Pořizujeme externí disk: klasika nebo SSD?

Pořizujeme externí disk: klasika nebo SSD?

Říká se, že zálohovat každý začne teprve

tehdy, když o svoje data poprvé přijde. Do té doby jde o činnost mnohými fatálně podceňovanou. Potřebu pořídit externí disk navíc také zvyšuje osazování laptopů SSD disky s nižší kapacitou, s ohledem na jejich cenu. Je sympatické, že ta za relativně krátkou dobu postupně klesla na únosnější mez. Externí SSD disk psychologicky stojí pár tisíc jako jeho točivý sourozenec, akorát, že s menší kapacitou. Rozhodli jsme se porovnat vlastnosti klasického plotnového disku a SSD poslední generace. Pro zachování maximální objektivity jsme zvolili disky My Passport téhož výrobce, renomované značky Western Digital (WD).

Externí disk proti externímu disku

Oba disky spojuje nový jednotný design řady My Passport, představený koncem loňského roku. Liší se velikostí, kapacitou a způsobem připojení. SSD je pochopitelně menší vzrůstem i kapacitou (256 GB) a k počítači se připojuje USB kabelem s konektorem USB-C. Klasický externí disk je naopak větší, těžší a vejde se na něj 1 TB dat, tedy čtyřikrát více. K počítači se potřebuje připojit USB kabelem s koncovkou USB 3.1 na straně disku. Kabely jsou v obou případech součástí balení.

Oba disky podporují rozhraní USB 3.0 nejnovější generace, přes které jsme také čtení a zápis testovali. K testování rychlosti čtení i zápisu jsme použili 3,5 GB menších souborů, převážně fotografií a videí, aby s jejich umístěním i čtením měly disky co nejvíc práce.

Připojením klasického disku přes USB 3.0 na straně počítače a nejnovějším USB 3.1 na disku bylo učiněno vše proto, aby se transfer dat konal maximální možnou rychlostí, dokonce ještě se značnou rezervou. Porovnání rozdílu přineslo větší překvapení než jsme čekali. Při zápisu na disk byl klasický HDD o pouhých 15 % pomalejší než SSD. Při čtení z disků do počítače byl naopak pomalejší o značných 26 %.

Pro a proti

Každý si musí zvážit sám, jestli dá přednost větší kapacitě za méně peněz, ovšem na druhou stranu také pomalejšímu, většímu a těžšímu zařízení. Rozdíl v hmotnosti a velikosti je více než dvojnásobný. Zatímce „terová“ točivá klasika přijde na 2199 Kč, čtvrtinová SSD kapacita vás bude stát 2999 Kč, takže za 1 TB zaplatíte 11 996 Kč, což už někoho může zabolet.

Z uživatelského hlediska je dobře si uvědomit ještě jednu odlišnost. Pokud klasickému disku brutálně mechanicky neublížíte, například pádem na dlaždice, jeho odchod lze v naprosté většině případů předvídat. Začne být hlučný, cvaká v něm, a i když nevíte, jestli v tomhle režimu přežije minuty, hodiny nebo dny, většinou stihnete data okamžitě přetáhnout jinam a zachránit je.

Používání SSD disku je větší adrenalin. Nikdy nevíte, když ho odpojíte, jestli to nebylo naposled, kdy jste se s jeho obsahem viděli. Nedá vám sbohem, je to jako když cvaknete vypínačem.

Ale není třeba se bát, SSD disky jsou statisticky spolehlivější než mechanická klasika.

O discích WD si můžete přečíst také zde.

JJ

externí disk

Velikost ve srovnání s vypalovacím CD médiem.

Další příspěvky
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
John Wick 4 je skoro tříhodinová akční jízda
Kdo by řekl,  že ze zastřeleného psa gangstera na odpočinku se nakonec vyklube globální akční bitva Johna Wicka (opět Keanu...
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Canon EOS R8 a R50, dva nové fotoaparáty
Plnoformátová kvalita v lehkém těle  Fotoaparát EOS R8 je vybavený plnoformátovým snímačem typu CMOS s rozlišením 24,2 milionu bodů, který...
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Das Filmfest 2022 – nejnovější německy mluvené filmy
Přichystány jsou na tři desítky nejnovějších filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, navíc i retrospektiva díla Rainera Wernera Fassbindera. Vše...