N1: Nokia překvapila androidovským tabletem

N1: Nokia překvapila androidovským tabletem

Vrací se finská značka na trh spotřební elektroniky?

 

nokia-n1-tablet-looks-like-an-ipad-mini-31-640x353

 

Překvapivé představení nového tabletu staví značku proti Microsoftu, který letos koupil mobilní divizi Nokie. Tablet N1 se začne prodávat v lednu, Nokia ho ovšem nevyrobila ve svých továrnách: „Licencovali jsme třetí straně naší značku, design a software,“ prohlásil Sebastian Nystrom z Nokia Technologies. „V každém případě to je skvělá zpráva pro všechny fanoušky Nokie a pro každého, kdo si z androidovských tabletů dosud nevybral takový, který by mu vyhovoval.“ Tajemnou třetí stranou, o níž se nějakou dobu spekulovalo, je tchajwanský Foxconn. Je zajímavé, že Nokia vývoj a představení nového produktu zvládla tak rychle po dokončení akvizice Microsoftu. Podle některých expertů museli v Nokii na vývoji tabletu pracovat tajně. Rozhodně je však pro finskou značku skvělé, že se to podařilo, protože pokud chce svůj brand ještě nějak zužitkovat, bylo třeba udělat to hodně rychle. V posledních zhruba třech letech se hodnota značky snižovala takřka volným pádem, teď má Nokia šanci znovu zvednout hlavu.

 

Začátkem tohoto měsíce Microsoft představil první smartphone Lumia bez označení Nokia. To se ovšem týká high-end modelu,  levnější telefony prý bude softwarový gigant nadále prodávat coby Nokie – podle akviziční smlouvy za 7,2 miliard dolarů na to má právo ještě po dobu následujících deseti let. Zatím není jasné, jak bude Microsoft reagovat. Jeho mluvčí se omezit na stručné prohlášení: Toto se týká Nokia a s Microsoftem to nemá vůbec nic společného.

 

Nokia N1 má úhlopříčku displeje 7,9 palce (20,1 cm), hliníkové tělo a jeho design hodně připomíná iPad Mini. Na rozdíl od něj ji však pohání operační systém Android – a hned super aktuální verze 5.0, na kterou hodně majitelů jiných androidovských zařízení zatím marně čeká. Dále je zde procesor Intel Atom, o něm zatím nic přesnějšího nevíme. Cena byla stanovena na 249 dolarů (asi 5500 Kč). Tablet má vlastní uživatelské rozhraní Z Launcher jako nástavbu Androidu. Z dosud známých informací nás zaujalo vyhledávání obsahu nebo aplikace tak, že prstem píšete na displej počáteční písmena jejich názvu. A také není špatná možnost nastavit několik variant domácí obrazovky, které se automaticky mění podle denní doby nebo místa, kde právě jste.

 

_79097039_6168ac6a-287c-499b-a17d-b6c10d1479d5

 

Další příspěvky
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda
Místo aby si užíval důchodu, věnuje se Earl Stone (Clint Eastwood) podnikání s květinami. Ovšem nelehká finanční situace a neplacení...
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Infikované mobilní aplikace už mají stovky miliónů stažení
Výzkumný tým Check Point Research objevil masivní mobilní adwarovou kampaň. V oficiálním obchodě s aplikacemi Google Play bylo 210 infikovaných...
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
30 let od vzniku WWW – hlavní milníky z historie internetu
Uběhlo přesně 30 let od vytvoření World Wide Webu. K této příležitosti se více než 11 000 respondentů z Evropy,...