Odnikud – thriller o pomstě s excelentním hereckým výkonem

Odnikud – thriller o pomstě s excelentním hereckým výkonem

Klidný a šťastný rodinný život se otřese

v základech, když Katja Sekerci (Diane Kruger) přijde při bombovém útoku o manžela a syna. Katja se nedokáže smířit se skutečností, že jejich vrazi jsou, a patrně i zůstanou na svobodě, nepotrestáni. Jako důvod pro bombový útok ve filmu Odnikud stačila skutečnost, že Katjin manžel byl původem Turek. V Německu už nicméně žil mnoho let a živil se jako soudní tlumočník.

Hrůzná brutalita a nesmyslnost činu spáchaného dvěma mladými neonacisty otevírá mnoho otázek. Jednak kdo všechno a proč dokáže získat podporu u na první pohled obyčejných lidí k provádění otevřeného násilí. V poslední době jsme si zvykli spojovat s bombovými útoky spíše náboženské motivy zakotvené v islámu. Jenže násilí ve společnosti dříme a doutná na různých místech. Další otázka je nepochopitelné zjištění, že někdo dokáže v klidu a spokojeně žít s vědomím, že vraždil. Přitom druhé straně, obětem a jejich rodině, se od základu změnil život tak, že už ho nikdy nedají dohromady.

Odnikud a hlavně nikam

Katja se po počátečním šoku a psychickém kolapsu postupně začíná odhodlávat k řešení situace. Nemá v takových věcech žádné zkušenosti ani možnosti, proto vše zprvu vypadá na neúspěch. Zcela nečekaně se nalezne řešení logické, a právě tak překvapivé a nečekané.

Tento snímek získal nominaci na Oskara za jeden z devíti cizojazyčných filmů a Diane Kruger za herecký výkon v hlavní roli. A řekněme si rovnou, že oboje plným právem. Režisér Fatih Akin vytvořil napínavý thriller s velkým filosofickým a společenským přesahem. A Diane Kruger předvedla natolik skvostný herecký výkon, jaký se vidí málokdy. Dokáže být milující, zlomená, rezignovaná, rozzuřená, odhodlaná, nesmiřitelná, vynalézavá i odvážná. Všechny tyto polohy umí během sta minut bravurně a dokonale přesvědčivě obsáhnout.

Všechny účty nejsou dosud vyrovnány

Může sice snad někdo hledat špetku tendenčnosti v tom, že režisér je tureckého původu. Nepochybně mnohem více bombových atentátů napáchali islamisté. O to ale vůbec nejde. Útoky ve filmu zmíněné fašistické skupiny se dají vyčíslit na prstech jedné ruky. Přesto jsou o to nebezpečnější tím, že se opírají o ideologii, která měla na svědomí v minulosti tolik zla a dodnes má spoustu příznivců. Ostatně skutečnost, že Adolf Hitler je jedno z nejvyhledávanějších slov na internetu, hovoří za vše.

Z tohoto filmu vám půjde cestou z kina opravdu mráz po zádech.

7,5/10

JJ

Odnikud (Aus dem nichts, Německo, 2017)

žánr: thriller

režie: Fatih Akin

scénář: Fatih Akin, Hark Bohm

kamera: Rainer Klarmann

hudba: Josh Homme

hrají: Diane Kruger, Numan Acar, Siir Eloglu, Johannes Krisch, Samia Muriel Chancrin, Denis Moschitto, Ulrich Tukur, Ulrich Brandhoff

délka: 106 minut

Odnikud

Další příspěvky
Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije
Tiché místo člověka ochrání, zvuk ho okamžitě zabije
Lidstvo je těžce zkoušeno neznámými tvory s extrémně vyvinutým sluchem, kteří sice nevidí, ale mají nepřetržitě hlad. Nikdo neví, kde...
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Až na dno, rádoby dramatická romantika plná stesku a smutku
Někdy být zase znovu šťastný a spokojený dá pořádně zabrat. Dokonce bývá nejdřív nezbytné klesnout až na dno, aby si...
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Televize, která vám zmizí před očima jako chameleon
Designová televize v interiéru zcela splyne s prostředím. Už vás nebude štvát obrovský černý obdélník na zdi obýváku. Ve chvílích, kdy televize...