Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí

Oni a Silvio dokazuje, že mít moc a majetek nestačí

Skandální vyprávění o soukromí

a vyprázdněnosti života dlouholetého italského premiéra a mediálního magnáta Silvia Berlusconiho není pouhým politickým filmem. Představuje cynické uvažování bezohledného člověka, nestydícího se použít jakýchkoliv prostředků vedoucích k jeho prospěchu. Proslul dekadentními večírky i pletkami s velmi mladými děvčaty. Oni a Silvio je, zejména u nás, natolik aktuální, že distributor zvažoval počeštit název filmu na Ciao lidi.

Momentálně má Berlusconi až do příštího roku soudní zákaz výkonu politických funkcí. Člověka, pyšnícího se, že vydělává každých dvacet sekund dva milony dolarů, to však zjevně netrápí. Už se vrátil na výsluní mnohokrát, a vždy úspěšně. Uráží všechny kolem sebe, ztrapňuje se před o více než padesát let mladšími dívkami, když se je snaží dostat do postele, přesto jeho popularita dlouhodobě nijak dramaticky netrpí. Vaz mu kupodivu nezlomil ani nehorázný střet zájmů mezi jeho funkcí a podnikáním v médiích.

Oni a Silvio je i o samotě

Nejúspěšnější italský režisér současnosti si pro hlavní roli Berlusconiho vybral svého nejoblíbenějšího, doslova dvorního herce, Toniho Servilla. Ten Silvia vypodobnil neobyčejně věrně, dokonce se dokonale naučil i legendární Silviův škleb zvaný maska, jakýsi úsměv smrti. Vidíme, kolika lidmi, a zejména jakými, se tento mocný muž obklopoval. A jaký sám přitom byl. Nemohl věřit nikomu, protože takřka všichni se do jeho přízně lísali ze zištných důvodů. Byli ochotni vyhovět mu neomezeně, což platí zejména pro ženy.

Z tohoto snímku jde mráz po zádech. Nejen pro jeho nadčasovost. Odhaluje odporná, nelítostná pravidla politického žraloka, toužícího více než cokoliv jiného, plavat na samém vrcholu pomyslného potravního řetězce.

Chytře napsaný scénář, perfektní režie a zejména vynikající herecké výkony se Servillem v čele daly vzniknout sugestivnímu a zároveň mrazivému příběhu ze světa, který se dotýká života každého z nás. Přestože Berlusconi nabídl Sorrentinovi pro natáčení své vily, ten nepřijal. V celém filmu také jedinkrát nezazní Berlusconiho jméno.

8/10

JJ

Oni a Silvio (Loro, Itálie, Francie, 2018)

žánr: drama, životopisný, komedie

režie: Paolo Sorrentino

scénář: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello

kamera: Luca Bigazzi

hudba: Lele Marchitelli

hrají: Toni Servillo, Elena Sofia Ricci, Riccardo Scamarcio, Kasia Smutniak, Ricky Memphis, Roberto De Francesco, Fabrizio Bentivoglio, Euridice Axen, Anna Bonaiuto, Giovanni Esposito, Yann Gael, Caroline Tillette, Iaia Forte, Michela Cescon, Roberto Herlitzka

délka: 150 minut

O snímku s velmi podobnou tematikou si můžete přečíst zde.

Další příspěvky
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Mrazivá pomsta – remake skvělého severského thrilleru
Zabití syna obrátí život Nelse Coxmana (Liam Neeseon), řidiče sněžného pluhu, úplně naruby. Nechápe, proč se jeho dítěti muselo něco...
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
Léto s gentlemanem a také smutnou hromadou pamětníků
O filmu Jaromíra Hanzlíka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli se mluví už delší dobu s velkým očekáváním. Jeden z...
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Nedotknutelní se dočkali nového, ryze amerického ztvárnění
Remake slavného filmu Nedotknutelní dosud předcházela spíše pověst dalšího zbytečného filmu. Původní snímek z roku 2011 patří k tomu nejlepšímu,...