Návštěvnost českých kin za rok 2018 lámala rekordy

Návštěvnost českých kin za rok 2018 lámala rekordy

V loňském roce navštívilo česká kina

přes 16 340 000 diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993. České filmy si z celkové návštěvnosti ukrojily přes 23%. Na tomto úspěchu tuzemských filmů se letos nejvíce podílely filmy z distribuce CinemArt. Ten s podílem diváků ve výši 40,8% dominuje mezi českými filmovými distributory (vloni se umístil na druhém místě za Falkonem). Za tento výsledek vděčí především filmu Bohemian Rhapsody, který návštěvnost českých kin ovlivnil nejvýrazněji. 

Diváci ocenili i české filmy

V loňském roce česká kina podle údajů zveřejněných Unií filmových distributorů navštívilo přesně 16 344 483 diváků, kteří za vstupenky utratili 2 268 942 623 Kč. Měli příležitost si vybrat z 314 filmů, které byly v roce 2018 premiérově uvedeny. Nejúspěšnější distribuční společností se pak stává CinemArt, který zastupuje pět z  deseti nejúspěšnějších titulů uplynulého roku. Filmy distribuované společností CinemArt si vybralo v roce 2018 přes 6,6 miliónu diváků. Jeho podíl na trhu za rok 2018 činí 40,8% v návštěvnosti.

Návštěvnost českých kin

Na druhém místě je společnost Falcon s více než 4,5 milióny diváků a podílem na trhu 28,1%. Trojici největších distributorů uzavírá společnost Vertical Entertainment s podílem 12,7% a 2 milióny diváků. Český film si v roce 2018 při návštěvě kina vybralo přes 3,8 miliónu diváků, což představuje 23,3% z celkového počtu. Mohli si při tom vybrat z premiérovaných 79 tuzemských snímků.

Bohemian Rhapsody překonal historický rekord

V čele loňské návštěvnosti je s velkým náskokem film Bohemian Rhapsody. Tento film není na prvním místě jen za rok 2018, aktuálně totiž v tržbách i návštěvnosti překonává snímek Avatar z roku 2009. Stává se tak nejúspěšnějším filmem od roku 1990. Nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2018 se stala komedie Rudolfa Havlíka Po čem muži touží. Umístila se na celkovém třetím místě. Mezi deset nejnavštěvovanějších filmů se propracovala i Tátova volha Jiřího Vejdělka. Pětici filmů v Top Ten 2018 z distribuce CinemArtu pak doplňují filmy Jurský svět: Zánik říše a Padesát odstínů svobody.

Návštěvnost českých kin

Údaje o loňské návštěvnosti kin a výsledky společnosti CinemArt komentuje její programový ředitel Aleš Danielis slovy: „Rok 2018 byl pro česká kina velmi úspěšný. Mám velkou radost, že se CinemArt na tomto úspěchu výrazně podílel. V loňském roce jsme uvedli nejúspěšnější film novodobé historie, nejúspěšnější český film a nejúspěšnější film nezávislé evropské produkce (Fakjů pane učiteli 3). Zároveň je celá řada filmů z naší nabídky mezi nominovanými filmy na ceny České filmové kritiky, Českého lva i Oscary. Divákům tak nabízíme nejen dobrou zábavu, ale i kvalitní umělecká díla, což je základním krédem naší společnosti.“

Návštěvnost českých kin na první pololetí roku 2019

Díky narůstajícímu zájmu diváků o kvalitní i zábavné filmy v kinech a také vzhledem k připravované filmové nabídce, měl by na rekordní rok 2018 navázat i rok 2019. Vysoký divácký zájem lze očekávat v první polovině letošního roku od mnoha filmů.

Například hned na konci ledna se představí česká komedie Ženy v běhu. V únoru se na úspěch předchozích dílů pokusí navázat animovaný snímek Jak vycvičit draka 3 a francouzská komedie Co jsme komu zase udělali?. V dubnu přijde Iva Janžurová jako Teroristka ve stejnojmenném filmu od tvůrců Teorie tygra a v květnu se po Bohemian Rhapsody představí ve filmu Rocketman další hudební legenda a to Elton John. Před blížícími se prázdninami se v kině potkají domácí mazlíčci i mutanti, tedy filmy Tajný život mazlíčků 2 a X-men: Dark Phoenix.

Návštěvnost českých kin

Další příspěvky
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
Sdílené dopravní prostředky mají pomoci dopravě ve městech
V posledních letech vznikají nové koncepty sdílené dopravy další, vylepšené generace. Prvopočátky sdílení jednoho dopravního prostředku více lidmi můžeme vidět...
Největší bezpečnostní riziko každé firmy jsou její zaměstnanci
Největší bezpečnostní riziko každé firmy jsou její zaměstnanci
Jak se firmy mohou ochránit? Každodenní praxe ukazuje, že největší bezpečnostní riziko pro firmy představují jejich zaměstnanci. Ať už jsou...
Godzilla II: Král monster – řežba pořádně mocných potvor
Godzilla II: Král monster – řežba pořádně mocných potvor
Kultovní japonský obří ještěr se dočkal desítek filmových zpracování. Na plátně se poprvé objevil roku 1954, a jeho oblíbenost mimo...