Největší showman by neprorazil, kdyby byl stejný jako ostatní

Největší showman by neprorazil, kdyby byl stejný jako ostatní

Životní příběh zakladatele

světového showbusinesu Phinease Taylora Barnuma je prototypem splněného amerického snu. Pro tohoto muže neexistovala překážka, kterou by nebyl ochoten překonat. Muzikál Největší showman ukazuje, jak funguje v praxi jedno ze životních kréd legendárního amerického principála P. T. Barnuma (Hugh Jackman). Že totiž ještě nikdy nikdo neprorazil tím, že byl stejný jako ostatní. 

Sám pocházel z nejchudších poměrů, což v Americe devatenáctého století byla neobyčejně špatná pozice na startovní čáru. Avšak obrovská Barnumova pracovitost, fantazie, nápady a životní elán dokázaly zázraky. Neuvěřitelná schopnost přesvědčit a strhnout všechny na svoji stranu mu pomohla nejen v těžkých dobách, ale i v dalším rozvoji jeho podnikání.

Americký sen

Nejprve si založil muzeum kuriozit a exotických zvířat, pak ho rozšířil o představení složené z účinkujících, disponujících různými fyzickými anomáliemi. Mezi ně patřila například čínská siamská dvojčata Chang a Eng, dáma s plnovousem, obři, liliputi a mnoho dalších. Dal jim šanci vystoupit v záři reflektorů a přestat se stydět za svoji odlišnost. Do muzea se záhy začali sjíždět lidé z celého světa. Nechybělo v něm ani divadlo, kde se každý den konalo podivuhodně kýčovité, efektní vystoupení.

Barnum poté stvořil hvězdu ze švédské operní zpěvačky Jenny Lind, na kterou chodily davy lidí, v nichž vzbuzovala podobnou hysterii jako Beatles při koncertech o století později.

Když muzeum lehlo popelem, přišel Barnum o všechno. Okamžitě však přichází s novým konceptem – show ve stanu, která se jmenovala „Největší show světa“. První cirkus v podobě, jakou známe i dnes. Nadčasový nápad, který ho přežil, se rozšířil po celém světě, a učinil z Ameriky jedničku na poli zábavního průmyslu.

Největší showman a jeho maximalistická show

Režie snímku Největší showman se ujal sice nepříliš zkušený, avšak o to talentovanější Michael Gracey. Na vzniku scénáře i celého filmu se podílel velmi aktivně také představitel P. T. Barnuma Hugh Jackman, a postupně i ostatní herci. Při natáčení vznikla neobyčejně tvůrčí atmosféra, ve které nadšeně přinášeli nápady všichni zúčastnění. Ve filmu jsme svědky vynikajících, a nebojme se říct sugestivních a strhujících hereckých výkonů nejen Huga Jackmana, zářícího pochopitelně nejvíc. Pochvalu zaslouží i Rebecca Ferguson jako úchvatná zpěvačka Jenny Lind, Michelle Williams představující milující Barnumovu manželku, nebo jeho společník Zac Efron a nádherná Zendaya. Ti všichni přispěli ke vzniku tohoto mimořádně povedeného muzikálu.

Nesmíme zapomenout zmínit dynamickou a nápaditou práci choreografky Anne Wheeler a kameramana Seamuse McGarveyho. Chytlavě zdařilá je i hudba držitele Oscara Benje Paseka a Justina Paula (La La Land), aranžovaná v košatém, mnohovrstevnatém americkém stylu, nápaditě a přesně rozvíjející děj. Soundtrack z tohoto filmu nejspíš čeká značný úspěch.

Přestože fakticky se Největší showman vždy nedrží všech historických skutečností, nakažlivě pozitivní dojem, místy až kýčovitý, je bezpochyby příjemný. Barnumova největší show je opravdu opulentní, maximalistická podívaná, a takové je i celé toto muzikálové vyprávění o jedinečné osobnosti P. T. Barnuma. Neměli by si ho tentokrát nechat ujít ani ti z diváků, kteří běžně na muzikály nechodí.

(Vzniku jednotlivých písní a choreografie se pověnujeme v samostatném článku.)

8/10

JJ

Největší showman (The Greatest Showman, USA, 2017)

žánr: muzikál, drama, romantický, životopisný

režie: Michael Gracey

scénář: Jenny Bicks, Bill Condon

kamera: Seamus McGarvey

hudba: John Debney, Benj Pasek, Justin Paul, Joseph Trapanese

hrají: Hugh Jackman, Rebecca Ferguson, Michelle Williams, Zac Efron, Zendaya, Paul Sparks, Gayle Rankin, Natasha Liu Bordizzo, Yahya Abdul-Mateen II, Fredric Lehne, Doris McCarthy, Ben Reed, Tina Benko, Keala Settle, Austyn Johnson, Cameron Seely, Sam Humphrey

délka: 105 minut

Největší showman

O muzikálu La La Land, který má společné autory hudby, se dočtete zde.

Další příspěvky
Hotel Artemis je ve skutečnosti tajná nemocnice pro gangstery
Hotel Artemis je ve skutečnosti tajná nemocnice pro gangstery
Ocitáme se v Los Angeles roku 2028, tedy v blízké budoucnosti. Společnost ovládají vyhrocené boje o vodu, které je nedostatek,...
Mamma Mia! Here We Go Again pokračuje po deseti letech v krasojízdě
Mamma Mia! Here We Go Again pokračuje po deseti letech v krasojízdě
Celosvětový fenomenální úspěch muzikálu Mamma Mia! přímo volal po pokračování, a to je po deseti letech tady. Je však nejen...
Mrakodrap, jaký svět neviděl a nejspíš dlouho neuvidí
Mrakodrap, jaký svět neviděl a nejspíš dlouho neuvidí
Stavba nejvyššího mrakodrapu na světě byla dokončena a dostal jméno Perla. Na jeho vrcholu je umístěna veliká perla, ve které...