Nejtemnější hodina nejen Winstona Churchilla, ale celé Evropy

Nejtemnější hodina nejen Winstona Churchilla, ale celé Evropy

Skvělý film o největším státníkovi 20. století

Winstonu Churchillovi není klasickým životopisným snímkem. Nejtemnější hodina nepopisuje celý Churchillův život, ale jen jeho patrně nejtěžší životní období, když se poprvé stal britským premiérem.

Stalo se tak v roce 1940, na počátku druhé světové války, kdy o tuto funkci nikdo nestál. V té době probíhalo Hitlerovo vítězné tažení Evropou, a zdálo se, že v nejbližší době přijde u Dunkerque Velká Británie kompletně o armádu. Pak nezabrání Hitlerovi nic v obsazení ostrovního království. Situace vypadala vskutku zoufale bezvýchodně.

Churchill byl králem Jiřím VI. jmenován premiérem, a přitom nejen neměl jeho podporu, ale také se na každém kroku střetával s velkou nedůvěrou a značným despektem ostatních kolegů. Ten byl o to větší, že mezi členy britského parlamentu převládal názor o nutnosti udržení míru za každou cenu. Neville Chamberlain, podepsaný již pod ostudnou Mnichovskou dohodou, se absurdně snažil získat podporu pro další potupné vyjednávání s Hitlerem. Dokonce si na něj jako prostředníka vybral Hitlerova obdivovatele Benita Mussoliniho, dalšího mnichovského signatáře.

Winston přesvědčil

Naštěstí králi Jiřímu konečně došlo, komu naslouchá a do jaké záhuby se jeho hrdé království řítí. Rozhodl se, že nedopustí, aby odešel do kanadské emigrace a nad Buckinghamským palácem zavlála fašistická vlajka s nenáviděnou svastikou. Přiklonil se tedy na Churchillovu stranu, ten totiž jako starý válečník za žádnou cenu nehodlal před rakouským malířem pokojů ohnout hřbet. Churchill si definitivně všeobecnou autoritu získává jedním ze svých slavných projevů v britském parlamentu, a především akcí Dynamo. Díky ní se podařilo osvobodit ze smrtícího sevření na pláži u Dunkerque veškerá spojenecká vojska. Autorem strategie pro tuto stěžejní operaci druhé světové války byl právě Winston Churchill.

Mimochodem, Churchill se dožil devadesáti let a v roce 1953 dostal Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v roce 1965 v Londýně.

Nejtemnější hodina a Gary Oldman

Film Nejtemnější hodina se odehrává především v zákulisí britského parlamentu. Churchill nebyl pro své ironické názory a nemilosrdnou otevřenost příliš oblíbený. Dokázal však jasně, přesně, a navíc často vtipně reagovat a definovat myšlenky. Jeho projevy byly vyhlášené. Posměch naopak budily jeho záliby v doutnících a nadměrné celodenní konzumaci whisky.

Devětapadesátiletý vynikající herec Gary Leonard Oldman odvedl s rolí Winstona Churchilla doslova geniální práci. On ho nehrál, on se jím zkrátka stal. Dokázal v každém okamžiku představit nejrůznější rozpory Churchillovy osobnosti. Jeho pochyby o sobě, o ostatních, vědomí zodpovědnosti, zlost i diplomatickou úroveň a taktiku. Dokázal se doma v soukromí rozplakat, ale také být naprosto nemilosrdný ke svým oponentům, v případě, že je pokládal za hlupáky.

I přes značnou délku (přes dvě hodiny) se během tohoto filmu nebudete ani jedinou minutu nudit. Nicméně není to film pro každého. Koho však zajímá historie, inteligentní filmy a skvělé herecké výkony, měl by Nejtemnější hodině rozhodně věnovat pozornost.

8,5/10

JJ

Nejtemnější hodina (Darkest Hour, Velká Británie, 2017)

žánr: drama, historický, válečný

režie: Joe Wright

scénář: Anthony McCarten

kamera: Bruno Delbonnel

hudba: Dario Marianelli

hrají: Gary Oldman, Lily James, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomas, Jordan Waller, Stephen Dillane, Philip Martin Brown, Samuel West, Ronald Pickup, Charley Palmer Rothwell, Hannah Steele, Nicholas Jones, Richard Lumsden, Brian Pettifer, Jeremy Child

délka: 125 minut

O filmu Dunkerk si můžete přečíst zde.

Nejtemnější hodina

Další příspěvky
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Akumulátorová čtyřkolka – pro zábavu i do práce
Máte rádi adrenalin, čtyři kola a přírodu? Ale zároveň nechcete obtěžovat okolí hlukem spalovacích motorů? Pak je akumulátorová čtyřkolka řešením...
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Halloween je zdařilé pokračování legendárního hororu
Nelítostný vrah Michael Myers se poprvé ve filmu objevil v roce 1978, kdy v šesti letech ubodal svoji patnáctiletou sestřičku...
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Mars kolonizovaný Čechy? Proč by ne!
Tajemná a vzdálená planeta, pojmenovaná podle římského boha války, je po Měsíci pro nás pozemšťany nejdostupnějším objektem naší sluneční soustavy....