Vesmírná agentura si nechává tisknout části raketových motorů
První pokusy jsou úspěšné a šéf NASA si mne ruce – 3D tisk by mohl vyřešit hlavní problém celé organizace, kterým je financování. Součástky ze 3D tiskáren jsou totiž levnější a vyrobí se rychleji.
Pro první testy byl vybrán vstřikovač paliva – jde o velmi složité zařízení, které má za úkol předávat kapalný kyslík a vodík do spalovací komory. Nasa spolupracuje s kalifornskou společností Aerojet Rocketdyne, která pro podobné úkoly vyvinula techniku SLM (selective laser meeting). Při ní se objekt vyrábí za pomoci laserového paprsku, který taví miniaturní jemné vrstvy kovového prášku do tvaru požadovaného předmětu. Zkušební vstřikovač byl menší než skutečná součástka do motoru, ale dostatečně velký na to, aby prokázal odolnost vůči žáru a tlaku. „Za normálních okolností by výroby tohoto vstřikovače trvala rok, protože to je doslova hodinářská práce,“ říká Michael Gazarik z Nasa. „Díky 3D tisku to ale zvládneme za čtyři měsíce a navíc o celých 70% levněji. Věřím, že v budoucnu touto technologií dokážeme vyrobit celou kosmickou loď…“
SLM není jediná převratná technologie, kterou Nasa využívá. Ve spolupráci s Washington State University zkoumá také možnosti 3D tisku z prášku získaného z lunárních hornin. Záměr je jasný: v případě úspěchu bude možné vystavět budovy měsíční základny přímo na místě a z materiálu, který se volně povaluje všude okolo.