Nit z přízraků – vynikající drama se skvělými hereckými výkony

Nit z přízraků – vynikající drama se skvělými hereckými výkony

Mít šaty od prestižního módního návrháře

Reynoldse Woodcocka (Daniel Day-Lewis) patřilo v poválečném Londýně ke snu každé bohaté dámy. Nit z přízraků vypráví příběh muže posedlého dokonalostí. Extrémně náročný byl pracovně i soukromě. Nejen k sobě, ale i k ženám, proto s žádnou dlouho nevydržel. Stačilo, že si hlučně mazala ráno topinku a stěhovala se.

Pověst génia a rostoucí sláva způsobuje Reynoldsovi prohlubující se citovou prázdnotu a odtrženost od reálného světa. O praktické věci se mu stará sestra, ostatní ženy procházející jeho životem pro něj mají hodnotu pouhých krejčovských panen, a to doslova. Zkouší na nich totiž navrhované modely, zachází s nimi značně nedůstojně, až s pohrdáním.

Až jednou se zastaví v malém přístavním městečku na jídlo a zaujme ho tamější servírka Alma (Vicky Krieps). Je svěží, mile neohrabaná, působí čistě a křehce. V Reynoldsovi se probouzí pygmalionovský instinkt. Rychle se do ní zamiluje, dobře ví ve své ješitnosti, že i jí imponuje, kdo je. Jenže vůbec netuší, s čím si zahrává. Alma by mu pochopitelně snesla modré z nebe, získá si sympatie i Reynoldsovy pravé ruky, sestry Cyril (Lesley Manville).

Nit z přízraků

Muž lpící na nejrůznějších podivínských stereotypech, a leckdy komických zvyklostech, si přímo říká, aby mu byla poskytnuta první pomoc. A právě Alma přijde na způsob, jak Reynoldsův život kompletně překopat. Její poměrně drastické postupy se kupodivu jejímu muži nakonec zalíbí. Není hloupý, a pochopí, že vše se děje pro jeho dobro. Když se po skončení filmu zamyslíte nad jejím počínáním, uvědomíte si, že se chová jako většina žen, jen šla důsledněji za zvoleným cílem. Pochopila, že její manžel přes tvrdou skořápku duševně strádá. A tak se mu nekompromisně postarala o změnu.

Komorní drama

Přestože se v celém filmu trvale pohybují jen tři postavy, všechny situace jsou perfektně vypointované a dávají v jemném předivu příběhu jasný smysl. Byť některé události do sebe zapadnou až později. Zcela excelentní jsou herecké výkony všech tří hlavních aktérů.

Reynoldsův bezcitný, samolibý jedinec se směšnými a nesnesitelnými nároky, terorizujícími své okolí, je mrazivě přesvědčivý. Alma připomíná kobru, ovíjející Reynoldsův život a utahující smyčku. Přesně ví, kdy by se jí manžel udusil, a včas na chvíli sevření povolí, to vše s milým úsměvem. A nakonec milující sestra Cyril, která by pro svého bratra udělala cokoliv, se ho zprvu snaží před Almou chránit, pak ale pochopí, že Alma je nejlepší, co je v životě potkalo.

Za zamyšlení by stálo mírné zkrácení tohoto jinak vynikajícího snímku, což mám pocit v poslední době vytýkám každému druhému filmu.

8/10

JJ

Nit z přízraků (Phantom Thread, USA, 2017)

žánr: drama

režie: Paul Thomas Anderson

scénář: Paul Thomas Anderson

kamera: Paul Thomas Anderson

hudba: Johny Greenwood

hrají: Daniel Day-Lewis, Vicky Krieps, Lesley Manville

délka: 130 minut

Nit z přízraků

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...