Nejdražší a nejnovější Aston Martin

Nejdražší a nejnovější Aston Martin

 

Co vás napadne při vyslovení značky Aston Martin? Velmi pravděpodobně to bude James Bond, agent 007. Automobilka Aston Martin Lagonda Limited byla založena už v roce 1913 Lionelem Martinem a Robertem Bamfordem. Z bondovek znáte nejspíš model Aston Martin DB 5 nebo z pozdějších Aston Martin Vanquish, případně model DBS.

 

Nejdražší z Astonů

One-77 – to je název dosud posledního skutečně jezdícího vozu značky Aston Martin. Model One-77 je asi dosud nejdražší Aston, který vznikl v limitované edici pouhých 77 kusů. Vůz je kompletně vyráběný ručně. Atmosférický vidlicový dvanáctiválec o obsahu 7.3 litru přenáší na zadní kola sílu přes 700 koní. Ptáte se na zrychlení? Z nuly na 100 km/h za 3,5 vteřiny a maximální rychlost je něco přes 320 km/h. Tenhle vůz ale zdaleka není jen o rychlosti, to je vidět z přiložených fotografií. A když už píšeme „nejdražší“, zbývá snad jen dodat, že cena nového kusu byla při uvedení v roce 2010 stanovena v přepočtu přibližně na 35 milionů korun.

 

 

Nejnovější Aston Martin

Tady asi nejsme úplně přesní, protože novou generaci vozu Vanquish II si ještě nemůžete koupit. Tento vůz, který je označen jako Grand Tourer, byl totiž představen teprve před šesti dny a představuje luxus ve spojení s vylepšeným šestilitrovým motorem V12, který je oproti předchozí generaci samozřejmě silnější. Dodávat se bude ve dvou verzích – dvousedadlový speciál doplní také varianta 2+2.

 

A tady je něco nezáživných technických údajů: 573 koní při 6,750 otáčkách, 620 Nm točivého momentu při 5500 otáčkách za minutu, zrychlení z 0-100 km/h za 4.1 sekundy a nejvyšší rychlost 295 km/h.

 

Cena nového Vanquishe bude začínat několik desítek tisíc nad 6 miliony korun a v garáži ho můžete mít už koncem letošního roku.

 

 

Další příspěvky
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Slavný filmový režisér Salvador Mallo (Antonio Banderas) dosáhl takřka všeho, co ve svém oboru mohl dokázat. Nikdo však netuší, jaká...
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Nový model je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm...
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Okamžitou projekci přes USB-C z notebooků, stolních počítačů i MacBooků umožňuje bezdrátová projekce BenQ InstaShow. Nová verze s označením WDC10C...