Nová technologie umožní přizpůsobit displeje lidem se zrakovou vadou

Nová technologie umožní přizpůsobit displeje lidem se zrakovou vadou

Pokud dnes nosíte brýle, na nové displeje je nebudete potřebovat

 

tab-72-7-android-tablet

 

Inženýři z univerzity v kalifornském Berkeley vyvinuli prototyp displeje tabletu, který se přizpůsobí lidem se zrakovou vadou tak, aby ho mohli používat bez brýlí. Systém využívá software, který v závislosti na množství dioptrií majitele přístroje nepatrně mění světlo vycházející z každého pixelu na obrazovce. V minulosti se už podobné projekty objevily, ale tento podle svých autorů nabízí nesrovnatelně vyšší kontrast a lepší rozlišení.

 

Systém pracuje na základě algoritmu, který upravuje intenzitu světla vycházejícího z jednotlivých pixelů. Nastavení probíhá jednoduše podle konkrétní zrakové vady člověka, který bude displej používat. Prototyp využívá iPod a destičku s miniaturními otvory, která je připevněná k displeji. Aby výzkumníci simulovali pohled dalekozrakého člověka, použili digitální jednookou zrcadlovku. Změněné obrazy z displeje vypadají ve fotoaparátu ostře a čistě.

 

Výzkum je zatím v počátcích a do konečné fáze komerčního využití se dostane nejdřív za rok. Zatím totiž není jasné například to, jak se systém podepíše na výdrži baterie, protože neustálé upravování zobrazení displeje je energeticky hodně náročné. V každém případě je to první neinvazní metoda korekce zraku, která v dnešní době, kdy jsme obklopeni displeji ze všech stran, může pomoci milionům lidí, jež při používání digitálních zařízení musí nosit brýle. V Evropě je přibližně každý třetí člověk krátko nebo dalekozraký, ve Spojených státech to je kolem 40% a v Asii dokonce více než polovina populace.

Další příspěvky
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Bolest a sláva – nový Almodóvarův film s Banderasem
Slavný filmový režisér Salvador Mallo (Antonio Banderas) dosáhl takřka všeho, co ve svém oboru mohl dokázat. Nikdo však netuší, jaká...
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Fotoaparát Fujifilm GFX100 se stává vlajkovou lodí se 102 MPx
Nový model je vybavený snímačem o velikosti 43,8 mm x 32,9 mm, který je zhruba 1,7krát větší, než standardní 35mm...
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Bezdrátová projekce BenQ InstaShow nově přes USB-C
Okamžitou projekci přes USB-C z notebooků, stolních počítačů i MacBooků umožňuje bezdrátová projekce BenQ InstaShow. Nová verze s označením WDC10C...