoupit. Patnáctiletá dcera hostinského odešla hledat štěstí do města, stala se z ní však jen luxusní prostitutka.

Nakažlivé konání ctnostného hrdiny

Vidíme pomateného starce, nebo smutného rytíře kráčejícího s hlavou hrdě vztyčenou, napravujícího svět? Je terčem surového pohrdání a krutého posměchu, přesto se zdá, že jediným šťastným široko daleko je kupodivu právě on. Nečekaným řízením událostí se Toby po jistou dobu nedobrovolně stane jeho souputníkem jako Sancho Panza.

Postupně se Quijotův vysněný svět víc a víc prolíná s realitou. Ani Toby si už není vždy jistý, co se odehrává doopravdy. Události kolem dona Quijota vypadají neuvěřitelně sugestivně, plné fantazie. Uhrančivá scéna z večírku nám ukazuje, jak Quijot uprostřed dekadentního nevkusu a posměchu dokáže vzlétnout ke hvězdám.

V každém z nás dříme rytíř

Quijotovo čestné chování a touha po lepším světě je nakažlivá, což nedokazuje jen Toby, ale i režisér Terry Gilliam. Původně se chystal tímhle filmem ukončit filmařskou kariéru, ale i on se nakonec rozhodl svůj rytířský meč nést dál hrdě světem.
Obrovská péče byla věnována výběru lokací i kostýmům. Film se odehrává sice v současnosti, ale žijí v něm postavy ze sedmnáctého století. Uvidíte v něm spoustu znamenitých herců. Pro hlubší pochopení se vyplatí znát Cervantesův román, který rozhodně není jen o pověstném boji s větrnými mlýny.

Co dodat? Snad jen, že Muže, který zabil dona Quijota byste si neměli nechat ujít.  Pověstný Gilliamův svět, plný bohaté představivosti, opět nezklamal. Takhle silný filmový zážitek se příliš často nepotkává. A doporučuji i dokument Ztracen v La Mancha o snad největší filmařské smůle v historii. Don Quijote zkrátka žije!

8/10

JJ

Muž, který zabil dona Quijota (El hombre que mató a Don Quijote, Španělsko, Belgie, Portugalsko, Velká Británie, 2018)

žánr: dobrodružný, komedie, drama, fantasy

režie: Terry Gilliam

scénář: Terry Gilliam, Tony Grisoni

kamera: Nicola Pecorini

hudba: Roque Baños

hrají: Adam Driver, Jonathan Pryce, Olga Kurylenko, Stellan Skarsgård, Joana Ribeiro, Jason Watkins, Óscar Jaenada, Rossy de Palma, Sergi López, Paloma Bloyd, Juan López-Tagle, Mario Tardón, Jordi Mollà, William Miller, Patrik Karlson, Bruno Sevilla, Lidia Franco

délka: 132 minut

O dalších filmech s Adamem Driverem si můžete přečíst zde, zde a zde.

Muž, který zabil dona Quijota

Adam Driver, Jonathan Pryce

Muž, který zabil dona Quijota

Adam Driver, Jonathan Pryce

Muž, který zabil dona Quijota

Joana Ribeiro, Adam Driver, Terry Gilliam

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...