Neznámý voják – skvěle zfilmovaný finský kultovní kus historie

Neznámý voják – skvěle zfilmovaný finský kultovní kus historie

Válečné drama

vyprávějící o jednotce finských vojáků, kteří se bez váhání postavili agresivitě stalinského Sovětského svazu. Na počátku druhé světové války zahájili Stalin s Hitlerem porcování Evropy. Společně obsadili Polsko, Stalin zabral Lotyšsko, Estonsko a vrhl se na Finsko. Zde však tvrdě narazil. Ani přes mnohonásobnou převahu nedokázal finský odpor zlomit. Film Neznámý voják popisuje příběh nevelké finské jednotky, která prokázala tolik vlastenectví a statečnosti, až se tají dech. V krátkém rozpětí několika let během druhé světové války měla bitva Finska se Sovětským svazem celkem tři etapy. Jednu chvíli Finové dokonce na Stalinovi dobili ještě území navíc, které však neudrželi.

Hrdinství nemající obdoby

Tato etapa finské historie není srovnatelná s ničím v našich dějinách. Ve Finsku jsou právem nesmírně hrdi na vlastenectví, odvahu a statečnost svých vojáků. Tato událost je tam každoročně 6. prosince oslavována a naposledy byla zfilmována v padesátých letech. Není Fina, který by knižní předlohu nečetl a film neznal nazpaměť.
Nyní tedy nadešel čas nového ztvárnění, v pořadí třetího. Na filmu se podíleli samí špičkoví finští tvůrci. Je sice snem každého finského filmaře dostat takovou příležitost, zároveň jde ale o obrovský závazek. Výsledné dílo bude vystaveno nemilosrdné, podrobné a celonárodní kritice. Režisér se může stát národním hrdinou, nebo se propadnout do pekla, řečeno s jistou nadsázkou.

Neznámý voják a my

Naše velká výhoda je, že k příběhu přistupujeme jako k jakémukoliv jinému válečnému filmu. Stejnojmennou knihu nejspíš u nás moc lidí nečetlo, už jen proto, že v českém jazyce vyšla naposled v šedesátých letech minulého století. Přestože děj příliš bohatě nevypadá, podařilo se dosáhnout velké dynamiky vyprávění. Dozvídáme se mnoho z vojenské strategie, je vidět, že scenáristé si jen tak nevymýšleli a nestříleli děj od boku, ale každý detail pečlivě konzultovali se specialisty.
Nechybějí špičkové herecké výkony herců, kteří u nás příliš známí nejsou. Nouze není o napětí, ani celou řadu humorných situací.

Pravda o Rudé armádě

Komu jsou blízká válečná dramata, tento film ho rozhodně nezklame. Navíc je dobře, když se připomíná realistický obraz tehdejšího Sovětského svazu. Hrdinná Rudá armáda má totiž za sebou i hodně temné etapy nejen ve Finsku, ale i v řadě jiných zemích, včetně Československa. Tvůrci se rozhodně nemusejí bát, že budou v hanbě svrženi z nejvyšší finské skály (mimochodem, skoro o třista metrů nižší, než Sněžka), naopak se budou právem vyhřívat na výsluní úspěchu. Odvedli poctivou práci.

8/10

JJ

Neznámý voják (Tuntematon sotilas, Finsko, 2017)

žánr: válečný, drama

předloha: Väinö Linna (kniha)

režie: Aku Louhimies

scénář: Jari Rantala, Aku Louhimies

kamera: Mika Orasmaa

hudba: Lasse Enersen

hrají: Eero Aho, Marketta Tikkanen, Johannes Holopainen, Samuli Vauramo, Aku Hirviniemi, Jussi Vatanen, Juho Milonoff, Joonas Saartamo, Hannes Suominen, Arttu Kapulainen, Andrei Alén, Severi Saarinen, Paula Vesala, Max Ovaska, Matti Ristinen, Hemmo Karja, Elias Gould, Eino Heiskanen, Akseli Kouki, Diana Požarskaja, Pirkka-Pekka Petelius

délka: 135 minut

Recenze dalších zajímavých válečných filmů naleznete například zde a zde.

Neznámý voják

Další příspěvky
John Wick 3 přetéká nápaditými bojovými akcemi
John Wick 3 přetéká nápaditými bojovými akcemi
Pochybnosti po minulém dílu se Chadu Stahelskému podařilo rozptýlit neobyčejně velkoryse. John Wick 2 si nesl v jistých ohledech stigma...
Beoplay A9 – hlasem ovládaný reproduktor Bang & Olufsen
Beoplay A9 – hlasem ovládaný reproduktor Bang & Olufsen
Nejnovější verzi ikonického reproduktoru Beoplay A9 představil Bang & Olufsen na 58. bienále v Benátkách. Tento reproduktor je celosvětově známý...
Zlo s lidskou tváří představuje milovaného sériového vraha
Zlo s lidskou tváří představuje milovaného sériového vraha
Soudní proces s masovým vrahem Tedem Bundym před zhruba čtyřiceti lety sledovala v přímém přenosu celá Amerika. Bylo to poprvé...