Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda

Pašerák – poslední film Clinta Eastwooda

Místo aby si užíval důchodu,

věnuje se Earl Stone (Clint Eastwood) podnikání s květinami. Ovšem nelehká finanční situace a neplacení hypotéky ho postupně o vše připraví. Na stará kolena se ocitá na ulici, a proto přijme náhodnou nabídku pracovat jako řidič. Zprvu se domnívá, že dělat kurýra je pohoda. Co ale, když zjistí, že ve skutečnosti pracuje jako pašerák pro mexický drogový kartel?

Svou práci nicméně vykonává neobyčejně dobře, a tak se vypracovává ve zločinecké hierarchii čím dál výš. A zisky všem rostou.

Velkorysý Earl

Pravda je taková, že Earl sice peníze umí vydělat, nedokáže je ale udržet. Má naprosto cynický vztah k vlastní rodině, se kterou se ani moc nestýká. S dcerou nemluvil přes dvanáct let. Kdokoliv cizí za ním přijde, že potřebuje peníze, dostane je. Stačí, že je Earlovi sympatický.

Clintův film

Eastwood, jak je ostatně u něho zvykem, si opět film produkoval, režíroval a zahrál si hlavní roli. Má to výhodu. Nemusí nikoho poslouchat a nikdo mu nezakazuje jeho tradiční rasistické poznámky, které trousí na plátně už od dob svého inspektora Harry Callahana. Tehdy se však na nějaký ten drsnější vtípek nehledělo tak kriticky, jako dnes. Earl je cynický, starý, ale i vtipný, zkušený muž s velkým srdcem.

Povedl se Pašerák?

Především je třeba upozornit na fakt, že Eastwood natočil takhle koukatelný film v osmdesáti osmi letech. A pořád je v něm jeho charakteristický sarkastický humor, ani si neodepře drsňácké scénky, postavené ovšem pochopitelně spíše na nadhledu a espritu, než násilných akcích. Jestliže o něm v dobách Callahanových kolovaly vtipy, že má jen dvě herecké polohy – s kloboukem a bez klobouku, k stáru si napravil reputaci.

Snímek Pašerák není jen kriminální thriller, ale také černá komedie natočená s nadhledem. Ani trochu nenese stigma do sebe zahleděné, přestárlé filmové hvězdy. Využívá dějové zkratky a náznaky, aby se divák nenudil, Earl se nesnaží za každou cenu moralizovat. Zkrátka pohodový film, ve kterém nahlédnete i do úžasného amerického národního parku White Sands v Novém Mexiku. Zbývá dodat, že tenhle příběh se opravdu stal!

6,5/10

JJ

Pašerák (The Mule, USA, 2018)

žánr: krimi, drama, thriller

režie: Clint Eastwood

scénář: Nick Schenk

kamera: Yves Bélanger

hudba: Arturo Sandoval

hrají: Clint Eastwood, Bradley Cooper, Dianne Wiest, Taissa Farmiga, Michael Peña, Alison Eastwood, Andy Garcia, Laurence Fishburne, Clifton Collins Jr., Robert LaSardo, Noel Gugliemi, Katie Gill, Ignacio Serricchio, Lobo Sebastian, Loren Dean, Victor Rasuk, Pete Burris, Devon Ogden

délka: 116 minut

O nedávném filmu s Bradley Cooperem si můžete přečíst zde.

Pašerák

Další příspěvky
Nikdy neodvracej zrak – příběh neobyčejně nadaného umělce
Nikdy neodvracej zrak – příběh neobyčejně nadaného umělce
Strhující příběh Kurta Barnerta (Tom Schilling) je inspirovaný životním příběhem dodnes žijícího německého malíře Gerharda Richtera, jehož osud ovlivnila smrt...
Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků
Hra o trůny skrývá nebezpečí různých počítačových útoků
Fanouškové legendární ságy se konečně dočkali závěrečné řady oblíbeného seriálu. Ale na nové díly se dobře připravovali i kyberzločinci, kteří...
Hellboy, zplozenec pekla se vrací s plnou parádou a humorem
Hellboy, zplozenec pekla se vrací s plnou parádou a humorem
Od prvního filmu s hrdinou jménem Hellboy uplynulo už patnáct let. Podle komiksové série mu tehdy vdechl na filmovém plátně...