Nejdražší a nejnovější Aston Martin

Nejdražší a nejnovější Aston Martin

 

Co vás napadne při vyslovení značky Aston Martin? Velmi pravděpodobně to bude James Bond, agent 007. Automobilka Aston Martin Lagonda Limited byla založena už v roce 1913 Lionelem Martinem a Robertem Bamfordem. Z bondovek znáte nejspíš model Aston Martin DB 5 nebo z pozdějších Aston Martin Vanquish, případně model DBS.

 

Nejdražší z Astonů

One-77 – to je název dosud posledního skutečně jezdícího vozu značky Aston Martin. Model One-77 je asi dosud nejdražší Aston, který vznikl v limitované edici pouhých 77 kusů. Vůz je kompletně vyráběný ručně. Atmosférický vidlicový dvanáctiválec o obsahu 7.3 litru přenáší na zadní kola sílu přes 700 koní. Ptáte se na zrychlení? Z nuly na 100 km/h za 3,5 vteřiny a maximální rychlost je něco přes 320 km/h. Tenhle vůz ale zdaleka není jen o rychlosti, to je vidět z přiložených fotografií. A když už píšeme „nejdražší“, zbývá snad jen dodat, že cena nového kusu byla při uvedení v roce 2010 stanovena v přepočtu přibližně na 35 milionů korun.

 

 

Nejnovější Aston Martin

Tady asi nejsme úplně přesní, protože novou generaci vozu Vanquish II si ještě nemůžete koupit. Tento vůz, který je označen jako Grand Tourer, byl totiž představen teprve před šesti dny a představuje luxus ve spojení s vylepšeným šestilitrovým motorem V12, který je oproti předchozí generaci samozřejmě silnější. Dodávat se bude ve dvou verzích – dvousedadlový speciál doplní také varianta 2+2.

 

A tady je něco nezáživných technických údajů: 573 koní při 6,750 otáčkách, 620 Nm točivého momentu při 5500 otáčkách za minutu, zrychlení z 0-100 km/h za 4.1 sekundy a nejvyšší rychlost 295 km/h.

 

Cena nového Vanquishe bude začínat několik desítek tisíc nad 6 miliony korun a v garáži ho můžete mít už koncem letošního roku.

 

 

Další příspěvky
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Tenkrát v Hollywoodu je poslední i předposlední Tarantinův film
Konec šedesátých let představoval velké změny v americké společnosti. Prezident Kennedy byl zavražděn, zuřila druhá válka ve Vietnamu, své zájmy...
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Asus ZenBook Pro Duo – notebook se dvěma displeji
Unikátní notebook se dvěma displeji Asus ZenBook Pro Duo (UX581) přichází na český trh. Hlavní 15,6palcový dotykový panel doplňuje ještě...
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Slunovrat – slavnost se stane usměvavým peklem na zemi
Skupina amerických vysokoškoláků se vypraví do Švédska. Jede s nimi i Dani (Florence Pugh), přítelkyně jednoho z nich, Christiana (Jack...