Národní třída ukazuje i smutné následky sametové revoluce

Národní třída ukazuje i smutné následky sametové revoluce

Podle knihy Jaroslava Rudiše,

napsané původně jako divadelní hra, natočil režisér Štěpán Altrichter celovečerní film Národní třída. Pojednává o chlápkovi ze sídliště na okraji Prahy, jemuž nikdo neřekne jinak, než Vandam (Hynek Čermák). Zajímá se o historii válek, pilně cvičí, často a ochotně se s kýmkoliv porve. Večer rád zaskočí „na jedno“ s kamarády, částečně i kvůli výčepní Lucce (Kateřina Janečková), která se mu velmi líbí. Kumpáni v hospodě nazývají Vandama národním hrdinou, protože údajně on dal kolo dějin do pohybu tím, že 17. listopadu dal na Národní třídě první ránu. Nakonec se ukáže, jak to bylo doopravdy.

Režisér o Vandamovi říká

„Vandam, hlavní hrdina Národní třídy, má rovnou několik vlastností až nadmíru typických pro dnešní dobu. Vedle své životní frustrace, jež spočívá v tom, že nezvládl adaptaci na nový společenský systém, je tu i narcismus, asi hlavní psychická choroba naší doby. A přesto, a možná i kvůli tomu, je to sympaťák s dobrým srdcem. A v tom, co cítí a dělá, má asi tak stejně pravdu jako vy a já,“ vysvětluje Vandamovo jednání režisér Štěpán Altrichter. A dodává: „A o tom ten film možná taky trochu je: že by se lidé neměli paušalizovat a že by se nad nimi neměl ohrnovat nos jen proto, že mají třeba jiné názory.“

Každý zná nějakou Severku

Rudiše inspiroval k napsání knihy kamarád, který chodil do hospody jménem Severka. „Kolem jedné Severky jsem taky v Brně pořád chodil, dva roky jsem tam tenkrát bydlel, a ten příběh tam taky napsal. Když pak v roce 2013 vyšla kniha, hodně lidí se mi ozvalo, že i u nich je Severka. A ať tam přijedu, že tam potkám jak Vandama, tak Lucku nebo Vandamova kámoše Mrazáka. A jedna Severka je i v Mostě. Ten seriál je skvělý, a myslím, že Vandam by si s jeho hrdiny u piva dobře rozuměl,“ říká o hospodě z Národní třídy Jaroslav Rudiš.

Skutečného Vandama potkal i režisér Štěpán Altrichter: „Já jsem s tím opravdovým Vandamem, podle něhož je kniha napsaná, na pivo šel. A řeknu vám, je to sympatický chlapík, který má v mnohém víc rozumu a pravdy, než kdejaký člověk nám vládnoucí. Ale je pravda, že naštvat bych ho nechtěl.“

Temná Národní třída

Přestože je film plný vtipných dialogů a komických situací, celkově je příběh dost ponurý. Vypráví o člověku, který si polistopadový vývoj v devadesátých letech představoval, ostatně tak, jako mnoho jiných, úplně jinak. Reálný svět se mu vzdálil, a on cítí, že už se mu nepřizpůsobí. Všechno řešit pěstí nejde, a postupně se mu rozpadá i jeho jednoduchý život. V celém filmu nepotkáme jedinou postavu, s níž bychom se ztotožnili, anebo ji aspoň litovali. Většinou jde o lidi bez budoucnosti, přitom si ale za svůj osud mohou sami. A to je jedno z poselství Národní třídy – každý svého štěstí strůjcem. Vzájemné obviňování jen vytváří další bariéry mezi lidmi.

Drsný sprosťák

Paradoxně, když chce stát uštědřit Vandamovi výchovnou lekci, použije těch samých prostředků jako on. Vandam sice není moc chytrý, má ale v podstatě dobré srdce, jen poněkud nešťastně vznětlivou povahu. A výkon Hynka Čermáka je opět přesvědčivě vynikající, stejně jako výkony Kateřiny Janečkové, Honzy Ciny nebo Václava Neužila. Vytkl bych jen zbytečně extrémní výskyt vulgarit a sprostých slov. Sám nejsem žádný přehnaný slušňák, ale jejich nadužívání by v případě nutnosti „vypípalo“ třetinu filmu. Zbývá upozornit, že Národní třída není o událostech roku ’89, jak by se mohlo podle názvu zdát. Je o lidech, kterým se restart ve svobodné atmosféře tragicky nepovedl. Pochvalu také zaslouží promyšlené a logické provázaní jednotlivých linií příběhu.

Existenciálním filmům se v Česku daří o něco lépe, než jiným žánrům (nedávné Všechno bude, případně starší Poupata), na zahraniční srovnání ovšem zatím ani zdaleka nemáme (Florida Project, American Honey, Devadesátky).

6,5/10

JJ

Národní třída, Česko, Německo, 2019)
žánr: drama
režie: Štěpán Altrichter
předloha: Jaroslav Rudiš
scénář: Jaroslav Rudiš, Štěpán Altrichter
kamera: Cristian Pirjol
hrají: Hynek Čermák, Kateřina Janečková, Jan Cina, Václav Neužil ml., Jiří Langmajer, Jiří Šoch, Martin Sobotka, Andrej Polák, Ivana Jirešová, Lubor Šplíchal, Martin Siničák, Erika Stárková, Leoš Juráček, Kamila Trnková, Bára Vozková, Terezie Vraspírová
délka: 91 minut

Národní třída Národní třída

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...