Nikon AW1

Nikon AW1

Nezničitelný kompakt s výměnnými objektivy

 

 

Nikon AW1

 

Že jsou kompakty s výměnnými objektivy lehké a elegantní, to víme dávno. V kvalitě fotografií rozhodně předčí běžné kompaktní modely do kapsy a téměř se vyrovnají zrcadlovkám – to také není nic nového pod sluncem. Doposud bylo ale poměrně obtížné narazit v téhle kategorii na model, který by obstál i v náročnějších terénních podmínkách. Až přišel Nikon s modelem AW1, s nímž se můžete potápět až do patnáctimetrové hloubky, nevadí mu pád ze dvou metrů, prach ani mráz. Zejména ty potápěčské schopnosti působí skutečně impozantně (škoda že ho firma představuje až po prázdninách).

 

Na první pohled fotoaparát ani nijak nezničitelně nevypadá, připomíná spíše ostatní Nikony „jedničkové“ řady. Také fotografické parametry odpovídají očekávání – snímač velikosti CX (faktor přepočtu ohniskové vzdálenosti 2,7) má rozlišení 14,2 MPix, kromě fotografování lze natáčet videozáznamy v rozlišení 1080p, citlivost lze nastavit až po ISO 6400. Potěší hodně rychlé sekvenční snímání – při průběžném přeostřování a měření expozice dokáže AW1 pořídit až 15 snímků za vteřinu, bez ostření a měření až 60 obr/s. Vodotěsná ochrana se vztahuje i na výklopný blesk, takže si pod vodou můžeme přisvítit (to bývá ostatně často nutnost, tedy pokud nefotografujeme bezprostředně pod hladinou).

 

Celé to má jen jeden háček – vodotěsnou konstrukci musí mít i použité objektivy, pod hladinu se tedy můžete s AW1 vypravit jen v kombinaci se dvěma novými skly (jedno má pevné ohnisko 10 mm, druhé zoom 11-27,5 mm, po přepočtu dostaneme ohniska 27 mm, resp. 30-75 mm). Se staršími skly pro řadu Nikon 1 lze samozřejmě fotografovat také, ale jen na suchu. V sadě s pevným objektivem 10 mm stojí fotoaparát 19 390 Kč, za sadu s oběma skly zaplatíte o pět tisíc více.

Další příspěvky
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Slavný filmový režisér Salvador Mallo (Antonio Banderas) dosáhl takřka všeho, co ve svém oboru mohl dokázat. Nikdo však netuší, jaká...
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Nový model je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm...
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Okamžitou projekci přes USB-C z notebooků, stolních počítačů i MacBooků umožňuje bezdrátová projekce BenQ InstaShow. Nová verze s označením WDC10C...